Polskie Radio
Section05
Grudzień 1970

"Czarny czwartek" w Szczecinie i Gdyni

50 lat temu, 17 grudnia 1970 roku, na polskim wybrzeżu doszło do dwóch masakr. "Czarny czwartek" w Gdyni jest bardziej znany, ale był także "czarny czwartek" w Szczecinie, gdzie zginęło 16 osób. Można powiedzieć, że finałem tych wydarzeń była wizyta Edwarda Gierka w stoczni szczecińskiej, a później gdańskiej. Niektórzy twierdzą, że ich efektem było też powstanie w sierpniu 1980 r. Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Semka HISTORIA Grudzień 1970 społeczeństwo Szczecin Trójmiasto Jan Żaryn Artur Kubaj Trójka

50. rocznica "czarnego czwartku". W Gdyni odsłonięto tablicę upamiętniającą pierwsze ofiary

W Gdyni w pobliżu stacji Szybkiej Kolei Miejskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą osoby, które zginęły w tym miejscu w czasie protestów 17 grudnia 1970 roku. Tablica została odsłonięta w 50. rocznicę tzw. czarnego czwartku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Gdynia wydarzenia grudniowe Grudzień 1970 HISTORIA PRL historia PRL historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej

Jan Mosiński: wymiar sprawiedliwości III RP nie chciał wyjaśniać zbrodni komunistycznych

- Kpiną z ofiar i wymiaru sprawiedliwości było zakwalifikowanie wydarzeń z grudnia 1970 roku jako bójki z użyciem broni ze skutkiem śmiertelnym. Wymiar sprawiedliwości III RP nie chciał zajmować się wyjaśnianiem zbrodni komunistycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński, poseł PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Mosiński Polskie Radio 24 historia Polski komunizm PRL Grudzień 1970

Prezydent: jesteśmy im winni wdzięczność za to, że żyjemy w wolnym kraju. Obchody 50. rocznicy Grudnia '70

- Z tej krwi przelanej w kolejnych grudniach - 1970 roku, później 1981 roku powstała w 1989 roku wolna Polska, którą mamy do dzisiaj; wszystkim tym, którzy zginęli i ucierpieli winni jesteśmy wdzięczność - powiedział Andrzej Duda. Z udziałem prezydenta w czwartek rano rozpoczęły się w Gdyni obchody 50. rocznicy tragicznych wydarzeń Grudnia 1970 r. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda Grudzień 1970 historia Polski PRL