Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Od ponad 100 lat jest mocno obecny w polskiej kulturze"

– Sienkiewicz jest jedynym pisarzem klasycznym, który od ponad 100 lat jest mocno obecny w polskiej kulturze – powiedział prof. Ryszard Koziołek, literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego. W najnowszej odsłonie „Rozpruwacza kulturalnego” Jakub Moroz wraz ze swoimi gośćmi przyjrzeli się twórczości Henryka Sienkiewicza w stulecie jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz historia Polski KSIĄŻKA literatura

"Był niesamowicie zakręcony na punkcie sztuki filmowej"

Uważany za jednego z największych artystów w historii sztuki filmowej. Jego filmy zdobywały nagrody m.in. na festiwalach w Cannes i Wenecji. Andriej Tarkowski już za życia uchodził za twórcę legendarnego. Na jego drodze stanęła choroba. Ostatniego dużego wywiadu udzielił Jerzemu Illgowi, który w audycji „Między kropkami” przedstawił okoliczności jego powstania.
Zobacz więcej na temat:  Andriej Tarkowski FILM KSIĄŻKA literatura

"Resortowe Dzieci. Politycy". Dorota Kania: będą kolejne tomy

- Nie wyobrażaliśmy sobie wraz z pozostałymi współautorami książek, Jerzym Targalskim i Maciejem Maroszem, że nie zajmiemy się klasą polityczną - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Kania. W piątek odbyła się premiera kolejnego tomu z serii "Resortowe dzieci".
Zobacz więcej na temat:  Adam Rotfeld Aleksander Kwaśniewski Andrzej Olechowski Bronisław Komorowski książki Lech Wałęsa polityka Ryszard Schnepf Włodzimierz Cimoszewicz Wojciech Jaruzelski Jerzy Targalski