Polskie Radio
Section05

Wielka Brytania

Cichociemni. Pierwszy przerzut do okupowanej Polski

Nazywano ich cichociemnymi. 316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy. Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Wysyłani do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski, postępowali zgodnie z maksymą: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa Cichociemni Elżbieta Zawacka II wojna światowa Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Powstanie Warszawskie Stanisław Sosabowski historia Polski

Wielki desant NATO na wschodniej flance. Ćwiczą bez USA

NATO testuje szybkie rozmieszczanie sił w Europie Wschodniej, bez bezpośredniej pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych. Jak podaje Associated Press, manewry Steadfast Dart 2025, w których bierze udział 10 tys. żołnierzy, odbywają się w czasie, gdy Donald Trump i nowa administracja w USA zmienia podejście do swoich europejskich sojuszników, żądając zwiększenia wydatków na obronność.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO wojna na Ukrainie Grecja Pentagon Rosja

Były szef RARS Michał K. zwolniony. Jak do tego doszło i co stanie się teraz?

Michał K, były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, opuścił londyńskie więzienie. Wcześniej spełnił warunki, by móc czekać na proces ekstradycyjny na wolności. Po wyjściu z więzienia zapewniał, że jest niewinny. Mężczyzna był w celi w Wandsworth od września. Jak doszło do jego zatrzymania, dlaczego ostatnie miesiące spędził za kratkami i co stanie się teraz?
Zobacz więcej na temat:  Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych prokuratura korupcja

Kuczmierowski zwolniony z aresztu. Jakie będą kolejne kroki?

Michał Kuczmierowski, były szef RARS, opuścił londyńskie więzienie. Wcześniej spełnił warunki, by oczekiwać na proces ekstradycyjny na wolności. Po wyjściu z więzienia zapewniał, że jest niewinny. Mężczyzna był w celi w Wandsworth od września. Jak doszło do jego zatrzymania, dlaczego ostatnie miesiące spędził za kratkami i co stanie się teraz? Wyjaśniamy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych sądownictwo

Francuscy i angielscy żołnierze na Górnym Śląsku. Misja Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej

105 lat temu nad terenami plebiscytowymi na Górnym Śląsku kontrolę przejęła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa, powołana Traktatem Wersalskim. Żołnierze Ententy mieli dopilnować, by referendum w sprawie podziału terytorium przebiegało sprawnie. Trafili w sam środek polsko-niemieckiego konfliktu.
Zobacz więcej na temat:  śląskie Śląsk Górny Wojciech Korfanty plebiscyt Niemcy Francja Włochy Wersal I wojna światowa

80 lat temu w Jałcie do bloku sowieckiego przyłączono Polskę

Na Krymie przywódcy ówczesnych mocarstw podjęli fatalne dla Polski decyzje. Przy większej determinacji państw zachodnich historia mogła potoczyć się inaczej. 11 lutego 1945 roku w Jałcie zakończyła się konferencja Wielkiej Trójki z udziałem Józefa Stalina, Franklina D. Roosevelta i Winstona Churchilla.
Zobacz więcej na temat:  Europa Franklin Delano Roosevelt Jałta konferencja jałtańska Krym Winston Churchill historia Polski

Król Karol spotkał się z Polakami w Londynie. Spotkanie "prawie jak sąsiad z sąsiadem"

Król Karol III spotkał się z Polakami mieszkającymi w Londynie. Odwiedził POSK, czyli polskie centrum kulturalno-społeczne w dzielnicy Hammersmith. - Był bardzo miły! Naprawdę mnie to zaskoczyło: podszedł do każdego, z każdym się przywitał i zagadał - wspomina Daria Wilkinson, dyrektorka polskiej szkoły przy okolicznym Ravenscourt Park. Rozmówczyni Polskiego Radia dodaje, że monarcha skracał dystans.
Zobacz więcej na temat:  Londyn Karol III Polonia