Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

TYLKO U NAS Embargo UE na rosyjską ropę. Wiech: Rosjanie będą musieli ją wylać albo ograniczyć wydobycie

- Unia Europejska, wprowadzając embargo, zwyczajnie pozbawia Rosję pieniędzy do dalszego funkcjonowania. W obecnej sytuacji Rosja może wylać bądź spalić ropę, albo ograniczyć jej wydobycie - ocenia Jakub Wiech. Ekspert portalu Energetyka24.com podkreśla, że nie wiemy jeszcze, jak bardzo embargo wpłynie na życie w Unii Europejskiej, ale na pewno dużo bardziej odczują je mieszkańcy Rosji.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie embargo Unia Europejska wojna 2022 ropa naftowa Rosja Jakub Wiech TYLKO U NAS NASZ WYWIAD GOSPODARKA

Wojna na Ukrainie. Ks. Kryża o życiu w Charkowie: tysiące mieszkańców stoi w kolejkach po żywność

- Dwa lub trzy tysiące mieszkańców czekało cierpliwie, by otrzymać kilka kilogramów makaronu, cztery puszki mięsne i odrobinę cukierków, bo w tej kolejce stoją dzieci - mówił o życiu w Charkowie na Ukrainie ksiądz Leszek Kryża. Duchowny, który kieruje zespołem pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, w Programie 1 Polskiego Radia podkreślał również, że starają się dostarczyć piecyki grzewcze, by pomóc przetrwać zimę.
Zobacz więcej na temat:  Charków Ukraina wojna 2022 Rosja pomoc Kościół katolicki wojna na Ukrainie Europa

Finlandia w drodze do NATO. Jest projekt ustawy. "Bez żadnych warunków" i razem ze Szwecją

- Rada ministrów złożyła do parlamentu projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Nasze prace o przystąpieniu do NATO posuwają się "o kolejny krok naprzód". Parlament zajmie się projektem, mimo że ratyfikacji nie przeprowadziły jeszcze dwa kraje członkowskie, Węgry i Turcja - poinformował w poniedziałek szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto.
Zobacz więcej na temat:  Europa Finlandia Szwecja NATO wojsko

NASZ NEWS Szykuje się nowy pakiet sankcji UE wobec Rosji. Ujawniamy szczegóły

Kolejne unijne sankcje uderzające w rosyjski sektor finansowy, technologiczny oraz medialny mają znaleźć się w dziewiątym pakiecie – wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Komisja Europejska przeprowadziła w niedzielę konsultacje z krajami członkowskimi w sprawie najnowszych restrykcji.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska polityka Rosja wojna na Ukrainie sankcje Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej

"Encyklika o pokoju na Ukrainie". Papież Franciszek: na wojnie wszyscy jesteśmy pokonani

- Potworności wojny, każdej wojny obrażają najświętsze imię Boga. A obrażają go tym bardziej, gdy jego imię jest używane, by usprawiedliwić tę niewysłowioną rzeź - napisał papież Franciszek we wstępie do książki "Encyklika o pokoju na Ukrainie". To zbiór jego wypowiedzi od chwili rozpoczęcia rosyjskiej agresji na ten kraj. Jak dodał, "na wojnie wszyscy jesteśmy pokonani".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina papież papież Franciszek Europa

Zima "nie zamrozi" walk na Ukrainie. To kluczowy okres, by dostarczać Kijowowi nowoczesne uzbrojenie

Władze USA błędnie oceniają, że zimą dojdzie do spowolnienia działań zbrojnych podczas wojny Ukrainy z Rosją. Wparcie Zachodu dla ukraińskich operacji kontrofensywnych w okresie zimowym będzie miało kluczowe znaczenie dla dalszych losów konfliktu - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Rosja Ukraina Europa USA

Wchodzi w życie embargo UE na rosyjską ropę sprowadzaną drogą morską

Od poniedziałku obowiązuje unijne embargo na ropę z Rosji sprowadzaną droga morską. Decyzja w tej sprawie zapadła na szczycie z udziałem europejskich przywódców pod koniec maja i kilka dni później została ostatecznie potwierdzona. Dodatkowo także dziś wszedł w życie w Unii Europejskiej, uzgodniony z grupą G7, pułap cenowy na rosyjską ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Rosja wojna 2022 ropa naftowa energetyka sankcje Unii Europejskiej