Polskie Radio
Section05

dyplomacja

Ambasador Niemiec tłumaczy się ze swoich słów o Polsce. Przyznaje rację ws. Nord Stream

Ambasador Niemiec w Polsce w rozmowie z "Newsweekiem" skomentował aktualne stosunki dyplomatyczne na linii Warszawa-Berlin. Thomas Bagger z jednej strony przyznał, że wspólna budowa z Rosją gazociągów Nord Stream "była błędem", ale z drugiej wskazał, że kwestia reparacji jest dla jego kraju zamknięta. Przekonywał też, jak bardzo zmieniły się Niemcy na przestrzeni ostatnich miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy reparacje wojenne Nord Stream 2 wojna na Ukrainie wojna 2023

"Polska przejmuje rolę przywódczą". Szwajcarski dziennik o pomocy dla Ukrainy i nowej geografii politycznej Europy

Obecnie to kraje północno-wschodniej Europy najaktywniej działają na rzecz przeciwstawiania się napastniczym planom Rosji. Byłoby dobrze, gdyby Francja i Niemcy poszły w ich ślady. Polska, najludniejszy kraj na wschodzie UE, przejmuje rolę przywódczą – pisze Oliver Jens Schmitt na łamach dziennika „Neue Zuercher Zeitung” (NZZ).
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Polityka zagraniczna Polski media Rosja ŚWIAT Europa

Prezydent Andrzej Duda na konferencji ONZ w Katarze: w Polsce wierzymy w równy dostęp do edukacji

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych w Katarze. Ma tam poruszyć kwestie bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, w tym bezpieczeństwa żywnościowego i globalnych skutków gospodarczych wojny. W pierwszym panelu, któremu współprzewodniczył, Andrzej Duda mówił o powszechnym dostępie do edukacji. Polski przywódca na marginesie Konferencji spotkał się z prezydentami Palestyny Mahmudem Abbasem oraz Republiki Malawi Lazarusem Chakwerą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Katar Polityka zagraniczna Polski Andrzej Duda prezydent ONZ

Ofensywa dyplomatyczna ws. reparacji od Niemiec. Mularczyk: kluczowe są ONZ, Rada Europy i USA

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk podkreślił, że sprawę braku reparacji ze strony Niemiec dla Polski po II wojnie światowej, odszkodowań i drogi sądowej dla osób indywidualnych, braku efektywnej restytucji dla Polski, jak i dla innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej nasz kraj zamierza podnosić na wszystkich możliwych forach międzynarodowych. - Kluczowe są dla nas ONZ, Rada Europy i Kongres USA, a w przyszłości także UE - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ameryka Polityka zagraniczna Polski Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa Arkadiusz Mularczyk

"Powinien być przynajmniej trzecim językiem obcym". Konsul RP o nauczaniu polskiego w Niemczech

"Deklaracja z Ostritz", dotycząca nauczania języka polskiego w Niemczech to duży sukces Polonii - uważa konsul RP w Berlinie Marcin Król. Dyplomata zwrócił uwagę, że "język polski był w Niemczech traktowany po macoszemu, jako język czwartej kategorii. Nie jest to stan, który może w jakikolwiek sposób Polskę zadowalać".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Ukraina relacje polsko-niemieckie język polski Marcin Król MSZ

TYLKO U NAS Prezes PiS: Joe Biden planuje dla Polski nową rolę w architekturze bezpieczeństwa Europy

- Joe Biden przedstawił ciekawe koncepcje, które wydają mi się bardzo zwarte i pokazujące naprawdę dobrą perspektywę nowej architektury bezpieczeństwa w tej części świata, w tej części Europy, z bardzo poważną rolą Polski - mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia i TVP prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Polskie Radio 24 Jarosław Kaczyński Joe Biden Europa Wschodnia

Polsko-ukraiński koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”. Ważna inicjatywa Instytutu Polskiego w Wiedniu

Cykl wydarzeń zorganizowanych w Wiedniu przez Instytut Polski w związku z pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę zwieńczył polsko-ukraiński koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”, który odbył się w dniu 1 marca w Ehrbar Saal, jednej z najbardziej rozpoznawalnych sal koncertowych Wiednia.
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Austria Ministerstwo Spraw Zagranicznych

NASZ WYWIAD Atak na "rosyjski AWACS" na Białorusi. Azarau: wcześniej była partyzantka kolejowa, ale konieczne są inne formy walki

- Wiosną na Białorusi działała kolejowa partyzantka. Jednak ta działalność była niebezpieczna, trzeba było znaleźć inne formy walki - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl płk Alaksandr Azarau, szef BYPOL, a także członek gabinetu przejściowego Swiatałany Cichanouskiej, pytany o doniesienia o ataku na samolot A-50, o tym, jakie ma informacje na ten temat i o działania białoruskiej partyzantki antyrosyjskiej na Białorusi. - Maszyna nie jest zdolna do lotu, użyto dronów kamikadze - poinformował.
Zobacz więcej na temat:  polityka Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja USA Chiny Białoruś NASZ WYWIAD Raport Białoruś

Rzecznik MSZ po zamalowaniu fresku "Cud nad Wisłą": potępiamy niszczenie polskiego dziedzictwa na Białorusi

Potępiamy niszczenie polskiego dziedzictwa kulturowego na Białorusi przez łukaszenkowski reżim, dziedzictwo to stanowi integralną część historii Białorusi - podkreślił rzecznik MSZ Łukasz Jasina, odnosząc się do zamalowania fresku "Cud nad Wisłą".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych relacje polsko-białoruskie fresk historia Polski dziedzictwo narodowe

TYLKO U NAS Protest UE. Przyjaciel i prawnik Saakaszwilego dziękuje Polsce za pomoc. "Torturują go w szpitalnej sali więziennej"

Przyjaciel i prawnik Micheila Saakaszwilego podziękował Polsce za wsparcie i zainteresowanie wszystkich unijnych krajów sprawą byłego prezydenta Gruzji. Giorgi Chaladze w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką skomentował oficjalny protest, który z inicjatywy Warszawy Unia Europejska przekazała dziś władzom w Tbilisi. Jest w nim apel o zwolnienie Micheila Saakaszwilego na leczenie w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Tbilisi Gruzja Unia Europejska Europa Micheil Saakaszwili