Polskie Radio
Section05
Piotr Firan

Drzemkologia stosowana, czyli nowy przedmiot na uczelni

– Zajęcia wyglądają fajnie, dlatego że my śpimy wszyscy, łącznie ze mną, w śpiworach na sali wykładowej; musi być płaska, dlatego żeby studenci się nie turlali podczas snu, więc mamy ograniczony wybór, bo jest dużo amfiteatrów na uczelni, ale studenci faktycznie przynoszą własne śpiwory i po chwili słychać już chrapanie – opowiada doktor Maria Kmita z dolnośląskiej uczelni. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz zdrowie sen edukacja medycyna

Wszystko o kolizjach samochodowych. Kiedy powinniśmy wezwać policję?

Policjanci w Zduńskiej Woli stracili cierpliwość i przygotowali instrukcję, kiedy nie należy wzywać policji do kolizji. Funkcjonariusze wskazują, że jeśli kierowcy się nie dogadają, to policja musi wskazać sprawcę; to może oznaczać dla winnego nawet 5 tys. zł i oraz przyznanie punktów karnych. Czy kierowcy zdają sobie z tego sprawę i wiedzą, co robić? I czego wymagają ubezpieczyciele?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Marzena Grzelak-Plewińska samochody motoryzacja bezpieczeństwo na drodze ubezpieczenie samochodu

Znane logo przede wszystkim, nawet kosztem jakości. Czy chętnie sięgamy po podróbki?

Coraz częściej decydujemy się na kupno podrabianych rzeczy tylko po to, by zaimponować. Urząd Unii Europejskiej ds. Ochrony Własności Intelektualnej alarmuje natomiast, że rocznie z tego powodu pracę traci 18 tysięcy osób. Ale jak się okazuje, dla niektórych nie ma to jednak znaczenia - liczy się "znaczek", a jakość produktów premium jest coraz gorsza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Piotr Firan Radosław Nałęcz ubrania moda zakupy

WOŚP 2024. Nowe technologie też wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już 32. raz. 28 stycznia odbędzie się wielki finał wydarzenia. W tym roku Polacy, i nie tylko, wesprą zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. WOŚP idzie z duchem czasu - jej działania wspiera też nowoczesna technologia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan WOŚP WOŚP 2024 pomoc akcja charytatywna społeczeństwo nowe technologie

Dzisiaj Dzień Wszystkich Fajnych, czyli także Twój. Jak czuć się dobrze z samym sobą?

Wśród wielu mniej lub bardziej dziwnych świąt w kalendarzu można znaleźć także "Dzień Wszystkich Fajnych", który jest obchodzony właśnie 17 stycznia. Kto ma go obchodzić: został ustanowiony, by podnieść na duchu wszystkich sfrustrowanych i niewierzących w siebie? Czy może wręcz przeciwnie? I przede wszystkim: jak czuć się dobrze z samym sobą?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo radość psychologia akceptacja Piotr Firan Radosław Nałęcz Beata Rajba Trójka

Psy na Uniwersytecie Gdańskim. Dzięki nim łatwiej o dobrą naukę?

Na Uniwersytecie Gdańskim trwa program pilotażowy mający zbadać, jakie potrzeby mają zwierzęta i ich właściciele. Na czym on polega? – Nasi studenci przychodzą na zajęcia ze swoimi podopiecznymi, a my obserwujemy, jak ci podopieczni się zachowują. Potem będziemy rozmawiać z opiekunami, wykładowcami i innymi uczestnikami zajęć, jak im było w obecności psa – mówi Magdalena Gajewska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Piotr Firan Uniwersytet Gdański pies

Kobiety jeżdżą bezpieczniej. Statystyki zadają kłam stereotypom

– Statystyki przemawiają za kobietami jako kierowcami. Czterdzieści procent posiadaczy prawa jazdy kategorii B to są kobiety, i statystycznie doprowadzają one do trzy razy mniejszej ilości wypadków niż mężczyźni – mówi Agata Matyj, specjalistka ds. komunikacji Forvia Polska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Bartosz Bielecki Piotr Firan Radosław Nałęcz bezpieczeństwo na drodze bezpieczeństwo kierowca kierowcy

Ferie zimowe rozpoczęte – jak pożytecznie spędzić ten czas?

Prawie półtora miliona uczniów rozpoczęło pierwszą turę tegorocznych ferii zimowych. W czasie wolnym od szkoły mogą oni korzystać ze specjalnych atrakcji przygotowanych przez ponad 80 muzeów i instytucji kulturalnych. Z otwartymi ramionami witają ich też właściciele stoków narciarskich w górskich miejscowościach.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Trójka Wisła zima Zamek Królewski Łazienki Królewskie Muzeum Historii Żydów Polskich Radosław Nałęcz Piotr Firan Dariusz Urbanowicz

Skitouring i inne sporty zimowe. Radiowa Trójka z wizytą w Wiśle [POSŁUCHAJ]

Drugi weekend stycznia Program 3 Polskiego Radia spędza w Beskidach. W plenerowym wydaniu "Trzymaj z Trójką" nadawaliśmy ze specjalnego studia przy stacji narciarskiej Cieńków w Wiśle i poznaliśmy m.in. tajniki skitouringu oraz przypomnieliśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas zimowej wyprawy w góry. Nie zabrakło również porad dla tych, którzy rozpoczynają przygodę ze sportami zimowymi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Wisła beskidy sporty zimowe