Polskie Radio
Section05
Podlasie

„Nie ma co odkładać marzeń na emeryturę”. Siedlisko Soce Moniki i Pawła Hajduczenia

Wrócili ze świata by stworzyć swój mały, prywatny świat na Podlasiu. „Podróżując i mieszkając w dużych miastach doszliśmy do wniosku, że to niekoniecznie jest dla nas. Najlepiej czujemy się otoczeni naturą, gdzieś gdzie nie ma pędu a jest spokój. I rozważając za i przeciw powrotu do Polski, doszliśmy do wniosku, że skoro mamy takie swoje miejsce na Podlasiu, to nie ma co odkładać marzeń na emeryturę” - wspominają Monika i Paweł Hajduczenia, twórcy „Siedliska Soce”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja podróże Australia Polonia turystyka wakacje 2021 wakacje na wsi Podlasie rodzina na swoim Małgorzata Frydrych

Trwa święto muzyki cerkiewnej w Białymstoku

Utwory muzyki cerkiewnej, pochodzące zarówno z okresu początków chrześcijaństwa, jak i czasów współczesnych, wykonywane przez chóry z całego świata – kilku- i kilkudziesięcioosobowe. W Białymstoku trwa 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021". – Muzyka cerkiewna to modlitwa, do której kiedyś stworzono muzykę, a nasz festiwal jest nazywany "festiwalem śpiewającej duszy" – powiedział w "Trójce przed południem" dyrektor wydarzenia Mikołaj Buszko.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka Białystok MUZYKA muzyka hp cerkiew prawosławna Hajnówka Podlasie podlaskie chór

Pieśni z babki, prababki z Zespołem Śpiewaczym z Dobrowody

O tym, że śpiew to zdrowie, o przekazie międzypokoleniowym i ponad 50 latach historii Zespołu Śpiewaczego z Dobrowody opowiadały w "Kiermaszu pod kogutkiem" Nina Jawdosiuk i Barbara Jakimiuk - najstarsze członkinie grupy. W audycji rozmawialiśmy także z Darią Kosiek o intensywnym czasie w życiu zespołu Wernyhora oraz odwiedziliśmy Łemkowski Kermesz w Olechowcu.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril Podlasie

Wędrówka sentymentalna śladami Izabelli Galickiej

W 1964 roku Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska – dwie młode historyk sztuki, na plebanii w Kosowie Lackim, odkryły obraz "Ekstaza św. Franciszka", autorstwa El Greca. Sensacyjna historia zapewne nie byłaby znana, gdyby nie udało się jej uwiecznić na kartach książki. Prace nad wydawnictwem przyczyniły się jednak nie tylko do spisania wspomnień, ale dały też początek pięknej przyjaźni. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Monika Małkowska Klub Trójki malarstwo Podlasie

55 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

55 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu rozpoczyna się już 27 sierpnia! Na kilka dni przed przypomnieliśmy laureatów kazimierskich Baszt w kategorii instrumentalistów z roku 2020. Ponadto posłuchaliśmy archiwalnych nagrań Władysława Trebuni-Tutki z braćmi oraz zaprosiliśmy do wysłuchania podcastów „Muzyka Skalnego Podhala wg Krzysztofa Trebuni-Tutki”.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Podhale Podlasie

Białystok. "Wschód Kultury" – ostatnia część festiwalu

Rozpoczyna się ostatnia część tegorocznej edycji "Wschodu Kultury”. Cykl festiwali oparty jest na współpracy miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W Białymstoku rozpoczyna się właśnie ostatnia z trzech części tegorocznych wydarzeń. Czego mogą się spodziewać festiwalowi goście? Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Białystok Podlasie Narodowe Centrum Kultury Katarzyna Cygler Rafał Wiśniewski