Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Wiceprezes IPN o znaczeniu Bitwy Warszawskiej. "To była wojna światów"

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Polejowski przypomina, że Bitwa Warszawska była elementem wojny przeciwstawnych światów. Bitwa zwana też "Cudem nad Wisłą" toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, zaś walki pod Ossowem i Radzyminem trwały pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły zwycięstwem Polaków, co było jednym z warunków powodzenia polskiej kontrofensywy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa IPN bitwa warszawska

PR24 "Uratowaliśmy Europę przed nawałą bolszewicką". Prof. Wysocki o Bitwie Warszawskiej

- 15 sierpnia łączymy religijne święto maryjne z dniem Wojska Polskiego, z dniem naszego wielkiego sukcesu - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wiesław Wysocki. - Myśmy uratowali świeżo co odzyskaną niepodległość po 123 latach od ostatniego rozbioru, co więcej - uratowaliśmy Europę przed nawałą bolszewicką, bo oni mieli plany dojścia do Francji, do Rzymu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska historia Polski

Pałac Saski. Odkryto tajemniczy tunel pod ruinami

Tunel, który został odnaleziony pod ruinami Pałacu Saskiego, to najbardziej tajemnicze miejsce na Placu Piłsudskiego w Warszawie - powiedział rzecznik prasowy spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński. Tunel znajduje się na około czterech metrach głębokości i nie ma go na żadnych planach, które posiadamy - dodał. Obecnie na terenie dawnego Pałacu Saskiego w Warszawie prowadzone są prace archeologiczne, które potrwają do końca 2023 roku i docelowo obejmą obszar około 4,5 tys. metrów kwadratowych.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Warszawa archeologia odkrycia i ciekawostki

Białystok. Kilka tysięcy zabytków odkrytych podczas badań archeologicznych na dziedzińcu Pałacu Branickich

Kilka tysięcy zabytków pochodzących z różnych okresów m.in. fragmenty kafli, ceramiki, monety, pozostałości po szpitalu polowym czy większy fragment odkrytej wcześniej kamiennej podłogi - wykopano dotychczas podczas badań archeologicznych prowadzonych na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Białystok archeologia odkrycia i ciekawostki

Hiszpania. Rzadki wizerunek Meduzy ze skrzydłami na rzymskiej mozaice

Mozaikę z czasów rzymskich z rzadkim wizerunkiem głowy Meduzy ze skrzydłami odkryto w trakcie badań starożytnej willi w zachodniej Hiszpanii - podał portal Ancient Origins. Wielobarwną mozaikę, liczącą 1800 lat, odkryto na stanowisku archeologicznym Huerta de Otero w mieście Mérida (prowincja Badajoz), niedaleko granicy z Portugalią.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania archeologia odkrycia i ciekawostki Rzym NAUKA

Ile lat ma Płońsk? Archeolodzy twierdzą, że więcej niż dotąd sądzono

Przy okazji remontu rynku i przylegających do niego ulic w Płońsku, dokonano odkryć archeologicznych. - Nasze badania prawdopodobnie pozwolą przesunąć pierwotną lokację miasta z około 1400 roku na pierwsze dziesięciolecia II płowy XIV wieku - powiedział Marek Gierlach, archeolog, który kierował pracami wykopaliskowymi.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Płońsk odkrycia i ciekawostki NAUKA Mazowsze mazowieckie