Polskie Radio
Section05
Paweł Lekki

Bildziukiewicz: mamy do czynienia ze spójnością przekazu

- Wykorzystuje się postać Pratasiewicza, żeby zaatakować całą opozycję - na przykład informując, że to opozycja przekazała białoruskim służbom informacje o jego locie - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Martyna Bildziukiewicz, szefowa unijnego zespołu ds. walki z rosyjską dezinformacją z East Stratcom Task Force.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka Rosja dezinformacja Beata Płomecka ŚWIAT Paweł Lekki

Jarosław Guzy: na Białorusi trwa akcja zastraszania mniejszości polskiej

Trzy działaczki polskiej mniejszości na Białorusi zostały wypuszczone z aresztów i wywieziono je do Polski. Jarosław Guzy z PAP przypomina, że w białoruskich więzieniach są jeszcze inni członkowie ZPB. - Mamy działaczy, którzy pod wpływem szantażu, przesłuchań czy rewizji wyjechali z Białorusi i pracują w Polsce - mówi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Związek Polaków na Białorusi Polonia Paweł Lekki Jarosław Guzy

"Retoryka administracji Bidena nie idzie w parze z działaniami". Piotrowski o Nord Stream 2

Amerykanie nałożyli sankcje wobec Nord Stream 2, by od razu częściowo je zawiesić. - Sankcje miałyby szansę zablokować ukończenie budowy gazociągu, ale administracja Joe Bidena nie decyduje się na to w imię poprawy relacji z Niemcami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  USA Joe Biden Więcej świata Rosja Paweł Lekki Niemcy Nord Stream 2

Protesty przeciw IO w Tokio. Coraz więcej Japończyków nie chce ich organizacji

Już tylko nieco ponad dwa miesiące pozostały do rozpoczęcia XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Ta największa sportowa impreza na świecie ma jednak coraz więcej przeciwników w samej Japonii. Ostatni sondaż pokazał, że jej organizacji nie chce już 80 proc. Japończyków. W Kraju Kwitnącej Wiśni rozwija się bowiem czwarta fala COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  igrzyska olimpijskie Tokio Więcej świata Paweł Lekki Michał Strzałkowski

Dr Małgorzata Bonikowska: w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie UE nie może wiele zrobić

Brak jednomyślności w Unii Europejskiej w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. 26 krajów wezwało do natychmiastowego zawieszenia broni. Węgry nie poparły unijnej deklaracji. Dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych przyznaje, że problemem Unii jest to, że trudno jej zabrać głos w sprawach zagranicznych w jednolity sposób.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna Unia Europejska konflikt w Strefie Gazy Paweł Lekki

Najniższy przyrost ludności w Chinach. Dr Bogusz: polityka jednego dziecka zawiodła

Choć w Chinach wciąż mieszka 1 410 000 000 osób, to w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba mieszkańców wzrosła jedynie o 5,4 proc. - Zawiodła polityka jednego dziecka i selekcyjne aborcje dokonywane od początku lat 80. - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Bogusz, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Więcej świata Rosja Chiny Izrael Hamas Palestyna Lampedusa uchodźcy

Szczyt w Bukareszcie. Guzy: państwa B-9 chcą być realnymi członkami NATO

W Rumunii doszło do szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki. Rozmowy, jak można domyślać się, dotyczyły m.in. zagrożenia ze strony Rosji. - Nie spodziewam się problemu z ustaleniem wspólnego stanowiska na szczyt NATO w czerwcu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  USA Joe Biden Więcej świata Rosja Paweł Lekki Bukareszteńska dziewiątka Andrzej Duda Rumunia Jarosław Guzy

Setna rocznica III powstania śląskiego. Jaka była cena odzyskania Górnego Śląska?

Z okazji setnej rocznicy III powstania śląskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wydał dwa teledyski do pieśni powstańczych z płyty Grzegorza Płonki "Nadstawcie ucha, kochani ludkowie", wydanej przez Fundację "Dla Dziedzictwa" z Opola. W audycji "Przystanek historia" o śląskim zrywie opowiedział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Śląsk IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Wojciech Korfanty

Reakcja na działania Kremla. Dr Bryc: obecny kryzys to wciąż jeszcze działania rutynowe

- Jeżeli przypomnimy sobie historię z 2018 roku, kiedy reagowano na otrucie w Wielkiej Brytanii Skripali, to wtedy w sumie na całym świecie wydalonych zostało 300 rosyjskich dyplomatów. Do tego poziomu trochę nam więc jeszcze brakuje - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc (UMK). Gościem audycji był również redaktor Jarosław Guzy (PAP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Paweł Lekki Jarosław Guzy Białoruś Rosja ŚWIAT dyplomacja

Wojciech Konończuk: Kreml doskonale wie, jak działają na Zachód militarne demonstracje

W ostatnim czasie relacje Zachodu i Rosji są bardzo napięte. - Rosjanie doskonale zdają sobie sprawę, jak demonstracje militarne działają na polityków zachodnich i że zwykle to przynosi efekt, którego Rosjanie oczekują - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Dlaczego Krem decyduje się na kolejne prowokacje?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja Paweł Lekki ŚWIAT Europa Unia Europejska Stany Zjednoczone

Beata Płomecka: pozwanie AstraZeneki przez KE jest bardzo prawdopodobne

- W pierwszym kwartale AstraZeneca miała dostarczyć ok. 100 mln dawek szczepionek na COVID-19, dostarczyła zaledwie jedną trzecią tego. Spóźnione, niepełne dostawy są też przewidywane w obecnym kwartale. Dlatego irytacja Unii Europejskiej jest duża - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  AstraZeneca Komisja Europejska Unia Europejska Beata Płomecka Europa ŚWIAT Paweł Lekki

Paraliż czeskiej dyplomacji w Moskwie. Ekspert: taka skala nie zdarza się często

Wyrzucenie 18 rosyjskich dyplomatów i wykluczenie Rosatomu z przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej to efekt ustaleń czeskiego kontrwywiadu. Rosjanie szybko zareagowali na działania Czechów. - Mamy do czynienia z paraliżem czeskiej dyplomacji w Moskwie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Ogrodnik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja Paweł Lekki ŚWIAT Europa Czechy

Kamil Kłysiński: Zachód robi błąd przykładając swoją miarę do poczynań Alaksandra Łukaszenki

Dyktator Białorusi Alaksandr Łukaszenka nasila represje wobec mieszkających tam Polaków. Sąd gospodarczy obwodu brzeskiego podjął decyzję o likwidacji Szkoły Polskiej w Brześciu. - Polska mniejszość stała się ofiarą polityki reżimu, polityki szukania wroga zewnętrznego - ocenia Kamil Kłysiński z OSW. Przestrzega, żeby do oceny władz Białorusi nie przykładać zachodnich wartości.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś szkoła Brześć Paweł Lekki

Tadeusz Iwański: słowa prezydenta Zełenskiego oznaczają zwrot w kierunku Zachodu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Paryżu z prezydentem Emmanuelem Macronem. Obaj przywódcy rozmawiali przez wideołącza w sprawie sytuacji w Donbasie z kanclerz Angelą Merkel. - Z tego powodu, że nie udało się dogadać z Rosją, prezydent Zełenski mówi otwarcie o członkostwie Ukrainy w NATO i UE - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Ukraina Rosja Paweł Lekki ŚWIAT Europa Niemcy Wołodymyr Zełenski Emmanuel Macron Angela Merkel