Polskie Radio
Section05

KULTURA

Wiesław Myśliwski - "istotą jego pisarstwa jest opowieść, ludzka mowa"

- Jak ludzie mówią, jak siebie opowiadają, jakich słów używają, czy wpadają w schematy językowe, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach - to jest to, co Wiesława Myśliwskiego najbardziej fascynuje - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz, jeden z redaktorów tomu "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy". Książka ukazuje się z okazji 90. urodzin pisarza Wiesława Myśliwskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski jubileusz Wojciech Bonowicz literatura Dorota Gacek

Ukraińska poetka zamieszkała w dawnym mieszkaniu noblistki

Ukraińska poetka Natalia Beltchenko, która uciekła przed wojną z Kijowa, znalazła schronienie w ostatnim mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Dzięki staraniom fundacji imienia noblistki poetce udało się przedostać najpierw do Lwowa, a potem przez Przemyśl do Krakowa. Dziś jej sypialnią jest były pokój gościnny Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Wisława Szymborska Nobel nagroda Nobla literatura poezja uchodźcy Ukraina Kraków Trójka Ukraina wojna na Ukrainie pomoc

Natalia Polowynka: to jest wojna niemyślenia

- Najważniejsze, żeby być człowiekiem, a nie krok za krokiem stawać się jakby nieżywym. Z tego powstaje wojna, teraz też ona z tego powstała. To jest wojna niemyślenia, odejścia od świadomości, ona chce złamać tę część ludzkości, która jest świadoma swojego życia, siebie, ziemi, przeznaczenia - mówiła w Dwójce ukraińska artystka Natalia Polowynka.
Zobacz więcej na temat:  śpiew koncert Ukraina pieśń Dwójka Monika Pilch wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina

Odczarować czarodzieja. Wystawa "Antoni Gaudí" w Poznaniu

Około 150 eksponatów prezentowanych jest od soboty w ramach wystawy "Antoni Gaudí" w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Jak wskazują organizatorzy, to pierwsza w Polsce i największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego artysty. – Wystawa jest pomyślana tak, żeby "odczarować czarodzieja", czyli zobaczyć w Gaudim coś więcej, niż znamy z widoków Barcelony – powiedziała w "Trójce przed południem" kurator wydarzenia Dorota Żaglewska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Antonio Gaudi architektura artysta SZTUKA Poznań wielkopolskie zamek Barcelona budowle Hiszpania

Adam Zagajewski i Drzewo Poezji w Krakowie

Ten buk będzie przypominać, kim był Adam Zagajewski dla Krakowa, a także czym dla Adama Zagajewskiego był ten obszar miasta, zwłaszcza Planty, na których często można go było spotkać spacerującego - mówił w Dwójce Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. Na krakowskich Plantach, podczas poetyckiego spotkania przy Drzewie Poezji, obchodzono w poniedziałek (21.03) pierwszą rocznicę śmierci Adama Zagajewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski Dwójka Paweł Siwek drzewo Kraków poezja

Prof. Marek Waszkiel: teatr lalek to fascynująca dyscyplina

- Przyzwyczailiśmy się do myślenia o teatrze lalek jako sztuce dla dzieci, co oczywiście jest prawdą, ale jednak jest to niezależna dyscyplina artystyczna, w której pojawiają się co i raz fascynujące rzeczy, wykraczające daleko poza zainteresowania, emocje i pasje dziecięce. Kontaktują nas one z nieożywioną materią, rzeczywistością absolutnie nadprzyrodzoną - mówił w Dwójce prof. Marek Waszkiel w Światowym Dniu Lalkarstwa (21.03).
Zobacz więcej na temat:  lalka Paweł Siwek Będzin Dwójka TEATR

Koncert "Solidarni z Ukrainą". Olga Pasiecznik: w tej wojnie każdy ma swój front [WIDEO]

- Dopóki jestem na scenie, uważam, że powinnam śpiewać za wszystkich tych, którzy musieli opuścić Ukrainę, i za tych, którzy są na miejscu i nie są w stanie wyjść na scenę, by mówić głosem Ukrainy - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik. Znakomita sopranistka - na zaproszenie Polskiego Radia i NCK - w niedzielę 20 marca wystąpiła podczas koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dwójka Ukraina Olga Pasiecznik Ukraina muzyka klasyczna Andrzej Sułek

"Szlaki Nadziei Odyseja wolności". IPN szlakiem Andersa

"Szlaki Nadziei Odyseja wolności" to tytuł projektu przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki generała Andersa. "Kraj nasz prowadzi zaciętą bitwę o byt i istnienie. Wiemy dobrze, że Ojczyzny nikt nam darmo nie da..." – brzmiały słowa generała z rozkazu o ewakuacji Polaków ze Związku Radzieckiego z 19 marca 1942 roku. Na czym polega jubileuszowe wydarzenie? Do kogo jest adresowane?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka armia Andersa historia Polski Marta Piasecka IPN Władysław Anders

Philippe Herreweghe: do Bacha potrzebna jest muzykalność

- W ostatnich stuleciach doszło do rozwodu pomiędzy byciem muzykiem a byciem śpiewakiem. W czasach Bacha prawie każdy instrumentalista był jednocześnie śpiewakiem, a wszyscy chłopcy z chóru przy kościele św. Tomasza w Lipsku grali na klawesynie, organach, skrzypcach. Byli wszechstronnymi muzykami, potrafili nawet komponować. To wszystko zaginęło w XIX wieku - mówił w Dwójce dyrygent, założyciel Collegium Vocale Philippe Herreweghe.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka klasyczna koncert rozmowa Andrzej Sułek Philippe Herreweghe Joseph Haydn Ludwig van Beethoven