Polskie Radio
Section05

Trójka

Fenomen Chopina. Dziedzictwo kompozytora w świetle Konkursu Chopinowskiego

W Warszawie trwa finał XVIII Konkursu Chopinowskiego. Wielu uczestników, żeby dojść do tego etapu, musiało znaleźć w sobie wielkie pokłady pasji do gry i do muzyki. Na czym polega fenomen muzyki Chopina? Jak można go kontynuować? Co twórczość wielkiego kompozytora oznacza dla Polaków? 
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 KULTURA Arkadiusz Gołębiewski Fryderyk Chopin pianino

Jesień na drogach. Jak nie dać się jej zaskoczyć?

Od lat październik to najtragiczniejszy miesiąc na polskich drogach. Zdradliwa pogoda i mniej światła sprawiają, że powinniśmy zmienić naszą technikę jazdy, ale wciąż łudzimy się, że skoro bywają słoneczne dni, nie pada tak dużo, nie jest tak zimo, to nie musimy zmieniać sposobu jazdy. Takie podejście często ma tragiczne konsekwencje. 
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar bezpieczeństwo samochody Martyna Masztalerz bezpieczeństwo na drodze

Taka wystawa zdarza się raz na sto lat. "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921"

"Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" – na wystawie o takim tytule można podziwiać 137 XVI-wiecznych królewskich arrasów, które zachowały się w Polsce do dzisiaj. Jako że ekspozycja dobiega końca, Zamek Królewski na Wawelu w dniach od 18 do 24 października organizuje uroczysty finisaż ekspozycji pod hasłem "Pożegnajmy arrasy".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wawel Kraków Marcin Jagiełowicz królowie Polski historia Polski SZTUKA

Otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia!

Unikatowe eksponaty związane ze słuchowiskami "Matysiakowie" i "W Jezioranach", wystawy tematyczne pokazujące historię teatru radiowego oraz prezentacja maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych – to tylko część ekspozycji otwartego 18 października Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim. Prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego to zarazem miejsce edukacji, w którym młodzież może wziąć udział w lekcjach muzealnych i warsztatach tworzenia słuchowisk radiowych.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kamińska Polskie Radio Janusz Kukuła Baranów muzeum

Odurzeni serialami. Jak oglądanie może uzależnić?

Jeszcze niedawno, by obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu, musieliśmy czekać cały tydzień. Obecnie dostęp do licznych platform streamingowych sprawia, że możemy obejrzeć cały sezon naraz i z tej możliwości chętnie korzystamy. Zarywamy noce i zaniedbujemy aktywność fizyczną, a w końcu… uzależniamy się. Nałogowe oglądanie seriali, z pozoru nieszkodliwe, staje się coraz bardziej powszechne.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan STYL ŻYCIA Monika Chrobak serial platforma streaming uzależnienia

Czas na łakomstwo, czyli ostatnie przygotowania do zimy

– Niedźwiedzie są na etapie absolutnego obżarstwa, orgia po prostu: borówka czernica, czyli czarna jagoda, jak mówią na północy Polski, maliny. Niedługo zaczną się opychać jarzębiną. Jedzą, co tylko podejdzie pod pysk, a jednocześnie to, co jest dobre, smaczne, pożywne, zdrowe – wyliczał Marek Kot, przyrodnik Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jesień zima przyroda Piotr Firan Przemysław Bolechowski

Kryzys debaty publicznej w polskich mediach? Co na niego wpływa?

Czy w Polsce mamy kryzys debaty publicznej? Jak funkcjonuje ona w naszym kraju i jaki wpływ na jej kształtowanie mają media? Czy możemy mówić o polaryzacji społecznej, stronniczości przekazów informacyjnych i wpływie mediów społecznościowych na jakość dyskusji? Zagadnienia związane z funkcjonowaniem debaty publicznej w Polsce były tematem "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Rosińska społeczeństwo Klub Trójki rozmowa