Polskie Radio
Section05
Prawo i Sprawiedliwość

Posłowie o wyborach samorządowych. " To święto demokracji"

- Każde wybory to swoiste święto. W tym przypadku święto samorządności. Każdy może ocenić to, co było do tej pory i zaplanować to, co można poprawić - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Czerwiński na antenie Jedynki. Wraz z Tomaszem Latosem z Prawa i Sprawiedliwości komentował on polityczne wydarzenia w audycji "Tydzień kontra tydzień".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Czerwiński Tomasz Latos Krzysztof Grzesiowski Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość wybory samorządowe 2018

Tadeusz Zysk: sukces w stolicy w rękach Patryka Jakiego

Rzeczywiste podejmowanie decyzji przez wyborców ma miejsce około 2-3 tygodni przed wyborami. Cieszę się, że Patrykowi Jakiemu udało się w Warszawie rozbić szklany sufit. To pokazuje, że scena polityczna nie jest zamurowana - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Zysk, kandydat na prezydenta Poznania z ramienia Zjednoczonej Prawicy.
Zobacz więcej na temat:  kampania wyborcza Patryk Jaki Prawo i Sprawiedliwość Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska sondaże polityka

Piotr Kaleta: ordynacja do Sejmu wymaga dyskusji

PiS przygotowuje propozycję zmian w ordynacji wyborczej do Sejmu. Zajmuje się nimi sejmowa komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego. Prezydent zapowiedział podczas spotkania z opozycją, że będzie się sprzeciwiał zmianom. Informacje "Rzeczpospolitej" komentował gość Polskiego Radia, poseł Piotr Kaleta (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Sejm wybory parlamentarne Prawo i Sprawiedliwość ordynacja wyborcza

Spór o płacę minimalną i podwyżki w budżetówce

Płaca minimalna to prawnie ustalony, najniższy dopuszczalny poziom wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę. Obecnie wynagrodzenie to wynosi 2100 zł brutto. W przyszłym roku rząd planuje podnieść najniższą płacę do kwoty 2220 zł brutto. Inne propozycje mają związki zawodowe. Związkowcy domagają się również podwyżek płac w sferze budżetowej.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski pieniądze wynagrodzenia płaca minimalna Izabela Leszczyna Kukiz'15 Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość

Krzysztof Kubów (PiS): nie chcemy żadnego "Polexitu"

Komisja Europejska zrobiła kolejny krok w procedurze naruszenia prawa UE wobec Polski, w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. KE pozostaje na stanowisku, że ustawa jest niezgodna z prawem unijnzm, bo narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym nieusuwalności sędziów. - Ten serial reformy polskiego sądownictwa cały czas na arenie międzynarodowej jest podgrzewany – mówił w Rozmowie Polskiego Radia 24 Krzysztof Kubów, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Adrian Klarenbach Polityka PR24 Sąd Najwyższy sądownictwo Komisja Europejska Unia Europejska konstytucja

Senator PiS: nie będziemy ginęli za ordynację

W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie w sprawie nowej ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami Kukiz’15, PSL-u, Partii Razem i Prawicy RP. - Pan prezydent zadeklarował, że do czwartku podejmie decyzję i spodziewam się, że zawetuje tę ustawę – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Mróz, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Adrian Klarenbach Andrzej Duda weto ordynacja wyborcza Parlament Europejski Polityka PR24

Poseł PiS: działania Sądu Najwyższego są konfliktogenne

- Najważniejsze jest to, by Prawo i Sprawiedliwość spokojnie i konsekwentnie kontynuowało reformę wymiaru sprawiedliwości. Tak, żeby pokazać Polakom, że chcemy zmienić sądy, poprawić ich działanie - powiedział w audycji 24 Pytania - Rozmowa Poranka Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS. - Ostatnie posunięcia Sądu Najwyższego to pretekst do tego, by po raz kolejny wciągnąć Unię Europejską w dyskusję nt. wymiaru sprawiedliwości w Polsce, po stronie opozycji. To działanie konfliktogenne - dodawał parlamentarzysta. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo Sąd Najwyższy Prawo i Sprawiedliwość

Spór o zmiany w wymiarze sprawiedliwości na szczeblu unijnym

Sąd Najwyższy w ubiegły czwartek zwrócił się do Trubunału Sprawiedliwości UE z 5 pytaniami prejudycjalnymi, dotyczącymi zasady niezależności i niezawisłości sądów jako zasada prawa unijnego i zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. Sąd Najwyższy postanowił też zawiesić stosowanie przepisów 3 artykułów ustawy o SN, dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65 rok życia.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Sąd Najwyższy prawo