Polskie Radio
Section05
Piotr Firan

Strzelanie, survival, walka w bliskim dystansie: trwają szkolenia "Trenuj z wojskiem"

Trwa bezpłatny cykl szkoleniowy "Trenuj z wojskiem". Szkolenia są jednodniowe, a w ich ramach można się nauczyć podstaw posługiwania się bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się, co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. Zaczęły się 8 października w 17 jednostkach na terenie całego kraju i potrwają jeszcze do końca listopada.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie szkolenie STYL ŻYCIA broń Piotr Firan Trójka

Liście - sprawa jesienna. Grabić czy nie grabić?

Dzięki liściom zalegającym na ziemi zwiększyć się może bioróżnorodność danego obszaru, korzystają z nich także ptaki, a zimą - mieszkają w nich jeże. Do tego liście tworzą doskonałą warstwę ochronną dla gleby i roślin. - Rozumiemy to i pozostawiamy liście na trawie - mówiła Joanna Kotyniak-Gnot z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan jesień jesienne porządki Anna Depczyńska ekologia

Fijałkowski, Szajna, Pągowska. Trójka wspomina wielkich, polskich artystów

"Miałby sto lat, gdyby nadal żył" – to hasło cyklu, który 1 listopada wybrzmiał w Programie 3 Polskiego Radia w specjalnej audycji "Wszyscy Święci w Trójce". Jego bohaterami będą urodzeni w 1922 roku artyści: Stanisław Fijałkowski, Józef Szajna i Teresa Pągowska. Wspomnienia o wybitnych postaciach polskiej sztuki przygotowała Monika Małkowska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Józef Szajna Stanisław Fijałkowski Monika Małkowska Piotr Firan malarstwo

Generacja Z - bez buntu, walki o lepszy świat, konfliktu pokoleń?

Uchodzili dotąd za buntowników - zwłaszcza w kwestiach ekologicznych i społecznych. A jednak protestów i wychodzenia na ulicę nie mają we krwi. - "Zetki" mają poważne plany na życie, doceniają swoich rodziców, kupują, twardo stąpając po ziemi - mówią Olga Wójcika i Damian Borowiec, współautorzy badań na temat życia młodych dorosłych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan psychologia edukacja finanse młodzież

Długi weekend na drogach: trwa policyjna akcja "Znicz"

Od piątku 28 października drogówka w całej Polsce rozpoczęła coroczną akcję "Znicz", która potrwa aż do 2 listopada. Policjanci i inne służby drogowe patrolują drogi w całym kraju, przeprowadzają kontrole szybkości i trzeźwości. Jednocześnie apelują do kierowców o wzmożoną ostrożność podczas podróży oraz w okolicach cmentarzy. Już pierwszego dnia doszło do 77 wypadków drogowych, w których zginęło dziewięć osób, a 75 zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan STYL ŻYCIA policja święto zmarłych Drogówka samochody Trójka