Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

Wybory do PE coraz bliżej. W czerwcu wybierzemy eurodeputowanych

Za niecałe pół roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Obywatele unijnych krajów będą wybierać swoich przedstawicieli na pięcioletnią kadencję w dniach od 6 do 9 czerwca. W Polsce, podobnie jak w większości państw członkowskich wybory odbędą się tradycyjnie w niedzielę, czyli ostatniego dnia.
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej ŚWIAT Europa wybory do Parlamentu Europejskiego wybory w Polsce demokracja

NASZ WYWIAD "Trzeba pokonać Rosję". Ekspert z Kijowa: mamy nowy etap wojny na wyniszczenie, na 2024 rok konieczne są nowe środki

- Wchodzimy w etap wojny na wyczerpanie. Musimy w taki sposób współpracować z naszymi partnerami na Zachodzie, aby zmusić Rosję do porzucenia jej planów i tak, byśmy wygrali tę wojnę. Trwają rozmowy o mobilizacji i logistyce, o dodatkowych zasobach, których ta wojna wymaga. Oczywiście, liczymy na pomoc Polski, całego Zachodu. Potrzebujemy dodatkowych środków - podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko z kijowskiego Centrum Badań Wojskowych i Prawnych. Podkreślił, że trzeba szukać nowych metod pokonania Rosji. Wspomniał, że Ukraina wkrótce zacznie produkcję pocisków kalibru 155 mm.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Rosja infografika NASZ WYWIAD

Pomoc 50 mld euro dla Ukrainy wciąż jest zablokowana przez Węgry. Sprawą zajmie się lutowy szczyt UE

Unia Europejska przekazała Ukrainie w tym roku 18 miliardów euro. Na wsparcie finansowe w kolejnych latach na razie brak zgody. Pakiet w wysokości 50 miliardów euro do 2027 roku został zablokowany przez Węgry na unijnym szczycie w połowie miesiąca. Kolejną próbę osiągnięcia porozumienia europejscy przywódcy podejmą na szczycie 1 lutego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Rosja infografika Węgry

PR24 "To będzie transformacja naszej rzeczywistości". Kotowska-Gawrylczyk o sztucznej inteligencji

- Część zawodów zniknie z rynku i to będą głównie zawody, które jest dosyć łatwo jest zoptymalizować i zautomatyzować, powtarzalne procesy. jednak sztuczna inteligencja wygeneruje również bardzo wiele nowych miejsc pracy - mówiła w Polskim Radiu 24 Magda Kotowska-Gawrylczyk, menedżer ds. analityki danych NatWest Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA nowe technologie sztuczna inteligencja Błażej Prośniewski

PR24 Środki na onkologię i psychologię dziecięcą. Dr Gryglewicz: kluczowa jest kwestia diagnostyki

- To, co jest największym problem onkologii dziecięcej, to czasami zbyt późne rozpoznawanie nowotworów, co czasem wpływa na pogorszenie rokowania. Kwestia diagnostyki jest tu bardzo istotna, powinna być ona prowadzono początkowo przez lekarzy pediatrów, a tu mamy problem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, Uczelnia Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA psychiatria onkologia zdrowie Błażej Prośniewski