Ma monitorować zagrożenia i identyfikować potencjalne ryzyka. PGE powołuje zespół kryzysowy PGE Polska Grupa Energetyczna powołała zespół kryzysowy w związku z sytuacją na Ukrainie. Ma on monitorować zagrożenia i identyfikować potencjalne ryzyka. "Produkcja energii nie jest zagrożona" - zapewnił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Zobacz więcej na temat: wojna 2022 energia GOSPODARKA PGE prąd
Zakaz transakcji ze spółką Nord Stream. Amerykanie ujawniają aneks Ogłoszone sankcje USA wobec spółki Nord Stream 2 AG - właściciela gazociągu Nord Stream 2 - przewidują zakazanie wszelkich transakcji z nią od 2 marca - wynika z opublikowanego przez Departament Skarbu aneksu do dekretu o sankcjach. Zobacz więcej na temat: Nord Stream 2 GOSPODARKA wojna 2022 USA gaz Rosja
ENERGETYKA ORLEN stawia na wodór. Na inwestycje przeznaczy miliardy złotych ORLEN do 2030 roku chce przeznaczyć 7,4 mld zł na inwestycje w tzw. zielony wodór. W ramach przedstawionej właśnie strategii, koncern planuje m.in. budowę 10 hubów wodorowych i ponad 100 stacji tankowania. W efekcie do atmosfery będzie trafiać mniej CO2. Zobacz więcej na temat: wodór PKN Orlen GOSPODARKA POLSKA
Ile rosyjskiej ropy przerabia rafineria w Płocku? Prezes Orlenu o dywersyfikacji dostaw Jeszcze w 2013 r. rafineria w Płocku przerabiała 98 proc. rosyjskiej ropy; dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jesteśmy bezpieczni, bo z dywersyfikacją nie czekaliśmy na obecny kryzys - dodał. Zobacz więcej na temat: ropa naftowa Orlen GOSPODARKA wojna 2022 energia
Transformacja energetyczna. "Polska idzie swoją drogą, nie przeprowadza transformacji za wszelką cenę" Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w środę, że Polska będzie dążyła do uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł energii. Zaznaczyła, że szczególną rolę w zakresie transformacji energetycznej będzie odgrywać lokalne planowanie energetyczne. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA odnawialne źródła energii Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Wiceszef MSZ: Nord Stream 2 można uznać za zakończony, niezależnie od intencji - To jest instalacja bardzo skomplikowana i w pewnym sensie wrażliwa. Jeżeli nie będzie używana, a na to wygląda przez najbliższe miesiące, to gdyby później stało się coś, co pozwoliłoby na uruchomienie tego projektu, to nie będzie to możliwe technicznie i będzie wymagało ogromnych nakładów inwestycyjnych - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk o Nord Stream 2. - Z tego względu można powiedzieć, że projekt jest zakończony, niezależnie od intencji amerykańskich, czy niemieckich - wskazał. Zobacz więcej na temat: POLSKA Nord Stream 2 Piotr Wawrzyk sankcje Unii Europejskiej Rosja infografika
Polska dywersyfikuje źródła dostaw gazu. Piotr Naimski: kończymy kolejne inwestycje Piotr Naimski w "Gazecie Polskiej": w tym roku ukończymy inwestycje, które pozwolą sprowadzić do naszego kraju gaz, od kogo będziemy chcieli. Zobacz więcej na temat: gospodarka polska atom gaz ziemny
Dynamiczna sytuacja na rynku ropy. Ceny jednak zmieniają się nieznacznie Sytuacja na rynku ropy naftowej szybko się zmienia, choć na razie nie ma nerwowych reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę i ceny zmieniają się tylko w niewielkim stopniu. Inwestorzy oceniają działania Stanów Zjednoczonych wobec Rosji po tym, jak prezydent Joe Biden ogłosił sankcje, które pozwoliły jednak na uniknięcie najsurowszych kar. Postęp w rozmowach nuklearnych z Iranem daje rynkom ropy pewną ulgę - informują maklerzy. Zobacz więcej na temat: ropa naftowa GOSPODARKA Stany Zjednoczone Rosja
Bezpieczeństwo energetyczne, klimat, ochrona środowiska. Polsko-niemiecki dialog bez zgody na atom? Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, wyzwania transformacji klimatycznej oraz współpraca środowiskowa były głównymi tematami spotkania minister Anny Moskwy ze Steffi Lemke, Federalną Minister Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Konsumentów Niemiec. Zobacz więcej na temat: bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA ochrona środowiska energia Niemcy klimat
Jaka przyszłość przed Nord Stream 2? Kozłowski: nikt nie zaryzykuje uruchomienia - Odnoszę wrażenie, że w Niemczech zorientowano się, że zgoda na budowę Nord Stream 2 doprowadziła do tego, że Niemcy stały się uzależnione od kaprysów Władimira Putina - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Kozłowski z "Faktu". Jego zdaniem "Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony", bo "nikt na Zachodzie" - ani Niemcy, ani USA, "nie zaryzykuje otwarcia Nord Stream 2". Gośćmi "Debaty Poranka" byli także Miłosz Lodowski i Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej. Zobacz więcej na temat: Dorota Kania POLSKA Miłosz Lodowski Tomasz Kozłowski Rosja Ukraina serwis wschodni Nord Stream 2 GOSPODARKA
TYLKO U NAS Prezes PGNiG: wysokie ceny gazu w Europie to efekt działań Rosji - Wysokie ceny gazu na europejskich rynkach, to w dużej mierze gra Rosji, gra Gazpromu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski. Jak dodał, ostatni kwartał 2021 r. przyniósł w porównaniu z podobnym okresem roku 2020 ceny wyższe średnio o 500 proc. Zobacz więcej na temat: PGNiG Rosja gaz ŚWIAT Europa bezpieczeństwo energetyczne Piotr Gociek
"Łączność LTE450 wpłynie na poprawę niezawodności sieci elektroenergetycznej". Nowa inwestycja PGE Spółka PGE Systemy ogłosiła zamówienie dotyczące budowy sieci LTE450, co według PGE jest jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych grupy. Zobacz więcej na temat: PGE inwestycje telekomunikacja GOSPODARKA łączność bezprzewodowa infrastruktura
"Atrakcyjne z punktu widzenia przemysłu". Dr Tolak o małych reaktorach jądrowych - Zarówno w przypadku KGHM jak i Orlenu mamy do czynienia z sytuacją, gdzie wymagana jest duża ilość energii, stabilnych źródeł - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Tolak z Collegium Civitas. Zobacz więcej na temat: POLSKA atom bezpieczeństwo energetyczne KGHM Polska Miedź Orlen
W ubiegłym roku wzrosło wydobycie i sprzedaż węgla. Tak wynika z danych ARP W ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły ok. 600 tys. ton węgla kamiennego więcej niż rok wcześniej, a sprzedaż tego surowca była większa rok do roku o ok. 5,3 mln ton - wynika z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Wydobycie wzrosło rok do roku o 1,1 proc., a sprzedaż o 10 proc. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA węgiel Polska Grupa Górnicza
Jakie zapasy gazu ma Polska? Jacek Sasin uspokaja: jesteśmy przygotowani na odcięcie dostaw przez Rosję - Jesteśmy przygotowani na wypadek odcięcia przez Rosję dostaw gazu, nasze magazyny są wypełnione w 80-90 proc. - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin. Jak stwierdził, w perspektywie najbliższego roku Polska będzie w stanie prawie w całości uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Zobacz więcej na temat: POLSKA polityka GOSPODARKA Rosja Jacek Sasin serwis wschodni Ministerstwo Aktywów Państwowych gaz
Elektrownia jądrowa w Polsce. Jacek Sasin mówi o "pokaźnym udziale kapitału amerykańskiego" - Przewidujemy, że w 2033 r. zostanie oddany pierwszy blok elektrowni jądrowej. Otrzymałem zapewnienie o pokaźnym udziale kapitału amerykańskiego w tej inwestycji. Mówimy tu o kwocie rzędu miliarda dolarów - powiedział w audycji "W otwarte karty" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. Zobacz więcej na temat: POLSKA Jacek Sasin Małgorzata Raczyńska-Weinsberg polityka GOSPODARKA
"Mogą być budowane po to, by ogrzewać całe kompleksy miast". Tomasz Jackowski o małych reaktorach - Reaktory o małej mocy mogą zastępować kotły węglowe, czy gazowe i w ten sposób mogą zmniejszać produkcję gazów cieplarnianych - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Jackowski z Fundacji Zygmunta Zaleskiego. Zobacz więcej na temat: POLSKA atom bezpieczeństwo energetyczne KGHM Polska Miedź Orlen rząd Mateusza Morawieckiego społeczeństwo
Czekają koncesje na morskie farmy wiatrowe. Oferta dla zainteresowanych firm Ministerstwo Infrastruktury opublikowało ogłoszenia o naborze kolejnych wniosków na koncesje dla morskich farm wiatrowych dla trzech obszarów w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. Zobacz więcej na temat: OZE GOSPODARKA Bałtyk wiatr energia odnawialna energia