Polskie Radio
Section05

HISTORIA

"Jesteśmy winni ofiarom pamięć". Piotr Gliński odwiedził Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich

- Żadna wspólnota nie istnieje bez pamięci, naszym obowiązkiem jest dbanie o wszystkie jej aspekty - mówił podczas wizyty w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (woj. świętokrzyskie) wicepremier Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wieś II wojna światowa POLSKA

Facebook zablokował film o niemieckim obozie dla dzieci. Problemem ma być "polityczny charakter"

Facebook zablokował możliwość promocji za granicą filmu dokumentalnego o hitlerowskim obozie dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi - poinformowała w piątek Kornelia Zaborska z łódzkiego oddziału IPN. Jak zaznaczyła, "powodem blokady jest uznanie kampanii jako politycznej o charakterze społecznym".
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Facebook II wojna światowa media społecznościowe POLSKA

Prof. Żurawski vel Grajewski: ciągłość tradycji walk o niepodległość była bardzo istotna

- W 1914 roku wciąż żyli powstańcy styczniowi, zostali mianowani na stopnie oficerskie, a także mieli pierwszeństwo honorowe przy wszystkich uroczystościach publicznych. Sam Józef Piłsudski był całkiem niezłym historykiem powstania styczniowego - powiedział prof. Radosław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także dr Adam Buława z UKSW oraz prof. Wiesław Wysocki, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Styczniowe historia Polski Ryszard Gromadzki Antoni Trzmiel

USS "Nautilus", czyli przepowiednie literackie czasem się sprawdzają

Znamy przykłady fikcji literackiej, które sprawdziły się w rzeczywistości. Zazwyczaj, o takiej fabule, mówiono, że wyprzedza epokę. Obecnie nazywa się ją mianem "science fiction" - "fantastyką naukową". Nie inaczej było z powszechnie znanym dziełem Juliusza Verne'a "Dwadzieścia tysięcy mil podwodnej żeglugi". Jego wizja spełniła się 21 stycznia 1954 roku, kiedy to zwodowano pierwszy na świecie podwodny statek o napędzie atomowym – USS Nautilus (SSN-571).
Zobacz więcej na temat:  USA

Król, który pokonał Krzyżaków. Dziedzictwo Władysława Jagiełły

"Prawda o twoim rodzie wsze me czasy przetrwa" - tak o królu Władysławie, założycielu dynastii Jagiellonów na tronie Polski, napisał renesansowy poeta Grzegorz z Sanoka. Wśród największych zasług władcy szczególnie wyróżnia się zwycięstwo w wojnie z Krzyżakami, którego symbolem jest Bitwa pod Grunwaldem. Ten sukces był dowodem na to, że rycerzy zakonnych można pokonać. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Władysław Jagiełło

"Polacy budowali obce mocarstwo". Mariusz Świder o swojej najnowszej książce

- Być może tytuł jest przesadny. Jest na pewno prowokujący. Ma on zainteresować. Obok takiego tytułu w księgarni nikt nie przejdzie obojętnie. Nie jest on mojego autorstwa. To jest przywilej wydawnictwa: decydować o ostatecznym tytule - powiedział o swojej książce "Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium" w Polskim Radiu 24 Mariusz Świder, pisarz.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert Rosja stosunki polsko-rosyjskie KULTURA