Polskie Radio
Section05
Magdalena Drohomirecka

Więzienie przy Rakowieckiej. Trwa trzeci etap poszukiwań ofiar reżimów

Na terenie byłego więzienia przy Rakowieckiej w Warszawie ruszył kolejny etap prac poszukiwawczych ofiar totalitaryzmów. Zespół pod kierownictwem dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka będzie prowadził te prace już po raz ósmy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka Klub Trójki areszt Mokotów Warszawa Powstanie Warszawskie Muzeum Żołnierzy Wyklętych Żołnierze Wyklęci badania Instytut Pamięci Narodowej historia Polski II wojna światowa

Publikacja podręcznika Historia i Teraźniejszość. Prof. Wojciech Roszkowski o fali krytyki

W mediach pojawiają się zarzuty dotyczące podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość. Wskazuje się m.in. na to, że wykład poprowadzony jest jednostronnie, a treść książki przypomina esej. Krytyki podręcznika do przedmiotu "Historia i teraźniejszość" podjął się w Polskim Radiu 24 sam autor - historyk prof. Wojciech Roszkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Wojciech Roszkowski Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski edukacja szkoła Ministerstwo Edukacji i Nauki społeczeństwo

Wimbledon – 145 lat (nie tylko sportowej) tradycji

Wystartował Wimbledon – najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie. O jego początkach w latach 70. XIX wieku, tenisowej modzie, "wimbledonowym" savoir-vivrze, znanych i mniej znanych kibicach tego pięknego sportu i atmosferze na ulicach Londynu mówiliśmy w poniedziałkowym wydaniu "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka Klub Trójki wimbledon Tenis moda Wielka Brytania Londyn tradycja

Bogusław Kaczyński. Wspominając niezapomnianego

Bogusław Kaczyński (1941-2016) zapisał się w historii polskiej kultury jako niezapomniany konferansjer oraz wielbiciel i ulubieniec gwiazd. Niedawno minęła rocznica jego urodzin, a latem jak zawsze arie i piosenki Jana Kiepury zabrzmią w Krynicy, stolicy festiwalu, który Bogusław Kaczyński powołał do życia. Stworzył także Łańcuckie Święto Muzyki, kierował teatrem Roma i wspierał młodych artystów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka Klub Trójki KULTURA Bogusław Kaczyński opera telewizja

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. "Nie można tego puścić płazem"

- Osobiście uważam, że jest szansa na to, aby Rosja odpowiedziała za zbrodnie popełnione na Ukrainie, ponieważ nie tylko tu w tym studiu, ale także w wielu innych miejscach na świecie jest bardzo mocne przekonanie, że nie można tego rodzaju zbrodni puścić płazem i zapomnieć - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kozłowski, wicedyrektor Instytutu Pileckiego. Gościem audycji był również Jakub Kiersikowski, szef Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Drohomirecka ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Festiwal "Dwa Teatry" 2022. Zwyciężył… Sofokles!

W Zamościu zakończyło się święto teatru, czyli 21. Festiwal "Dwa Teatry". Najlepsze słuchowiska radiowe i teatry telewizji rywalizowały o palmę pierwszeństwa. Każdego roku Festiwal potwierdza, że teatr nie umiera. Przeciwnie – ma się świetnie. W tym roku zarówno nagrodę za najlepszy spektakl telewizyjny, jak i radiowy otrzymały dzieła inspirowane tragedią Sofoklesa o Królu Edypie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Dwa Teatry 2022 Dwa Teatry Zamość KULTURA Ewa Dałkowska TEATR Janusz Kukuła Agnieszka Kamińska Andrzej Mastalerz

Trójka na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" 2022 w Zamościu

Za nami wielkie, czterodniowe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej – 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. Relacji z wydarzenia można było słuchać w Programie 3 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 słuchowisko słuchowisko dla dzieci Trójka Zamość lubelskie TEATR Teatr Polskiego Radia Piotr Firan Magdalena Drohomirecka Klub Trójki Rok Romantyzmu Polskiego Redbad Klynstra KULTURA spektakl spektakle dla dzieci koncert koncerty warsztaty rozmowa Teatr Telewizji Dwa Teatry

"Wyklęty" Witold Pilecki. Proces przywracania rotmistrza pamięci

25 maja 1948 roku, czyli prawie 84 lata temu strzałem w tył głowy został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki. To punkt wyjścia do rozmowy o sylwetce rotmistrza i powolnym, żmudnym procesie przywracania Pileckiego oraz Żołnierzy Wyklętych do polskiej świadomości historycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Magdalena Drohomirecka Klub Trójki historia Polski Witold Pilecki komunizm Auschwitz Powstanie Warszawskie PRL Żołnierze Wyklęci

Pamięć i zadośćuczynienie dla Polski po II wojnie światowej

8 maja przypada Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie drugiej wojny światowej w Europie. Tego dnia w 1945 roku został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Kapitulacja Niemiec oznaczała zakończenie największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Dzień 77. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej był zarazem 75. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Klub Trójki Trójka Żołnierze Wyklęci żołnierze Magdalena Drohomirecka II wojna światowa Instytut Pileckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych