Polskie Radio
Section05
dotacje unijne

Polska i 14 krajów Unii za większym budżetem UE i przeciwko cięciom

Polska chce, by w przyszłym unijnym budżecie utrzymane były nakłady na polityki: rolną i spójności, z których dotychczas nasz kraj korzystał. Mówił o tym premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu w Brukseli. O nieformalnym szczycie UE ws. nowego unijnego budżetu mówiła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska budżet ue finanse dotacje unijne Beata Płomecka Brexit

Premier: Polska chce zwiększenia składek do budżetu UE

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska jest w dobrej pozycji wyjściowej do negocjacji w sprawie nowego, unijnego budżetu po 2020 roku. Szef rządu mówił o tym po nieformalnym szczycie Unii w Brukseli poświęconym przyszłym wydatkom Wspólnoty. O spotkaniu w Brukseli mówiła w audycji Północ-Południe Aleksandra Rybińska z tygodnika „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Bruksela Unia Europejska budżet unijny dotacje unijne Brexit

Nowy budżet Unii Europejskiej. Pieniędzy będzie mniej?

 - Myślę, że w tej chwili jest niemal pewne, że pieniędzy z Unii Europejskiej będzie mniej. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej trzeba by było bowiem znacząco zwiększyć nakłady państw członkowskich by utrzymać budżet na poprzednim poziomie, a w państwach członkowskich nie widać do tego gotowości – powiedział w audycji Gorący Temat dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze Unia Europejska Wielka Brytania budżet unijny dotacje unijne Brexit Niemcy

Premier Morawiecki w Brukseli. Rozmowy przed szczytem UE

W piątek podczas szczytu w Brukseli przywódcy państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o kolejnym unijnym budżecie, po 2020 roku. W opublikowanym niedawno dokumencie, konsultowanym w ostatnich dniach w krajach członkowskich, Komisja Europejska powiązała kwestie praworządności z funduszami. Gościem magazynu Północ-Południe był Jacek Karnowski z „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Unia Europejska Jacek Karnowski budżet ue dotacje unijne

Niemcy chcą powiązania budżetu UE z przyjmowaniem uchodźców

W piątek podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli przywódcy będą rozmawiać na temat kolejnego unijnego budżetu, po 2020 roku. Tymczasem, Angela Merkel przedstawiła w Bundestagu cele Niemiec na to spotkanie, Powiedziała, że fundusze spójności powinny zostać uzależnione od zaangażowania poszczególnych państw w przyjmowanie uchodźców. W Debacie Dnia komentarz publicystów: Tomasza Walczaka, Krzysztofa Wołodźki i Piotra Skwiecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy budżet unijny Angela Merkel dotacje unijne Piotr Skwieciński

ETO: jak Unia wydaje pieniądze na rozwój wsi. Bywa różnie

Ze 100 miliardów euro przeznaczonych na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w Unii Europejskiej na lata 2014-2020, Polska otrzymała 9 miliardów. Nie jest już największym beneficjentem tych funduszy. Francja i Włochy mają po 11 miliardów euro, a Hiszpania – 10 miliardów. Proces programowania skontrolował Europejski Trybunał Obrachunkowy.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo Janusz Wojciechowski rolnicy Unia Europejska dotacje UE dotacje unijne dotacje

Polskie samorządy gotowe na nowe inwestycje

Samorządy zaplanowały, że wydadzą w tym roku na inwestycje ponad 50 miliardów złotych. To o 44 procent więcej niż przed rokiem. Tak wynika z informacji Pulsu Biznesu. W audycji Rządy Pieniądza o planach samorządów rozmawiali Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbridge, Marek Wołos z Izby Domów Maklerskich i Piotr Kuczyński z DI Xelion.
Zobacz więcej na temat:  ekonomia samorząd dotacje unijne dotacje UE pkb budownictwo wzrost gospodarczy

Podsumowanie roku w gospodarce. Dyskusja ekspertów

W III kwartale 2016 roku wzrost polskiej gospodarki wyhamował, a tempo wzrostu PKB spowolniło do 2,5 proc. w ujęciu rocznym. Zdaniem wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego polska gospodarka powinna jednak rozwijać się szybciej w IV kwartale. Jak podkreślił, w IV kwartale widać nie tylko poprawę nastrojów konsumenckich, ale także w sferze środków unijnych. O gospodarce w 2016 roku, a także o prognozach na rok kolejny, rozmawiali w  Pulsie Gospodarki były wiceminister finansów Cezary Mech, Barbara Surdykowska z NSZZ Solidarność i Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku.
Zobacz więcej na temat:  pkb wzrost gospodarczy Ministerstwo Rozwoju dotacje unijne Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Mateusz Morawiecki rynek pracy

Bez pomocy dla uchodźców nie będzie dotacji UE dla rolników?

- Kryzysu globalnego, jakim jest kryzys uchodźczy, nie można rozwiązać wycofując się na pozycje narodowe, do narodowego grajdołka - mówił w czwartek szef PE, po raz kolejny ostro krytykując kraje UE odmawiające przyjęcia uchodźców. Ostrzegł, że brak solidarności może mieć wpływ na podział środków finansowych we Wspólnocie.
Zobacz więcej na temat:  dotacje unijne Europarlament imigranci w Europie Martin Schulz Parlament Europejski Unia Europejska