Polskie Radio
Section05
duchowieństwo

Polska prezentacja papieskiej encykliki "Fratelli tutti". Komentarze biskupów

Postać dobrego Samarytanina - w wymiarze uniwersalnym - jest symbolem encykliki papieża Franciszka "Fratelli tutti" - podkreślił arcybiskup Stanisław Gądecki podczas prezentacji encykliki, która odbyła się w Łodzi tuż przed 387. zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki papież Franciszek Watykan Kościół religia wiara duchowieństwo społeczeństwo

Australia: kapłani zobowiązani do złamania tajemnicy spowiedzi

Parlament stanu Queensland w Australii przyjął ustawę zobowiązującą księży do złamania tajemnicy spowiedzi, jeśli podczas sprawowania sakramentu pojednania otrzymają informacje na temat seksualnego wykorzystania dzieci. Duchownemu, który nie dopełni tej powinności, grozi kara trzech lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Kościół pedofilia Australia prawo Kościół katolicki duchowieństwo społeczeństwo ŚWIAT

Z archiwum Trójki: rozmowa z ks. Janem Kaczkowskim

"Jeśli przestaniesz wstawać w nocy do umierających, to spadaj" – to zasada, która przyświecała księdzu Janowi Kaczkowskiemu, kierownikowi Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Duchowny był rozmówcą Michała Olszańskiego w listopadzie 2014 roku. Opowiadał m.in. o swoich zmaganiach z chorobą nowotworową, która, niestety, pokonała go zaledwie półtora roku później, 28 marca 2016 roku.
Zobacz więcej na temat:  Michał Olszański nowotwory reportaż Trójka zdrowie duchowieństwo rozmowa Jan Kaczkowski hospicjum

Sukces akcji "Misjonarz na Post". Tysiące ludzi udzieliło duchowego wsparcia

46 tys. 324 osoby wzięło udział w siódmej edycji akcji "Misjonarz na Post". To o 12 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Pokazuje to, że Polacy coraz bardziej uświadamiają sobie, że Kościół jest powszechny - podkreśla redaktor naczelny czasopisma "Misyjne Drogi" ks. Marcin Wrzos OMI. Celem akcji było duchowe wsparcie misjonarzy w Wielkim Poście przez np. modlitwę, post lub ofiarowanie cierpienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA duchowieństwo Kościół religia Wielki Post Kościół katolicki

Losy Kościoła w krajach komunistycznych. Historyk: w każdym z nich prześladowano duchowieństwo

- Państwa tzw. demokracji ludowej różniły się swoją historią, a tym samym zakorzenieniem się w nich kościoła. Ale z pewnością najmocniejszą pozycję Kościół katolicki miał w Polsce. Jednak w każdym komunistycznym kraju prześladowano duchowieństwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kucharczyk, historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Filip Memches Kościół katolicki HISTORIA chrześcijaństwo duchowieństwo

NASZ WYWIAD Ks. Tomasz Knop: istotą Wielkiego Postu nie jest wyrzeczenie, lecz nawrócenie i relacja z Bogiem

- Szkoda, że podejmujemy wyrzeczenia typu: nie będę jadł słodyczy przez 40 dni, by potem wrócić do nich po Wielkim Poście. Lepiej jest, kiedy w tym czasie postanowimy: będę codziennie przez 15 minut czytał Pismo Święte, by potem, gdy post minie, stało się to moją praktyką, którą jeszcze rozwinę, a nie zakończę - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ks. dr Tomasz Knop, teolog, psychoterapeuta, kapelan hospicjum.
Zobacz więcej na temat:  Wielki Post Kościół katolicki POLSKA chrześcijaństwo religia duchowieństwo NASZ WYWIAD

Biskupi dyskutują o ochronie dzieci. Są nowe zasady formacji

Podczas trwającego w Warszawie 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi przyjęli nowe zasady formacji kapłańskiej. Zawiera je dokument zatytułowany "Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia". Wśród tematów dwudniowych obrad są także działania w celu ochrony dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Episkopat Polski Kościół społeczeństwo duchowieństwo aktualności katolickie POLSKA