Polskie Radio
Section05
Jan Żaryn

Prof. Jan Żaryn: mieliśmy wiele wybitnych postaci i pokoleń

W 2018 świętować będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaplanowano wiele uroczystości i imprez kulturalnych oraz patriotycznych. Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od wyświetlenia specjalnej iluminacji na budynkach Pałacu Prezydenckiego i Belwederu. O tym, na co powinni zwrócić uwagę organizatorzy uroczystości mówił audycji 24 Pytania senator PiS prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  odzyskanie niepodległości 11 listopada Jan Żaryn Prawo i Sprawiedliwość

Święto Niepodległości. „Niepodległość dla mnie to…”

Powrót Polski na mapę świata – w 1918 roku – to dzieło pokoleń. Choć Święto Niepodległości w dużej mierze jest wspólnym przeżyciem narodu, to samo postrzeganie niepodległości może mieć również wymiar osobisty. W Polskim Radiu 24 pytaliśmy osobowości życia publicznego – ludzi nauki, kultury, polityki – czym dla nich jest niepodległość.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość 11 listopada Święto Niepodległości Jan Pietrzak Jan Żaryn historia Polski

Prof. Żaryn: Gwarantem niepodległości Polski są Polacy

– Gdyby Francja i Wielka Brytania zachowały się tak, jak trzeba, II wojna światowa byłaby szybko przez Adolfa Hitlera przegrana – komentował w Rozmowie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn, historyk i senator Prawa i Sprawiedliwości, podkreślając znaczenie lekcji, jaką była wojna. – Gwarantem niepodległości państwa Polskiego są Polacy – mówił. 1 września 1939 Niemcy zaatakowały Polskę, zapoczątkowując największy konflikt w dziejach świata.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn II wojna światowa Adolf Hitler Niemcy III Rzesza

Lech Wałęsa współpracował z WSW i SB? Komentarz historyka

W TVP1 przedstawiono nowe informaje dotyczące życia Lecha Wałęsy. Gościem „Magazynu śledczego Anity Gargas” był były major służby bezpieczeństwa, Jerzy Frączkowski. Mówił, że z teczką byłego prezydenta zapoznał się już w latach 70-tych. Według informacji przekazanych przez majora, Wałęsa miał pobierać wysokie wynagrodzenia za swoją pracę dla w SB, a także w latach sześćdziesiątych miał współpracować z Wojskową Służbą Wewnętrzną. Te doniesienia komentował w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historie służba bezpieczeństwa IPN Lech Wałęsa Solidarność historia Polski komunizm Jan Żaryn PRL

Muzeum II WŚ będzie połączone z Muzeum Westerplatte

"Zielone światło" dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, a także kolejna korespondencja na linii prezydent-szef MON. To tematy, które komentowaliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w Podsumowania Dnia.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa muzeum Gdańsk Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Westerplatte Andrzej Duda Piotr Gliński Jan Żaryn

Pierwsi goście zwiedzili Muzeum II wojny światowej

W Gdańsku dziś uroczystość otwarcia Muzeum II Wojny Światowej - placówki, która wywołała wiele kontrowersji jeszcze zanim zainaugurowała działalność. O instytucji, a także o polskiej polityce historycznej, rozmawiali w Debacie Poranka prof. Jan Żaryn (wSieci Historii), prof. Robert Traba (Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie) i Maciej Rosalak (Historia Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Gdańsk muzeum Jan Żaryn Maciej Rosalak historia Polski

"Zostali skazani przez komunistów na niepamięć"

– Po 1989 roku nie pozwolono na to, by sędziowie i prokuratorzy biorący udział w procesach Żołnierzy Wyklętych zostali ukarani – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi Debaty Poranka byli również Maciej Skotnicki, prezes stowarzyszenia „Studenci dla Rzeczypospolitej” i prof. Rafał Wnuk, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci historia Polski komunizm Jan Żaryn

Kontrowersje wokół Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

II Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, kolejne gorące przemówienie Donalda Trumpa w Waszyngtonie oraz zaostrzenie sytuacji w Górnym Karabachu. Oto główne tematy, które komentowali goście "Podsumowania Dnia" w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hajnówka Żołnierze Wyklęci Donald Trump USA górski karabach ONR Komitet Obrony Demokracji Jan Żaryn imigranci w Europie Armenia Azerbejdżan pogoda