Polskie Radio
Section05
Magdalena Ogórek

Magdalena Ogórek o stratach wojennych Polski: to była metodyczna, zaplanowana grabież

- Niemcy penetrowali polskie kolekcje. W 1933 r. powstała Izba Kultury Rzeszy. Niemcy natychmiast wydali wytyczne, by historycy sztuki ruszyli do Polski i katalogowali dobra kultury. Weszli do naszych muzeów, galerii i skatalogowali te zbiory - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk dr Magdalena Ogórek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa HISTORIA historia Polski Niemcy PRL społeczeństwo Bez Przedawnienia

Dr Konrad Graczyk: II wojna światowa ma nie tylko polityczny, ale i prawny wymiar

- Każdy z nas zdaje sobie sprawę z politycznego wymiaru wojny, natomiast to wszystko ma również wymiar prawny. Chciałbym zwrócić uwagę, że 1 września wydarzyły się dwie ważne rzeczy na niwie ustrojowej - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej dr Konrad Graczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa zbrodnie wojenne społeczeństwo Instytut Pamięci Narodowej IPN Konrad Graczyk

Sławomir Broniarz zapowiada wrześniowy protest nauczycieli. Bolesław Piecha: ZNP od dawna uprawia politykę

- Ja nie rozumiem tego protestu. Niestety Związek Nauczycielstwa Polskiego od dawna stoi na pozycjach bardzo politycznych - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości. Szef ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział wrześniowy protest nauczycieli, który ma mieć jednak charakter informacyjny.    
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Bolesław Piecha Związek Nauczycielstwa Polskiego szkoła Sławomir Broniarz edukacja nauczyciel protest

Koronawirus uderzy jesienią? Latos: myślę, że nie będzie tak ostrych przypadków zachorowań

- Należy teraz zakładać, że COVID-19 jest łagodniejszy, choć teraz eksperci-wirusolodzy z pełnym przekonaniem tego nie powiedzą. Myślę, że nie będzie takich ostrych przypadków zachorowań lub będzie ich zdecydowanie mniej, kiedy byłaby potrzebna natychmiastowa hospitalizacja - powiedział przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie Ministerstwo Zdrowia pandemia koronawirus Tomasz Latos

Skazanie dziennikarki TVP. Lichocka: UE powinna nałożyć na Białoruś dalsze sankcje

Poseł PiS Joanna Lichocka powiedziała, że Unia Europejska powinna nałożyć dalsze sankcje na Białoruś za skazanie Iryny Słaunikawej. Wczoraj białoruski sąd skazał dziennikarkę TVP na pięć lat kolonii karnej. W Programie 1 Polskiego Radia poseł Lichocka podkreśliła, że "to niebywały skandal i drastyczne zerwanie norm cywilizacyjnych".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Joanna Lichocka TVP media publiczne Białoruś areszt dziennikarstwo media więźniowie polityczni

Lewica i PiS na "tak" w sprawie seniorów. Ueberhan: często zgadzamy się, jeśli chodzi o pomoc

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia Katarzyna Ueberhan mówiła, że w sprawach społecznych i tych dotyczących pomocy Lewica głosuje tak jak PiS. Jednak, jak zaznaczyła, "diabeł tkwi w szczegółach". Poseł odniosła się też do świadczeń dla emerytów, tak zwanych "trzynastek" i "czternastek", którym Lewica daje zielone światło. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka lewica emerytura sondaże sondaż PiS senior

Brak wypłat polskiego KPO. Prof. Grabowska: KE po prostu oszukała Polaków

- Komisja Europejska nie dotrzymała swoich zobowiązań. Stworzyła taką sytuacje, że Polska i Polacy nie tylko mogą czuć się oszukani, ale po prostu zostali oszukani - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa unijnego i międzynarodowego. Odniosła się w ten sposób do braku wypłat środków z polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krajowy Plan Odbudowy Genowefa Grabowska Komisja Europejska Unia Europejska fundusze unijne

Zarzuty von der Leyen ws. noweli ustawy o SN. Paprocka: to nawoływanie do anarchii sądowej

- Jeżeli wolą KE jest wprowadzenie w naszym kraju regulacji, które umożliwiałyby jednym sędziom kwestionowanie statusu sędziowskiego innych sędziów, to jest to prawie że nawoływanie do anarchii sądowej w Polsce - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Odniosła się tym samym do słów Ursuli von der Leyen w związku z nowelą ustawy o SN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krajowy Plan Odbudowy Sąd Najwyższy Ursula von der Leyen Komisja Europejska

Koronawirus w Polsce. Wojciech Konieczny: wykonujemy za mało testów

- Niepokojące jest to, że mamy 5 tys. zakażeń i bodajże 13 300 wykonanych testów. To pokazuje, że robimy ich bardzo mało. W ogóle nie testujemy społeczeństwa, przez co widzimy tylko wierzchołek góry lodowej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konieczny, przewodniczący rady naczelnej PPS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia zdrowie społeczeństwo COVID-19

Zespół w "GW" do "tropienia Obajtka". Kaleta: wszystkie nagonki na Orlen wpisują się w zaplanowaną akcję

- Wszystko co się do tej pory działo wokół Orlenu, wszelkie nagonki ze strony mediów i dziennikarzy, ale też ze strony polityków to wpisuje się w jakąś zaplanowaną akcję - mówił poseł PiS Piotr Kaleta w Programie 1 Polskiego Radia. Odniósł się tym samym do najnowszych doniesień tvp.info o tym, że w "Gazecie Wyborczej" istnieje specjalny zespół do "tropienia Daniela Obajtka" 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Daniel Obajtek Orlen PKN Orlen Gazeta Wyborcza media dziennikarstwo lotos

Dodatek węglowy. Marcin Porzucek: mam nadzieję, że ustawa wejdzie w życie w najbliższych dniach

Sejm rozpoczął prace nad rządowym projektem ustawy o dodatku węglowym w wysokości 3 tysięcy złotych, dla każdego gospodarstwa domowego, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, brykiet lub pelet węglowy. - Chcemy objąć polskie rodziny pewną tarczą - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Porzucek z PiS. Jak dodał ma nadzieje, że ustawa wejdzie w życie w najbliższych dniach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA węgiel ustawa polityka

Dariusz Piontkowski: łatwiej manipulować ludźmi, jeśli nie znają swojej historii

- Młodzi Polacy powinni znać swoją najnowszą historię, ponieważ ona wpływa na naszą teraźniejszość. Wiele procesów, zachowań ma swoje źródła w wydarzeniach sprzed lat. Łatwiej jest manipulować ludźmi, jeśli nie znają swojej historii - stwierdził wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski w Programie 1 Polskiego Radia, odnosząc się do nowego przedmiotu szkolnego - historia i teraźniejszość.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja