Polskie Radio
Section05
Paweł Siwek

Łukasz Adamski: filmy o superbohaterach przyciągają widzów do kin

- Jestem zupełnie zachwycony "Spider-Manem" i rozczarowany "Matriksem", który jest sentymentalnym powrotem do czegoś, co wydawało się zamknięte. Oba są trochę takimi samograjami, chodzi o to mrugnięcie okiem, balansowanie na granicy autoparodii. Te filmy przypominają, że warto je oglądać na dużym ekranie - mówił w Dwójce Łukasz Adamski, krytyk filmowy, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka Paweł Siwek Łukasz Adamski FILM

Dyskusyjne Kluby Książki mają 15 lat. Ludzie wciąż chcą czytać

- Największą zachętą do uczestnictwa w Dyskusyjnych Klubach Książki jest to, że młodzież promuje czytanie wśród rówieśników, to jest najlepszym magnesem. Mimo że audiobooków i e-booków jest coraz więcej, to wciąż słyszę, że przyjemniej czyta się książkę w tradycyjnej, papierowej formie - mówiła na antenie Dwójki Justyna Bździuch z Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie w powiecie biłgorajskim.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo Paweł Siwek Dwójka książki

Jak Marc Chagall trafił do Polski? Kulisy aukcji

- Początek aukcji był dla nas bardzo niekorzystny, ceny szybowały w kosmos. Tu była szybka decyzja. Widząc, że spadł nam pierwszy, drugi obiekt - jeden kupiliśmy, następny znowu spadł - szybko przeliczyłem kwotę, którą dysponowaliśmy i podnieśliśmy minima. Tym sposobem zakończyło się to sukcesem - zdradził w Dwójce dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, dr hab. Łukasz Gaweł.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie Marc Chagall Dwójka Paweł Siwek wystawa KULTURA SZTUKA

Jacek Bończyk: Wojciech Młynarski znany jest kilku pokoleniom Polaków

- Zgłębiając twórczość Wojtka, niezmiennie podkreślam, że i tak mi nie wystarczy czasu, bo napisał ponad 3 tys. piosenek. Do tego dochodzą felietony, libretta, więc to ogromny materiał do przeanalizowania. Jestem spokojny, że jego twórczość wciąż będzie z nami, ale jeżeli tylko mam możliwość sięgnięcia do niej, to robię to - mówił w Dwójce Jacek Bończyk, autor scenariusza i reżyser muzycznego spektaklu "Misja: Młynarski".
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Paweł Siwek Jacek Bończyk spektakl KULTURA Dwójka

Wrocław powojenny. Miasto strachu – miasto nadziei

- To opowieści, w których spotykają się osoby związane z przed i powojennym miastem. To spotkanie bywa bardzo wrażliwe, delikatne, czasami traumatyczne, ale dobre - w "Poranku Dwójki" wybraliśmy się do Wrocławia, miasta, które po wojnie było świadkiem dramatów i nadziei tysięcy ludzi. Mówiła o nim Joanna Mielewczyk, autorka książki "Kamienice. Wrocławskie opowieści, które łączą".
Zobacz więcej na temat:  Wrocław Dwójka Paweł Siwek historia Polski

Zygmunt Krauze i Lutosławski Piano Duo - jubileuszowy koncert

- "One Piano Eight Hands" to cudowny utwór, bardzo zimowy. Cztery osoby przy pianinie szukają ciepła i dźwięków. Są tam także założenia teatralne, dlatego razem z nami zagra prof. Krauze i przedstawiciel kwartetu Szymon Krzeszowiec - Wieczorem (godz. 19.30) wysłuchamy specjalnego koncertu na 60-lecie pracy twórczej Zygmunta Krauzego, o którym w Dwójce mówiła pianistka Emilia Karolina Sitarz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek muzyka klasyczna Zygmunt Krauze MUZYKA

Nagroda im. Kościelskich. Tomasz Makowski: mam nadzieję na stałą współpracę

- Staramy się znaleźć wszystkie dostępne narzędzia, aby poprawić stan czytelnictwa. Nagrody literackie są jednym z elementów poprawiania obecności literatury, książek, czytania w mediach - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, w gmachu której wręczone zostaną w czwartek (16.12) Nagrody Fundacji im. Kościelskich za rok 2020 i 2021.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Paweł Siwek Dwójka KSIĄŻKA literatura

"Dziewięciu z Wujka". Koncert NOSPR w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek"

- Kompozycja Piotra Mossa, "Stabat Mater" Szymanowskiego oraz Eugeniusza Knapika Pieśń "Gdy..." – te utwory łączy atmosfera hołdu, zadumy i zatrzymania - mówił Łukasz Borowicz o programie koncertu "Dziewięciu z Wujka", który zagrał m.in. wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" (15.12).
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Wujek Dwójka Łukasz Borowicz Paweł Siwek historia Polski NOSPR stan wojenny Chór Polskiego Radia Karol Szymanowski rocznica

Marek Bukowski: w tym filmie oddajemy prozę Nowakowskiego

- Ja nie chciałbym interpretować Nowakowskiego za bardzo. Raczej staraliśmy się być służebni wobec tej literatury i oddać ją z jak największym szacunkiem; spróbować nakreślić portrety tych bohaterów, które kreśli Nowakowski, bardzo skromnie i kameralnie - mówił w "Poranku Dwójki" Marek Bukowski, reżyser filmu "Babilon. Raport o stanie wojennym".
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Dwójka TVP Marek Nowakowski Paweł Siwek FILM

Agnieszka Kordowicz: we Lwowie radio cieszyło się ogromną popularnością

- W archiwum we Lwowie jest zachowany zespół liczący 80 jednostek archiwalnych. Jest to ogrom informacji dla historyka, radiofonii, osób zajmujących się instytucjami kultury. Udało się nam zeskanować 6000 stron, w tym dokumentację programową, nieliczne zdjęcia spikerów, studia i korespondencję techniczną rozgłośni regionalnej z centralą. Dzięki archiwom ze Lwowa możemy zobaczyć jak funkcjonowało radio w Warszawie - mówiła w Dwójce Agnieszka Kordowicz, zastępca dyrektora Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  radio Lwów Paweł Siwek Jakub Jamrozek Dwójka historia radiofonii

Marcin Hycnar: Żak i Barciś to idealny duet do sztuki "Słoneczni chłopcy"

- Cezary Żak i Artur Barciś to profesjonalni aktorzy z dużym doświadczeniem, które obejmuje też wiele wspólnych produkcji, więc wydają się idealnym duetem do tej sztuki - mówił w Dwójce reżyser spektaklu "Słoneczni chłopcy" Marcin Hycnar. Premierę przygotowuje właśnie warszawski Och-Teatr.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Warszawa Dwójka Paweł Siwek TEATR KULTURA Cezary Żak Artur Barciś Marcin Hycnar

Maria Callas. Szczyt popularności przyszedł po szczycie formy śpiewaczej

- Do 1960-61 roku Maria Callas była przede wszystkim śpiewaczką. Później z różnych powodów, przede wszystkim dlatego, że głos zaczął ją zawodzić, stała się postacią światową, bohaterką gazet, nawet tych niemuzycznych, plotkarskich - mówił Leszek Kazana, tłumacz powieści graficznej "Maria Callas to ja" Vanny Vinci, która ukazała się w Polsce nakładem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  książki Maria Callas opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Paweł Siwek KULTURA komiks