Polskie Radio
Section05
ceny

Słodzenie coraz tańsze, ceny cukru najniższe w historii

Ceny cukru na świecie i w Unii osiągnęły najniższe poziomy w historii. Od początku roku jego cena spadła na światowych giełdach prawie o jedną czwartą. To dobra wiadomość dla konsumentów - polscy klienci mogą kupić cukier za ok. 2 zł/kg, to o prawie złotówkę taniej, niż rok temu. Gorzej z plantatorami buraków cukrowych - ich sytuacja staje się dramatyczna.
Zobacz więcej na temat:  cukier ceny rolnictwo Unia Europejska GOSPODARKA

Rynek mocy: o ile wzrosną nam rachunki za prąd?

Negocjacje ostatecznego kształtu rynku mocy w Polsce są na ostatniej prostej. Jutro powinniśmy poznać treść rozporządzenia po zakończonych już konsultacjach. Wiemy już, że zgodnie z nowymi przepisami, będziemy płacić nie tylko za prąd, ale także za gotowość do jego dostarczenia. I własnie na ten temat z dr Maciejem Sokołowskim, ekspertem do spraw energetyki w radiowej Jedynce rozmawiała Justyna Golonko.   
Zobacz więcej na temat:  energetyka prąd ceny

Jak zmienić dostawcę prądu? Ile można zaoszczędzić?

Polacy należą do najbardziej biernych klientów firm energetycznych w Unii Europejskiej. W ubiegłym roku nowego sprzedawcę prądu wybrało około 84 tys. klientów indywidualnych. Dla porównania w niewielkich Czechach, co roku sprzedawcę prądu zmienia około 300 tys. klientów. Z Agnieszką Głośniewską z Urzędu Regulacji Energetyki w radiowej Jedynce rozmawiała Sylwia Zadrożna. 
Zobacz więcej na temat:  prąd ceny