X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Tadeusz Płużański

Macierewicz: Koalicja Europejska jest postkomunistyczna

- Koalicja Europejska w istocie jest antypolska. Jest to formacja postkomunistyczna, a na jej czele stoją ludzie, którym funkcjonariusze KGB przywozili pieniądze ze Związku Radzieckiego i finansowali ich działalność polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, były szef MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konwencja PiS w Katowicach PiS Prawo i Sprawiedliwość Antoni Macierewicz Tadeusz Płużański Koalicja Europejska kampania wyborcza polityka

Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego"

- W oczywisty sposób przeanalizowałem wydarzenia, budzące największe kontrowersje w życiu „Burego” w tym te z przełomu stycznia i lutego 1946 r - pacyfikację 5 białoruskich wsi. W świetle prowadzonych przeze mnie, oraz innych badaczy analiz, zdecydowanie odrzucamy tezę o ludobójczym charakterze tych wydarzeń – mówił w Polskim radiu 24 Michał Ostapiuk z delgatury IPN w Olsztynie, autor biografii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci

Por. Wacław Szacoń: przyjaźniłem się z Józefem Franczakiem, ps. Laluś

Porucznik Wacław Szacoń ps. "Czarny" – członek Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej, zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", żołnierz dwóch okupacji, anty-niemieckiej i antysowieckiej. Za udział w akcjach sabotażowych, wywiadowczych i patrolowych przeciwko niemieckim okupantom uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci powroty z niepamięci PRL Tadeusz Płużański

Historyk: nie wierzmy w kłamstwa o Żołnierzach Wyklętych

- Za kłamstwa o Żołnierzach Wyklętych nikt nie został ukarany. Ludzie, którzy krytykują żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego nie mają nawet poczucia, że stają po stronie zdrajców - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Gościem audycji był również Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski PRL komunizm Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański

Sąd oddalił wniosek ws. mjr. Kurasia. Protest stowarzyszenia

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Wyklętych protestuje przeciwko decyzji Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, który oddalił wniosek o zadośćuczynienie synowi mjr Józefa Kurasia – Zbigniewowi Kurasiowi – za represje komunistów wobec rodziny. Sędziowie uznali, że śmierć mjr Kurasia była decyzją jego samego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Żołnierze Wyklęci II wojna światowa bezpieka protest Tadeusz Płużański

Mjr Zygmunt Boczkowski: do UB brali bandytów i złodziei

- W 1944 r. niektórzy myśleli, że uwalniamy się od Niemców i wchodzi wyzwoliciel ze Wschodu. Były jednak osoby, które mówiły "nie cieszcie się" - powiedział w Polskim Radiu 24 Major Zygmunt Boczkowski ps. "Kruk", żołnierz AK i zrzeszenia WIN, powstaniec warszawski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański HISTORIA historia PRL historia Polski PRL Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci Powstanie Warszawskie II wojna światowa powroty z niepamięci

Ppłk Mieczysław Orzełek: nie godziliśmy się z sowiecką okupacją

- Stanisław Sojczyński "Warszyc" był bohaterem. Walczył w kampanii wrześniowej z dwoma okupantami. Był też dobrym, prawym człowiekiem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ppłk Mieczysław Orzełek, prezes Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci Polskie Radio powroty z niepamięci komunizm Armia Krajowa II wojna światowa

Rodziny Żołnierzy Wyklętych: hańbiąca decyzja Trzaskowskiego

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Wyklętych apeluje, by bohaterowie antykomunistycznego podziemia i opozycji demokratycznej pozostali patronami stołecznych ulic. W liście do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego czytamy o "hańbiącej decyzji" władz stolicy związanej z wykonaniem wyroku NSA, który uchylił 44 zarządzenia wojewody zmieniające nazwy ulic w Warszawie na mocy ustawy dekomunizacyjnej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa dekomunizacja Rafał Trzaskowski Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci

Warszawa: co dalej z dekomunizacją nazw ulic?

- Zablokowanie dekomunizacji warszawskich ulic to nie jest głupota Rafała Trzaskowskiego i Platformy Obywatelskiej, to świadome działanie. Od 30 lat za wyjątkiem czasów Lecha Kaczyńskiego Warszawą rządziła komuna i postkomuna. Im nie zależało na tym, żeby likwidować swoich patronów - mówił na antenie Polskiego Radia 24  Tadeusz Płużański, historyk i dziennikarz Telewizji Polskiej. W "Debacie Dnia" wziął również udział Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazety Prawnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Platforma Obywatelska dekomunizacja Rafał Trzaskowski Tadeusz Płużański polityka

Prok. Andrzej Witkowski: wyśmiewano mnie za ustalenia ws. śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

- Dowody, które jednoznacznie wskazują na inny przebieg zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki pojawiły się już w 2002 roku - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prokurator Andrzej Witkowski, który w swojej karierze dwukrotnie badał sprawę morderstwa kapelana "Solidarności".  W obu przypadkach, w latach 1990-1991 i 2000-2004, był odsuwany od śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Jerzy Popiełuszko PRL służba bezpieczeństwa zabójstwo Tadeusz Płużański komunizm