Polskie Radio
Section05
Piotr Firan

Jak odzyskać radość z życia i pracy? Posłuchaj rozmowy z psychologiem

– Jeden na czterech Polaków jest wypalony zawodowo i to jest ogromny problem, a kolejne 25 procent jest na dobrej drodze do wypalenia, czyli mamy tak naprawdę połowę pracowników, którzy w tej chwili są przeciążeni swoją pracą – mówi dr Beata Ryba, psycholog z Uniwersytetu Dolnośląskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka praca pracownik pracownicy Paweł Turski Beata Rajba Piotr Firan psychologia Wellbeing

Pandemia i wojna sprawiły, że Polacy zaczęli oszczędzać. Jak skutecznie to robić?

Wg badań przeprowadzonych przez jeden z banków, 55 procent Polaków systematycznie oszczędza. Do poświęcenia większej uwagi finansom domowym i bardziej świadomego zajęcia się nimi skłoniły nas dwa niespodziewane wydarzenia: pandemia i wojna w Ukrainie. O oszczędzaniu częściej myślą mężczyźni, a także, coraz częściej, młodzi ludzie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pieniądze oszczędzanie finanse finanse osobiste Aleksandra Dobieszewska Piotr Firan Trójka

"Zapraszamy na weekend" w Krynicy-Zdroju. Finał akcji "Z głową w górach" [POSŁUCHAJ]

Były znakomity panczenista Paweł Zygmunt wraz z żoną Katarzyną, instruktor jazdy na snowboardzie Mateusz Gomulec oraz Daniel Lisak z Krynickiej Organizacji Turystycznej – to tylko niektórzy z gości, jacy zawitali do audycji "Zapraszamy na weekend", by zachęcić słuchaczy Trójki do wizyty w Krynicy-Zdroju. Właśnie tam odbył się finisz tegorocznej edycji akcji Polskiego Radia pt. "Z głową w górach".
Zobacz więcej na temat:  Z głową w górach Trójka Dariusz Urbanowicz Piotr Firan Krynica-Zdrój

Konflikt na Ukrainie. Jakie cechy wojny hybrydowej stosuje Rosja?

Mija 10 lat, odkąd Rosja zaatakowała Krym. Od tego czasu konflikt za naszą wschodnią granicą narastał aż do wybuchu pełnoskalowej wojny, która uruchomiła m.in. falę migracji. W Czwórce dr Paulina Piasecka z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas tłumaczy, jak dziś prowadzone są konflikty zbrojne i jakie są cechy wojny hybrydowej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wojna na Ukrainie Krym aneksja wojna hybrydowa Rosja Ukraina Piotr Firan

Akademickość polskich miast. Uczelnie najlepsze w rankingach

Polski Instytut Ekonomiczny już drugi raz przygląda się polskim miastom akademickim. W raporcie "Akademickość polskich miast" uwzględniono takie kryteria jak: prestiż, liczba absolwentów na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie. W czołówce raportu: Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan edukacja miasto STYL ŻYCIA studia studenci rozwój

Dwa lata po rosyjskiej agresji. Jak wygląda codzienność w Kijowie?

– Ukraińcy w Kijowie, tak jak i pozostałych miastach oddalonych od frontu, bronią się przed Rosją pozorami normalności. W centrum miasta koncertują muzycy, działa metro. Rano i po południu ruch utrudniają korki. Otwarte są sklepy, kina i restauracje. Jednak pozorny spokój niemal każdego dnia przerywają dźwięki syren alarmowych ostrzegających przed możliwym atakiem – relacjonuje Paweł Pawlica. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Kijów Rosja Ukraina Paweł Pawlica wojna na Ukrainie

Z ADHD się wyrasta? Obalamy mity dotyczące tego zaburzenia

ADHD nie jest chorobą, a wrodzonym zaburzeniem. – ADHD jest w istocie zaburzeniem neurologicznym, co oznacza, że wiąże się ono z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Badania obrazowe dotyczące osób z ADHD wykazały różnice zarówno w strukturze, jak i funkcji mózgu w porównaniu do osób bez tego zaburzenia – wyjaśnia doktor Kajetana Foryciarz, psychiatra. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Wojciech Kulesza psychologia rodzina psychiatria psychiatra medycyna zdrowie adhd Martyna Masztalerz Kajetana Foryciarz

"Z głową w górach" w Jurgowie, czyli "Zapraszamy na weekend" spod Tatr! [POSŁUCHAJ]

Zlokalizowaną w powiecie tatrzańskim spiską wieś Jurgów określa się bramą do słowackich Tatr. Miejscowość od granicy dzieli 500 metrów; znajduje się w niej m.in. Zagroda Sołtysa i kurort narciarski, do którego w ramach akcji "Z głową w górach" zawędrowała radiowa Trójka. Piotr Firan i Dariusz Urbanowicz sprawdzili m.in., gdzie można poznać ludowe zwyczaje Podhala i Spiszu oraz jak dobrać odpowiedni sprzęt na stok.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Dariusz Urbanowicz Z głową w górach Tatry Andrzej Bargiel

Słodzone napoje. Jedna puszka dziennie to za dużo?

Nawet regularna aktywność fizyczna nie uchroni nas przed skutkami nadmiernego spożywania słodzonych napojów. – Szkodzą nam one w nadmiarze, czyli w tym wypadku będziemy myśleli o nadmiarze spożytego cukru, co przekłada się na zbyt wysoki poziom glukozy we krwi – wyjaśnia Magdalena Kartasińska-Kwaśnik, dietetyczka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz zdrowie zdrowie i dieta dieta napoje słodzone cukier dietetyk dietetyczka Magdalena Kartasińska-Kwaśnik

Czterodniowy tydzień pracy. Czy jest czego się bać w tym rozwiązaniu?

Czterodniowy tydzień pracy to model, który testuje się w kolejnych krajach. Tymczasem w Polsce jeden z banków zapytał internautów, czy taka forma pracy może być przerażająca. W teorii dodatkowy dzień wolny nie powinien wywoływać strachu. Skąd więc biorą się wątpliwości?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Józef Niewiarowski praca czterodniowy tydzień pracy pracownik rynek pracy