Polskie Radio
Section05
Lwów

Przetłumaczyć Francuzów na polski. Joanna Guze o Camusie i dziennikach mistrzów

– Powiem coś bardzo komicznego: nie umiałam słowa po francusku. Do czasu studiów jedynie trochę się uczyłam tego języka. No i pojechałam do Paryża – opowiadała w archiwalnym radiowym nagraniu Joanna Guze o swojej translatorskiej drodze. 12 stycznia mija 15 lat od śmierci tej znakomitej tłumaczki i znawczyni sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Francja tłumacz Julia Hartwig Lwów literatura Paryż Albert Camus wspomnienie historia sztuki

"Chciałem, aby każdy mój film był inny". Radiowe wspomnienia Janusza Majewskiego

– Zawsze pociągało mnie to, co można było opowiedzieć z jakimś dodatkiem humoru, ale starałem się nie zeskorupieć w jakimś gatunku, nie stać się zaszufladkowanym specjalistą od komedii czy dramatu – opowiadał w jednej z archiwalnych audycji Polskiego Radia Janusz Majewski. Znakomity reżyser filmowy i scenarzysta, autor m.in. "Zaklętych rewirów", "C.K. Dezerterów", zmarł w wieku 92 lat.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Majewski film polski Lwów II wojna światowa PRL literatura reżyser wspomnienie kino

Konsul RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz: to był rok gotowości do działań niestandardowych

Mijający rok w działalności konsulatu RP we Lwowie był, w związku z trwającą na Ukrainie wojną, pełen wydarzeń trudnych do przewidzenia; działaliśmy w warunkach niestandardowych, przerywając pracę na czas alarmów – powiedziała szefowa tej placówki, konsul Eliza Dzwonkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Lwów pomoc Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Broniewski miał mieszkać w Londynie. Do Polski wrócił dla ukochanej

W 1945 roku Władysław Broniewski, pomimo wielu obaw, powrócił z emigracji do Polski. Mało jednak brakowało, by resztę życia spędził poza ojczyzną. Do powrotu skłoniła go pewna informacja otrzymana kilka miesięcy wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski historia Europy HISTORIA literatura książki poezja wiersze Lwów Warszawa ZSRR Moskwa Jerozolima Palestyna Auschwitz miłość

Opera na wojnie. "Album rodzinny" Kornowicza wystawiony na Ukrainie

- Pojechałem tam po to, żeby zobaczyć, jak to wygląda od środka, aby nie być w Warszawie i mówić: "sercem jestem z Wami" w sytuacji, kiedy kilkadziesiąt osób się trudzi - jakby nie patrzeć - wokół mojej muzyki i wygląda to w sposób głęboko poruszający, o ile nie wstrząsający - tak polski kompozytor Jerzy Kornowicz mówił w Dwójce o pracach nad operą "Album rodzinny", którą wystawiono w miniony weekend na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kornowicz opera Ukraina Dwójka Ukraina Paweł Siwek Dwójka rodzina Kijów Lwów