Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Prof. Musiał: Zachód wciąż nie wie, że Auschwitz zostało założone przez Niemców dla Polaków

- Na około 10 tysięcy niemieckich członków załogi oświęcimskiej, przed zachodnioniemieckimi sądami po wojnie stanęły bodajże 42 osoby. Trzeba sobie te liczby uświadomić - mówi profesor Bogdan Musiał na temat zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej. I dodaje, że "w Niemczech w ogóle się nie wspomina, że sprawcy z Auschwitz byli chronieni przez państwo zachodnioniemieckie po wojnie. Nie było tak, jak oni teraz twierdzą, że państwo zawiodło w ściganiu zbrodniarzy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Auschwitz Holokaust Niemcy Berlin Europa nazizm historia Polski infografika

"Między nami kobietami". Położna z Auschwitz-Birkenau - Stanisława Leszczyńska

- Dla mnie fenomenem jest to, że w tych warunkach, w których przyszło jej pracować, czyli: brud, smród, wszy, szczury, czerwonka, tyfus, ona, wykonując swoją pracę, nie miała ani razu żadnych powikłań poporodowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Stachurska, reżyserka i autorka książki pt. "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej".
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek kobieta Polskie Radio 24 Holokaust Auschwitz KSIĄŻKA II wojna światowa

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. IPN prezentuje materiały poświęcone Zagładzie

Z okazji 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Instytut Pamięci Narodowej na portalu "Przystanek historia" prezentuje materiały poświęcone Zagładzie i wyzwoleniu KL Auschwitz. Na portalu zamieszone zostały między innymi artykuły naukowe, filmy archiwalne, zdjęcia czy książki.
Zobacz więcej na temat:  IPN Holokaust II wojna światowa POLSKA społeczeństwo nazizm

Premier: w polskich sercach nigdy nie zgasła nadzieja na odbudowę Zamku Królewskiego

Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował obchody 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Jak podkreślił w czasie uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, jubileusz 50-lecia będzie trwał do 2024 roku, kiedy będziemy obchodzili 40-lecie otwarcia dla zwiedzających.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA Mateusz Morawiecki Piotr Gliński Andrzej Duda Zamek Królewski

Facebook odblokował film o niemieckim obozie dla dzieci. Dyrektor łódzkiego IPN podkreślił rolę mediów

Facebook odblokował zagraniczną promocję filmu o niemieckim obozie dla dzieci w Łodzi i popełnianych tam przez hitlerowców zbrodniach m.in. dzięki nagłośnieniu sprawy przez polskie media - powiedział dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo media społecznościowe Facebook II wojna światowa Holokaust nazizm zbrodnie wojenne Łódź IPN Instytut Pamięci Narodowej

Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Historyk: walczyła nie tylko szlachta

- Powstanie wybuchło nieco wcześniej niż planowano, przed wprowadzeniem do kraju zakupywanych w Belgii nowoczesnych karabinów, rewolwerów. Z tą nowoczesnością wcale nie było tak, że Rosjanie mieli broń nowocześniejszą. Mieli jej po prostu dużo, dużo więcej - o zapleczu militarnym powstańców styczniowych mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Panfil, historyk, z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo historia Polski Powstanie Styczniowe Mateusz Drozda 160. rocznica powstania styczniowego