Polskie Radio
Section05
Paweł Reszka

"Donald Trump uosobieniem amerykańskiego snu"

– Donald Trump mimo że nie miał żadnego doświadczenia jeśli chodzi o piastowanie urzędu, to mu się udało. Amerykanie poparli go m.in. dlatego, że był outsiderem i człowiekiem z zewnątrz – mówił w audycji Światowa Szachownica Jacek Przybylski (tygodnik "Do Rzeczy").
Zobacz więcej na temat:  USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA Paweł Reszka Michał Żakowski anteny wybory w USA Donald Trump Światowa Szachownica - archiwalne

Czy Turcja zmierza ku dyktaturze?

Represje po nieudanym zamachu stanu dotknęły w Turcji dziesiątki tysięcy osób. 36 tysięcy osób przebywa w aresztach, wobec ponad 80 tysięcy toczą się śledztwa, zamknięto też kolejną, 160. redakcję. O tym, dokąd to zaprowadzi i czy Zachód może coś zrobić w obliczu np. kryzysu migracyjnego, mówił w programie Świat w Powiększeniu Yasin Ozbek z Instytut Dialogu Dunaj, który inspiruje się ideami Fetullaha Gulena.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Recep Tayyip Erdogan Turcja zamach stanu w Turcji Paweł Reszka

Prawybory we Francji

Siedmiu kandydatów centroprawicy weźmie udział w prawyborach, które wyłonią wspólnego kandydata przed wyborami prezydenckimi we Francji. Wśród kandydatów jest m.in. były prezydent Nicolas Sarkozy i kilku byłych premierów Francji, m.in. Alain Juppe. Ich szanse komentował w programie Świat w powiększeniu dr Bartłomiej Zdaniuk (Instytut Nauk Politycznych UW).
Zobacz więcej na temat:  Alain Juppe Francja Marine Le Pen Nicolas Sarkozy Paweł Reszka polityka wybory prezydenckie

Kolejny kraj opuści UE?

Idea Brexitu zaraża inne kraje Unii Europejskiej. Francuska polityk Marine Le Pen zapowiedziała referendum w sprawie członkostwa Francji w UE, jeśli wygra przyszłoroczne wybory prezydenckie. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówiły Agata Kasprolewicz, dziennikarka Polskiego Radia, która relacjonowała referendum ws. Brexitu i Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Agata Kasprolewicz Beata Płomecka Brexit Francja Marine Le Pen Paweł Reszka Ukraina Unia Europejska