Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

"To możliwe". Beata Szydło odniosła się do informacji o propozycji dla Ukrainy ws. obalenia polskiego rządu

Beata Szydło skomentowała na platformie X doniesienia Dominiki Cosić o wsparciu Niemiec i Francji akcesji Ukrainy do UE w zamian za pomoc w obaleniu polskiego rządu. "Czy Niemcy »kupują« władze Ukrainy wizją szybkiego wejścia do UE? Jest to możliwe. Ale w takim razie władze Ukrainy wykazywałyby się skrajną naiwnością" - napisała była premier.
Zobacz więcej na temat:  rząd Beata Szydło Niemcy Francja Europa

PR24 Niemcy ingerują w sprawy Polski. Czarnecki komentuje

- Do tej pory były święte reguły w Parlamencie Europejskim, które zakładały, że nie może być żadnych debat poświęconych krajowi, w którym trwa kampania wyborcza - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS. Ryszard Czarnecki ocenił, że Niemcy ingerują w sprawy przeciwko Polsce, a przykładów na to jest mnóstwo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polska w Unii Europejskiej imigracja imigranci w Europie Komisja Europejska

"To możliwe". Beata Szydło odniosła się do informacji o propozycji dla Ukrainy ws. obalenia polskiego rządu

Beata Szydło skomentowała na platformie X doniesienia Dominiki Cosić o wsparciu Niemiec i Francji akcesji Ukrainy do UE w zamian za pomoc w obaleniu polskiego rządu. "Czy Niemcy »kupują« władze Ukrainy wizją szybkiego wejścia do UE? Jest to możliwe. Ale w takim razie władze Ukrainy wykazywałyby się skrajną naiwnością" - napisała była premier.
Zobacz więcej na temat:  rząd Beata Szydło Niemcy Francja ŚWIAT Europa

Ekspert: najodważniejsze sposoby rozwiązania kryzysu migracyjnego, te, które byłyby najskuteczniejsze, nie są nawet dyskutowane

– Rozwiązanie kryzysu migracyjnego jest to zadanie trudne i dodatkowo skomplikowane przez to, że jest wiele pomysłów, często ze sobą sprzecznych. Niektóre, te najbardziej odważne, które byłyby skuteczne, są odrzucane od samego początku, nie są nawet dyskutowane – powiedział w radiowej Trójce prof. Grzegorz Tomasz Grosse z Katedry Nauk Polityk Unii Europejskiej Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Dariusz Wieczorkowski Lampedusa kryzys migracyjny Trójka

Opozycja planuje wyprowadzić Polskę ze strefy Schengen? Biedroń: radzę poszukać paszportu

Politycy opozycji apelują na forum Unii Europejskiej o dyskusję w sprawie wiz, o których głośno jest w ostatnich dniach w polskiej przestrzeni publicznej. Wśród rozmów na ten temat przewija się wątek wykluczenia Polski ze strefy Schengen. Podczas jednej z konferencji wspomniał o tym Donald Tusk. Więcej szczegółów przytoczył z kolei Robert Biedroń. Czyżby był to plan opozycji na koniec kampanii wyborczej?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Strefa Schengen opozycja Platforma Obywatelska lewica Robert Biedroń Donald Tusk Róża Thun Marek Miller Marek Belka Włodzimierz Cimoszewicz koalicja obywatelska polityka wiza wizy kampania wyborcza paszport granica

Trzaskowski w Szamotułach neguje problem nielegalnej migracji. "Nie ma go i przez 10 lat nie będzie"

- Nikt nie chce, nie wymaga od nas, żeby w tej chwili przyjmować dziesiątki tysięcy migrantów. Nie ma tego problemu i przez 10 lat tego problemu nie będzie - przekonywał w sobotę w Szamotułach (woj. wielkopolskie) wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski. Czyżby prezydent stolicy nie dostrzegał powagi sytuacji, mającej miejsce na polskiej granicy, ale też w krajach Unii Europejskiej?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Trzaskowski migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Platforma Obywatelska granica służby i bezpieczeństwo straż graniczna żołnierze Białoruś

Nowoczesny patrolowiec wzmocnił Straż Graniczną. Będzie stacjonował na Bałtyku

"Morski Oddział Straży Granicznej odebrał patrolowiec o numerze burtowym SG-301. To jedna z najnowocześniejszych pełnomorskich jednostek patrolowych, która zadania w ochronie morskich granic Polski oraz zewnętrznych morskich granic Unii Europejskiej będzie wykonywała na akwenach Morza Bałtyckiego i Morza Śródziemnego" - przekazała Straż Graniczna w najnowszym wpisie na portalu X. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica straż graniczna statek służby i bezpieczeństwo GOSPODARKA infrastruktura

NASZ NEWS Zboże z Ukrainy. Ambasador Sadoś ujawnił Polskiemu Radiu warunek ws. dalszych rozmów

Jak dowiedziała się Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, Ukraina musi wycofać skargę złożoną na Polskę w Światowej Organizacji Handlu, by możliwe były dalsze rozmowy w sprawie importu zboża. Chodzi o konsultacje w ramach platformy zbożowej prowadzone przed Komisją Europejską z udziałem przyfrontowych krajów - Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier oraz Ukrainy. KE wysłała w piątek zaproszenie do rozmów w następny czwartek.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina zboże Komisja Europejska rolnictwo ŚWIAT Europa

Problem z imigrantami w Niemczech. Opozycja: kanclerz Scholz jest zbyt bierny, nie dajemy rady

Portal dziennika "Welt" przekazał w piątek, że w związku z rosnącą liczbą osób ubiegających się o azyl w Niemczech, opozycyjna chadecka Unia CDU/CSU apeluje do socjaldemokratycznego kanclerza Olafa Scholza z SPD o nadanie problemowi migracji najwyższego priorytetu. - Nie dajemy sobie z tym rady - stwierdził polityk CDU Jens Spahn, nawiązując do słynnej wypowiedzi byłej kanclerz Angeli Merkel ("damy radę").
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Olaf Scholz Angela Merkel CDU

ANALIZA Jak rozwiązać kryzys migracyjny w Europie? Przykładem może być Australia

Już od prawie dekady Europa zmaga się z problemem nielegalnej migracji. Polityka otwartych drzwi, zapoczątkowana przez Angelę Merkel i kontynuowana przez europejski establishment, okazała się porażką. Presja migracyjna nadal nie maleje. Dowodzą tego ostatnie wydarzenia z Lampedusy. Unia Europejska wciąż nie ma pomysłu, jak poradzić sobie z imigrantami, którzy oblegają europejskie miasta. Z podobną sytuacją mierzyła się Australia jeszcze 10 lat temu. "Niezależnie od wszystkich różnic australijskie doświadczenia z zakresu ochrony granic coraz częściej stanowią punkt odniesienia dla polityków w innych demokratycznych państwach rozwiniętych" - pisze Michał Kołodziejski, polski dyplomata i ambasador RP w Australii w swojej analizie w portalu Wszystko Co Najważniejsze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Australia imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023

Kryzys migracyjny w Europie. Prof. Grosse: twórcy mechanizmu relokacji odwrócili się od niego

W odpowiedzi na sytuację na włoskiej wyspie Lampedusa Komisja Europejska przygotowuje dziesięciopunktowy plan pomocy. Według zapowiedzi przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen znajdzie się w nim także propozycja relokacji części migrantów z Włoch. Na to nie zgadza się jednak coraz więcej państw członkowskich, w tym Francja. - Twórcy i promotorzy mechanizmu relokacji tak naprawdę się od niego odwrócili - ocenia prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski migracja Włochy kryzys migracyjny