Polskie Radio
Section05
PRL

Dzień 13 grudnia 1981 roku w pamięci internowanych

– 13 grudnia ok. godziny trzynastej siedziałam "na dołku" przy ul. Opaczewskiej. To było w podziemiach – była jedna cela żeńska. Zostałam aresztowana jeszcze 12 grudnia przed północą, mieszkałam w jednym z pierwszych mieszkań, do których przyszli – wspomina dziennikarka Agnieszka Romaszewska-Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo historia Polski Marek Stremecki HISTORIA PRL stan wojenny Agnieszka Romaszewska

Dr A. Anusz: skutki stanu wojennego odczuwamy do dzisiaj

- Stan wojenny to blisko sto ofiar śmiertelnych, ale też kilkaset tysięcy ludzi, którzy wyjechali z Polski, niektórych zmuszono do emigracji. To byli ludzie aktywni, wykształceni, kapitał społeczny – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego. Do tematu odniósł się również Adam Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski Polskie Radio 24 PRL Wojciech Jaruzelski Solidarność Ryszard Gromadzki Andrzej Anusz POLSKA

Stan wojenny 1981. Preludium bankructwa PRL

Dramatyczna sytuacja gospodarcza Polski była jednym z głównych powodów wprowadzenia w roku 1981 stanu wojennego. Choć ówczesne władze próbowały przekonywać, że uruchomienie stanu nadzwyczajnego miało ochronić nasz kraj przed militarną interwencją "zaprzyjaźnionego" ZSRR, to bardzo szybko wyszło na jaw, że PRL stała się bankrutem. Po 13 grudnia ceny żywności wzrosły średnio o 240 procent.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Wojciech Jaruzelski Ronald Reagan

Andrzej Michałowski: strajk najdłużej trwał na wybrzeżu

W piątek przypada 38. rocznica wybuchu stanu wojennego. Jak ten dzień wspominają świadkowie tamtych wydarzeń, uczestnicy i działacze Solidarności? W "Pulsie Trójki" mówili o pierwszych dniach Stanu Wojennego Maria Dłużewska, reżyserka, działaczka Solidarności Walczącej oraz Andrzej Michałowski, założyciel Solidarności portowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka stan wojenny Magdalena Uchaniuk-Gadowska Maria Dłużewska historia Polski HISTORIA PRL 13 grudnia

Radiowa Trójka świętowała 90. urodziny Stanisława Barei w Teatrze Kamienica

W 90. rocznicę urodzin Stanisława Barei w Teatrze Kamienica odbyło się spotkanie z udziałem słuchaczy radiowej Trójki poświęcone życiu i twórczości kultowego reżysera. O artyście opowiadały jego dzieci - Jan i Katarzyna Barejowie, aktorzy - Olaf Lubaszenko i Emilian Kamiński oraz biograf Maciej Łuczak. Wydarzenie poprowadził zastępca dyrektora redaktora naczelnego radiowej Trójki Mariusz Cieślik. Zapraszamy do obejrzenia felietonu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Bareja PRL kino Miś Olaf Lubaszenko Emilian Kamiński