Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Abp Józef Michalik o Janie Pawle II: całe swoje życie poświęcił służbie Bogu i ludziom

Bierzemy udział w manifestacji w obronie prawdy o człowieku, który całe swoje życie poświęcił służbie Bogu i ludziom - powiedział abp senior Józef Michalik podczas mszy w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Podkreślił, że Jan Paweł II był niestrudzonym obrońcą życia ludzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Józef Michalik Jan Paweł II Karol Wojtyła Kościół POLSKA społeczeństwo bronimy Jana Pawła II

NASZ WYWIAD Dmitrowicz: nie odrobiliśmy lekcji z przypominania dorobku Jana Pawła II

- Tamten czas, 2 kwietnia 2005 r., to obok 10 kwietnia 2010 r. dwie daty, które w moim przekonaniu w XXI pokazały, że Polacy potrafią być wspólnotą i że są wspólnotą - mówi w rozmowie z Przemysławem Goławskim, historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego. Podkreśla, że 18 lat od śmierci papieża Polaka to dobry czas na stawianie fundamentalnych pytań, o to, jak mówić o nim młodym ludziom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Jan Paweł II aktualności katolickie katolicyzm wiara Przemysław Goławski bronimy Jana Pawła II

Kazanie Karola Wojtyły. O czym mówił, zanim został Janem Pawłem II?

Nie zachowało się wiele nagrań kazań Karola Wojtyły sprzed czasów, gdy został wybrany na Stolicę Piotrową. W setną rocznicę urodzin przypominamy nagranie  kazania kardynała Karola Wojtyły - arcybiskupa metropolity krakowskiego - wygłoszone podczas mszy świętej w kościele polskim św. Stanisława Kostki w Rzymie 21 marca 1971 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła bronimy Jana Pawła II

Emotikony – język obrazkowy, który istnieje już od dwóch wieków

Pierwsze emotikony – czyli ideogramy służące do wyrażania emocji – zostały stworzone już w XIX wieku, natomiast w Internecie znalazły się w latach 80. XX wieku. Obecnie użytkownicy portali społecznościowych chętniej używają emoji, ponieważ te nie ograniczają się jedynie do popularnych "minek", a obejmują więcej znaków – w tym także wizerunki zwierząt, roślin, przedmiotów czy nawet miejsc.
Zobacz więcej na temat:  emocje internet komunikacja sms media społecznościowe

Jan Józef Baranowski - zapomniany polski geniusz

Dzisiaj mija 135 lat od śmierci Jana Józefa Baranowskiego, wybitnego polskiego wynalazcy trochę zapomnianego lub raczej mniej znanego, choć z jego wynalazków od ponad wieku korzysta cały świat w codziennym życiu. Ten szlachcic, ale też ekonomista i inżynier zmarł 30 marca 1888 roku w Londynie. Jego nazwisko w swoim czasie było niezwykle popularne w ówczesnej Europie i to właśnie dzięki niesamowitym wynalazkom, z których najczęściej wymieniane są gazomierz, ręczny kasownik biletów, maszynę do druku biletów czy semafor.
Zobacz więcej na temat:  wynalazcy

"Nie chciał mówić wprost". Stanisław Lem i trauma wojny

– Wszystko wskazuje na to, że Lem spędził we lwowskim getcie wiele miesięcy – mówiła prof. Agnieszka Gajewska w jednym z wywiadów opublikowanych w serwisie specjalnym portalu Polskiego Radia galaktykalema.pl. O tym dramatycznym, dotychczas mało znanym, etapie biografii Stanisława Lema – o czasie II wojny światowej – dziś wiemy już znacznie więcej.  
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem II wojna światowa Lwów biografia Żydzi historia Polski Holokaust III Rzesza literatura KSIĄŻKA