Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Ambasada Rosji pisze o "wyzwoleniu Polski" przez Sowietów. Stanowcza reakcja prezesa IPN

Ambasada Rosji w Polsce podała na Twitterze informację, że Armia Czerwona w styczniu 1945 r. wyzwalała Polskę od hitlerowców. W ocenie IPN, informacja o "wyzwalaniu" stoi w sprzeczności z wiedzą historyczną, ponieważ Kreml i posłuszne mu wojska sowieckie w tym czasie zniewalały Polskę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Rosja Polityka zagraniczna Polski zbrodnie sowieckie polityka historyczna IPN Instytut Pamięci Narodowej PRL historia PRL historia Polski Jarosław Szarek

Kontrowersje wokół rzekomej zdrady Stanisława Jastera

Stanisław Gustaw Jaster był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Wywieziony do obozu KL Auschwitz działał w konspiracyjnym ruchu oporu. Po ucieczce stamtąd brał udział w specjalnych akcjach AK, w tym likwidowaniu zdrajców i konfidentów. W 1943 roku oskarżono go o współpracę z Niemcami. Zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach po 12 lipca 1943 roku, prawdopodobnie został zabity przez kolegów z konspiracji.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Armia Krajowa Polskie Państwo Podziemne Katarzyna Jankowska

Piękno świata w oczach profesora Michała Siedleckiego

81 lat temu, 11 stycznia 1940 roku, zmarł jeden z najwybitniejszych profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego - Michał Siedlecki. Był wybitnym zoologiem, obrońcą zwierząt, szczególnie morskich i ptaków, ze znawstwem opisującym niedostępne dla większości Polaków odległe morza, lądy i oceany.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy nazizm III Rzesza Uniwersytet Jagielloński zbrodnie wojenne Kraków niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Sachsenhausen

"Wzór dla każdego Polaka". Błaszczak w setne urodziny ostatniego żyjącego cichociemnego

Mieszkający od wielu lat w Gliwicach major Aleksander Tarnawski, ostatni żyjący cichociemny, obchodzi w piątek setną rocznicę urodzin. "W Pana losach w niezwykły sposób zapisane zostały ważne wątki historii Polski Niepodległej" - napisał w liście do solenizanta prezydent Gliwic Adam Neumann.
Zobacz więcej na temat:  Gliwice Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko historia Polski POLSKA Śląsk

W 2020 roku udało się odzyskać 4 dzieła wojenne

Przyspieszyła akcja restytucji dóbr kultury, które - utracone w czasie II wojny światowej - wracają do Polski po dziesiątkach lat. - Pomimo tak trudnego roku udało się odzyskać dla Polski cztery bardzo ważne straty wojenne - mówiła w Polskim Radiu 24 naczelnik Wydziału Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agata Modzelewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo KULTURA SZTUKA POLSKA malarstwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Uroczystości 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Głos ocalonych wybrzmi tylko online

Oficjalne upamiętnienie 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która przypada 27 stycznia, odbędzie się jedynie w przestrzeni internetowej. Głos zabiorą ocaleni. Podczas uroczystości podkreślony będzie los najmłodszych ofiar obozu – podało Muzeum Auschwitz. W Auschwitz Niemcy zamordowali ponad 200 tys. dzieci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Auschwitz historia Polski rocznica