Polskie Radio
Section05

NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Putin szykuje odwrót z Kremla? Znów giną ci, którzy za dużo wiedzą

- Jeśli Władimir Putin liczy na emeryturę, musi mieć immunitet. A w ostatnim czasie znów znikają ci, którzy znają jego sekrety, mogą być świadkami w międzynarodowych śledztwach – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich. Nie wyklucza, że Władimir Putin przygotowuje się do odejścia. To jednak niejedyny scenariusz.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin FSB GRU służby specjalne

NASZ WYWIAD Adwokat: prawo polskie i UE stoją po stronie krów z Deszczna

- Prawo polskie i unijne mogą stać i stoją po stronie stada krów z Deszczna. Nie ma żadnych przeciwskazań od strony prawnej, by je uratować. Trzeba tylko stosować właściwie prawo - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Karolina Kuszlewicz. Polskie Towarzystwo Etyczne podjęło szereg działań w tej sprawie, m.in. złożono wniosek o uchylenie decyzji inspekcji sanitarnej.
Zobacz więcej na temat:  krowy zwierzęta Andrzej Duda etyka prawo

NASZ WYWIAD Ekspert: na Białorusi mamy aksamitną pełzającą okupację Rosji

- Kreml o Białorusi nie zapomina. Na Białorusi mamy de facto aksamitną pełzającą okupację. Są wszystkie zewnętrzne atrybuty niezależności, ale faktycznie zabiera się jej coraz więcej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Roman Jakowlewski, białoruski komentator niezależny z Mińska, komentując ostatnią odsłonę rozmów o integracji Białorusi z Rosją.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja

NASZ WYWIAD Prof. Andrzej Elżanowski o stadzie krów z Deszczna: wreszcie nadzieja, ale to początek drogi

- Zakładam, że dzięki politycznej decyzji stado krów z Deszczna jest uratowane przed wybiciem. Teraz trwają dyskusje, w jaki sposób przenieść je na nowe miejsce. Jesteśmy jednak wciąż na początku drogi do rozwiązania tego problemu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, etyk, członek Polskiego Towarzystwa Etycznego i naukowiec Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  krowy zwierzęta Andrzej Duda etyka prawo

NASZ WYWIAD Prof. A. Elżanowski ws. krów z Deszczna: wreszcie nadzieja, ale to początek drogi

- Zakładam, że dzięki politycznej decyzji stado krów z Deszczna jest uratowane przed wybiciem. Teraz trwają dyskusje, w jaki sposób przenieść je na nowe miejsce. Jesteśmy jednak wciąż na początku drogi do rozwiązania tego problemu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, etyk, członek Polskiego Towarzystwa Etycznego i naukowiec Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  krowy zwierzęta Andrzej Duda etyka prawo

NASZ WYWIAD Ekspert: decyzja o zabiciu krów była skandaliczna moralnie

- Decyzja o zabiciu krów była skandaliczna z moralnego punktu widzenia – tym bardziej, że znaleziono dla nich potencjalne nowe miejsce pobytu i aktywiści gromadzili środki na opiekę weterynaryjną i badania – mówi portalowi dr Marcin Urbaniak z Polskiego Towarzystwa Etycznego. Jak dodał, pozytywnym aspektem tej sprawy jest reakcja społeczeństwa na przypadek z Deszczna.
Zobacz więcej na temat:  krowy zwierzęta Andrzej Duda etyka

NASZ WYWIAD Ekspertka: prezydent Ukrainy działa wciąż w trybie kampanii

- Na Ukrainie przed lipcowymi wyborami do parlamentu można oczekiwać dalszego ciągu kampanii, którą cechowały hasła populistyczne, brak jednoznacznych stwierdzeń, nieokreśloność. Tymczasem Ukraina potrzebuje aktywności w polityce zagranicznej, choćby ze względu na agresywne posunięcia Rosji - mówi Nadija Kowal, ekspertka Rady Polityki Zagranicznej Ukraiński Pryzmat, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina relacje polsko-ukraińskie Rosja Jacek Czaputowicz

NASZ WYWIAD Następcy nie boją się klątwy. Rusza wyprawa na Nanda Devi

Polscy himalaiści wyruszają w kolejną wyprawę, ich celem jest jeden z najtrudniejszych szczytów Himalajów, Nanda Devi East. Rafał Fronia mówi, że Hindusi zgubili w okolicach Nanda Devi bombę atomową i nie bardzo chcą, żeby im się ktoś tam kręcił. - O pozwolenie było rzeczywiście trudno, a zasady działania są restrykcyjne, bo tamtejsze władze nie pozwalają na używanie telefonów satelitarnych. Ale skupimy się dzięki temu na naszym celu - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jan Lenczowski, wnuk wspinacza, który 80 lat temu był członkiem polskiej pionierskiej ekspedycji.           
Zobacz więcej na temat:  góry Himalaje Indie opinie

NASZ WYWIAD Co niosą eurowybory? Kto szefem KE? Jaki plan ma Salvini?

Według prognoz rosną wpływy liberałów, a w europarlamencie szykuje się sojusz trzech partii, nie dwóch. Wzmocni się skrzydło eurosceptyczne, nad którego rozbudową pracują Matteo Salvini i Marine Le Pen. W grze o fotel szefa KE są wciąż Manfred Weber i Frans Timmermans, ale bardzo możliwe, że pojawi się nowy kandydat – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Melchior Szczepanik, ekspert PISM.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 wybory do Parlamentu Europejskiego Komisja Europejska Parlament Europejski

NASZ WYWIAD Ekspertka PISM: duży potencjał eskalacji na linii USA-Iran

- Iran i USA złagodziły w ostatnich dniach ton, ale to odprężenie tymczasowe. Byle prowokacja, a nawet wymiana zdań na Twitterze, może go na nowo zaognić – powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, komentując napięcia na linii Teheran-Waszyngton.
Zobacz więcej na temat:  USA Iran wojsko Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Bliski Wschód Patrycja Sasnal

NASZ WYWIAD Benzynowy atak Rosji na Ukrainę. Grozi kryzysem paliwowym?

Od 1 czerwca eksport rosyjskich paliw na Ukrainę jest zakazany, chyba, że rząd udzieli specjalnej licencji. – Jeśli embargo zadziałałoby w pełni, Ukrainie grozi kryzys na rynku paliwowym – stwierdza ekspert OSW dr Szymon Kardaś. Prognozuje jednak, że w najbliższym czasie Rosja wykorzysta to jako instrument szantażu, ze względu na cykl wyborczy na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja Ukraina ropa naftowa

NASZ WYWIAD Skąd brudna ropa? Ekspert OSW: to może być operacja Kremla przeciw Białorusi

- Zanieczyszczenie 5 mln ton ropy w rurociągu Przyjaźń to albo wynik długotrwałych machinacji, albo motyw jest polityczny, związany z zaostrzeniem sporów między Mińskiem i Kremlem - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Rosja nie raz używała ropy i gazu jako narzędzi politycznych. Kryzys brudnej ropy uderza również pośrednio w Ukrainę. Czysta ropa na razie nie dotarła do Polski i nie wiadomo, kiedy to się stanie.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja ropa naftowa Ukraina

NASZ WYWIAD Zbrodnie Stalina w Rosji czasem nazywają "ceną zwycięstwa"

- Rosyjska oficjalna pamięć historyczna nie stawia akcentu na odkrywanie ciemnych kart swojej historii, wręcz odwrotnie. To jest narracja, która gloryfikuje mocarstwowy status ZSRR, jest pamięcią heroiczną, pozbawioną ciemnych kart – mówi Jadwiga Rogoża, współautorka przewodnika o Katyniu, mówiąc o speyfice rosyjskiej pamięci historycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja HISTORIA ZSRR Katyń Zbrodnia Katyńska Józef Stalin Raport Białoruś