Polskie Radio
Section05

Niemcy

Gen. Stefan Grot-Rowecki. Zdradzony pierwszy dowódca Armii Krajowej

– Drogą pośrednią ze źródeł Gestapo otrzymaliśmy 30 czerwca wiadomość o ujęciu Grota, co podkreślano jako wielki sukces. W dniach następnych, również ze źródeł Gestapo, kolportowano po mieście wiadomość o aresztowaniu komendanta Sił Zbrojnych AK – meldował do Londynu Tadeusz Bór-Komorowski, zastępca gen. Roweckiego.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa Polskie Państwo Podziemne

Księżna Daisy. Dziesięć faktów z życia pani na zamku Książ

– W historii Daisy jest wszystko: miłość i wojna, ogromna fortuna i jej utrata, zdrada i problemy z dziećmi. Dlatego jej postać tak fascynuje – podkreślał w Polskim Radiu Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, opowiadając o tej jednej z najpiękniejszych i najbardziej adorowanych kobiet przełomu XIX i XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Książ Anglia Wałbrzych I wojna światowa II wojna światowa wspomnienie księżna Daisy

Polskie Radio 24 Operacja Barbarossa. "Wojna Niemcy - ZSRR była nieunikniona"

- Dwa totalitaryzmy, skrajnie agresywne bloki wojskowe musiały się ze sobą zderzyć. Komuniści i narodowi socjaliści skazani byli na konfrontację. Obie ideologie głosiły wojnę i upatrywały rozwiązania problemów w konflikcie zbrojnym - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Norbert Bączyk, współautor podcastu "Wojenne Historie". 
Zobacz więcej na temat:  ZSRR II wojna światowa Adolf Hitler Józef Stalin

Stanisław Likiernik. Uosabiał heroizm i poświęcenie pokolenia Kolumbów

Był jednym z ostatnich żołnierzy Kedywu Armii Krajowej. Podczas okupacji niemieckiej brał udział w wielu akcjach przeciwko Niemcom, walczył w Powstaniu Warszawskim, był kawalerem Orderu Virtuti Militari. To jego wojenne doświadczenia złożyły się na literacką postać, która dała nazwę pokoleniu Kolumbów.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Armia Krajowa Polskie Państwo Podziemne nazizm zbrodnie wojenne

"Polska zabiera swoich obywateli". Niemcy: nam rząd daje PDF

Niemieccy turyści zostali zaskoczeni eskalacją konfliktu między Izraelem a Iranem. W wywiadzie dla WELT dwóch z nich skrytykowało niemiecki rząd za niewystarczające wsparcie, podkreślając, że zostali pozostawieni sami sobie. Co prawda organizowane są loty repatriacyjne z Ammanu, stolicy Jordanii, jednak dotarcie do granicy tego kraju i na lotnisko turyści muszą zorganizować we własnym zakresie. Dodatkowo skarżą się na całkowity brak informacji – zarówno o otwartych przejściach granicznych, jak i dostępnych środkach transportu. Twierdzą też, że nie mają żadnego kontaktu z innymi obywatelami Niemiec, którzy również próbują dostać się do Ammanu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Iran Bliski Wschód MSZ Ewakuacja