Polskie Radio
Section05
Magdalena Ogórek

Cimanouska z wizą humanitarną. Konieczny: białoruscy opozycjoniści widzą w Polsce kraj, który im sprzyja

- Opozycjoniści białoruscy widzą w Polsce kraj, który im sprzyja. Wspieramy ruchy demokratyczne na Białorusi, ale także bliskość geograficzna ma duży wpływ na to, że ludzie uciekają z Białorusi akurat do Polski - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konieczny z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś Aleksander Łukaszenka Magdalena Ogórek lewica

"Kompleksowy program dot. dzietności". Socha o Projekcie Strategii Demograficznej 2040

- Przez ostatnie kilkanaście miesięcy powstawał dokument dotyczący założeń strategii demograficznej do 2040 roku. To jest pierwszy, kompleksowy program, który odpowiada na wszystkie obszary mające wpływ na dzietność - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Socha, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.
Zobacz więcej na temat:  polityka Magdalena Ogórek rodzina Rodzina 500+ społeczeństwo

Dariusz Klimczak: strategia demograficzna musi opierać się na powiązaniach z Polskim Ładem

- Konsultacje ws. strategii demograficznej są niezwykle ważne, są wyzwaniem dla pracodawców, organizacji pozarządowych, samorządowców, dla nas wszystkich, bo kwestia ta ma znaczenie rozwojowe dla całego naszego kraju - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Dariusz Klimczak (PSL). Trwają konsultacje społeczne ws. projektu.
Zobacz więcej na temat:  Europa polityka rodzina dzieci Magdalena Ogórek

"Kara powinna być nieuchronna, szczególnie dla pijanych kierowców". Ast o noweli Prawa drogowego

- To wszystko ma na celu ostudzić zapędy kierowców, aby jeździli zgodnie z przepisami, nie przekraczali prędkości, ale przede wszystkim też, żeby nie wsiadali za kółkiem na "podwójnym gazie" - mówił o planowanych zmianach w Prawie drogowym na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marek Ast, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Ogórek prawo kodeks karny kodeks drogowy Marek Ast Prawo i Sprawiedliwość kierowcy pijani kierowcy polityka

POLSKI ŁAD "Ciężko znaleźć osobę, która na tym traci". Waldemar Buda o zmianach podatkowych

- System staje się coraz bardziej sprawiedliwy. Albo ci najubożsi przestają płacić podatki, albo radykalnie zmniejszamy te wartości, począwszy od emerytów - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Ogórek Waldemar Buda Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Polski Ład podatki podatek emerytura GOSPODARKA pieniądze kwota wolna od podatku

"Merytoryczna dyskusja, a nie nakazy". Ścigaj o szczepieniach przeciw COVID-19

- Ludzie mają obawy wywołane dezinformacją w temacie szczepień i napływem różnych informacji w internecie - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Ścigaj, poseł z koła Polskie Sprawy. Dodała, że potrzebna jest w tej sprawie merytoryczna dyskusja z udziałem ekspertów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Ogórek Agnieszka Ścigaj epidemia koronawirus szczepienia dezinformacja

Prof. Genowefa Grabowska: instytucje unijne działają poza swoimi kompetencjami

- Instytucje unijne wyemancypowały się i działają we własnym przekonaniu. Czynią coś, czego nie powinny, czyli działają poza swoimi kompetencjami - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, była europosłanka, ekspert prawa międzynarodowego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trybunał Sprawiedliwości UE Genowefa Grabowska Unia Europejska instytucje europejskie prawo ue Magdalena Ogórek

Wiśniewska: zależy nam na dobrych kontaktach z KE

- Komisja Europejska bardzo często opiera się na tzw. fake newsach. Bezpośredni kontakt premiera Mateusza Morawieckiego z Ursulą von der Leyen jest szansą i okazją do tego, by mówić o tym, jak rzeczywiście wygląda sytuacja w Polsce - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Mateusz Morawiecki Ursula von der Leyen Magdalena Ogórek Jadwiga Wiśniewska

Paweł Bejda (PSL): porozumienia ws. Turowa nie będzie do końca kampanii wyborczej w Czechach

- Zamknięcie kopalni Turów nie wchodzi w grę, oznaczałoby 13,5 mld zł natychmiastowych strat. Jest w niej zatrudnionych 3600 osób - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Bejda (PSL-Koalicja Polska), dodając, że dodatkowo w firmach skupionych wokół kopalni pracuje 15 tysięcy osób. W jego ocenie spór w sprawie kopalni nie zakończy się przed wyborami parlamentarnymi w Czechach, które odbędą się na początku października.  
Zobacz więcej na temat:  Europa polityka POLSKA Magdalena Ogórek Czechy

"Ma reprezentować Polaków, a nie żadną formację polityczną". Waldemar Andzel o RPO

- Pokładamy nadzieję, że po wyborze na RPO prof. Marcin Wiącek będzie reprezentować wszystkich obywateli - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Andzel, poseł PiS, członek doradców politycznych przy premierze RP i szef sejmowej komisji służb specjalnych. - Ma reprezentować Polaków, a nie żadną formację polityczną - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Magdalena Ogórek Adam Bodnar

Konieczny: autorytety mogą pomóc w promocji akcji szczepień

- Potrzebna jest większa aktywność w kwestii informowania ludzi, którzy nie chcą się szczepić - mówił w Programie 1 Polskiego Radia senator Lewicy, lekarz Wojciech Konieczny. Gość Jedynki powiedział, że warto apelować w tej sprawie, wykorzystując z pomocy osób z autorytetem, a także Kościoła.
Zobacz więcej na temat:  lewica Magdalena Ogórek POLSKA pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 społeczeństwo

"To polityk, którego zazdroszczą nam inne kraje". Anna Milczanowska o Jarosławie Kaczyńskim

- Wybrano prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który zdobył bardzo mocny mandat poparcia ze strony delegatów. To jest polityk idei, propaństwowy, polityk, którego zazdroszczą nam inne kraje w świecie - powiedziała poseł PiS  Anna Milczanowska w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość PiS Polski Ład Jarosław Kaczyński Mateusz Morawiecki Magdalena Ogórek

Rusza program Dobry Start. Wiceminister rodziny: wnioski można składać tylko online

- 1 lipca rozpoczynamy nabór nowych wniosków do programu Dobry Start - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Od tego roku wnioski można składać tylko online, w ich złożeniu w razie potrzeby mogą pomóc pracownicy ZUS. Gość Jedynki poinformował, że od północy wnioski zarejestrowało już ponad 70 tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo rodzina Stanisław Szwed Magdalena Ogórek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej