Udział OZE w miksie energetycznym. Sasin o przekroczeniu przez Polskę unijnego celu Polska przekroczyła wyznaczony przez UE cel, dotyczący udziału OZE w miksie energetycznym - poinformował minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak podał wynosi on już ponad 16 proc. Zobacz więcej na temat: OZE GOSPODARKA środowisko paliwa Jacek Sasin
Budowa Baltic Pipe dobiega końca. Sasin: w tym roku uruchomimy część przepustowości Wicepremier Jacek Sasin poinformował, że budowa Baltic Pipe dobiega końca. Podczas senackiej konferencji pt. "Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu" wskazał, że gazociąg "w tej chwili jest finalizowany". Zobacz więcej na temat: POLSKA GOSPODARKA Jacek Sasin Baltic Pipe Gazprom
Kontrowersyjna zasada 10H. Czy jej zmiana poprawi sytuację samorządów i firm energetycznych? Energia z wiatru może stać się filarem polskiej transformacji, o ile umożliwią to odpowiednie regulacje - ocenia się w raporcie "Polska Energetyka wiatrowa 4.0" Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. - Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy liberalizującej regułę 10H i skierował projekt pod obrady Rady Ministrów, a więc jeszcze w tym miesiącu ma on szansę znaleźć się w Sejmie - zadeklarował Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA wiatr OZE ustawa samorząd
Polska nie odczuwa deficytu gazu ziemnego. Sasin: magazyny są wypełnione Starania zmierzające do uniezależnienia się od rosyjskich surowców przebiegają w możliwie najszybszym tempie - stwierdził wicepremier minister aktywów państwowych. Jacek Sasin był gościem konferencji "Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu" w Senacie. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Baltic Pipe gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne Ministerstwo Aktywów Państwowych
Unijne rozporządzenie w sprawie magazynowania gazu. "Odporność energetyczna i solidarność między państwami" Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie, które ma zapewnić zapełnienie magazynów gazu w UE przed sezonem zimowym. W razie konieczności umożliwi także współdzielenie tych zasobów w duchu solidarności. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA gaz ziemny magazyn PGNiG Rada Europy Unia Europejska
Samowystarczalność energetyczna Polski. Sawicki: musimy postawić na biogaz, który nam ją zapewni - Najważniejszym źródłem uzupełniającym i gwarantującym prąd i energię przy braku słońca jest biogaz, który można produkować ze wszystkiego, co jest produktem odpadowym z rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego, ale także z odpadów biodegradowalnych - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Sawicki (PSL). Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 POLSKA węgiel GOSPODARKA energia polityka Krzysztof Świątek PSL Marek Sawicki energia odnawialna
Jaka jest opłacalność OZE? Prof. Marszałek: to inwestycja, która daje zysk w dłuższej perspektywie Inwestycja w Odnawialne Źródła Energii nie jest inwestycją, która zwraca się natychmiast po zainwestowaniu. Na giełdzie można wpłacić i na drugi dzień zarobić. Natomiast tutaj oczywiście to jest proces długofalowy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konstanty Marszałek z Instytutu Elektroniki AGH w Krakowie. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA odnawialne źródła energii OZE energia odnawialna
ENERGETYKA Polska zostaje przy węglu. Suski: będziemy zwiększać wydobycie i import z kierunków innych niż Rosja - Polska stoi węglem - podkreślił w TVP Info poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski. Zapowiedział jednocześnie, że będziemy zwiększać nasze wydobycie węgla i korzystać z surowców energetycznych, które do tej pory nie były używane. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA POLSKA węgiel Marek Suski
Sytuacja energetyczna Polski. Dr Tyślewicz: najbliższa przyszłość nie jawi się w różowych kolorach - Jeśli mówimy o naszej części Europy, Europie Środkowej, Środkowo-Wschodniej, a zwłaszcza Polsce, która cały czas swoją energetykę opiera głównie na węglu, to scenariusz nie jawi się w specjalnie różowych kolorach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, komentując groźbę kryzysu energetycznego w najbliższym czasie. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Piotr Wąż POLSKA GOSPODARKA ekonomia gaz
Kryzys energetyczny w Niemczech. "Kijów jest gotowy pomóc Berlinowi w tym zakresie" Ukraina zaoferowała Niemcom dostawę energii elektrycznej ze swoich elektrowni jądrowych. Miałoby to pomóc Berlinowi uporać się z kryzysem energetycznym spowodowanym zdecydowanym ograniczeniem dostaw rosyjskiego gazu. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Ukraina Niemcy
"Służą transformacji spółki i całej gospodarki". Wiceprezes PGNiG o wodorowych projektach - W ramach programu wodorowego prowadzimy 8 przedsięwzięć, z których część jest mocno zaawansowana - poinformował w radiowej Jedynce Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG. Spółka otrzymała Nagrodę Gospodarczą Polskiego Radia za zajęcie 1. miejsca w kategorii "Firma Ekologiczna", za wodorowy program badawczy "Wodór - Czyste Paliwo dla Przyszłości". Zobacz więcej na temat: PGNiG wodór paliwa GOSPODARKA
Premier Morawiecki o bezpieczeństwie energetycznym: Polska zapełniła swoje magazyny gazu w ponad 95 proc. - To dużo wyższy wskaźnik niż w całej Unii Europejskiej, zadziałaliśmy prewencyjnie wcześniej i pompowaliśmy gaz do naszych magazynów, by przygotować się na kryzys tej zimy - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka Unia Europejska Rada Europejska kryzys gaz gaz ziemny Mateusz Morawiecki GOSPODARKA
Szczyt RE w Brukseli. Przywódcy unijni oskarżyli Rosję o wykorzystywanie gazu jako broni - Rosyjska wojna powoduje wzrost cen energii, w Unii potrzebna jest koordynacja działań - mówił w Brukseli szef Rady Europejskiej Charles Michel po zakończeniu unijnego szczytu. Drugi dzień obrad był poświęcony między innymi blokowaniu przez Moskwę dostaw błękitnego paliwa do Europy oraz wojnie na Ukrainie. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka gaz gaz ziemny Rosja Moskwa Unia Europejska Komisja Europejska Rada Europejska gopodarka ceny paliw ceny żywności ceny polityka
Media: rząd Niemiec ma "delikatny plan" ws. Nord Stream 2. Na czym miałby polegać? Rząd Niemiec rozważa możliwość wywłaszczenia tej części niedoszłego gazociągu Nord Stream 2, która leży na terytorium RFN i odcięcia jej od reszty rurociągu - informuje portal tygodnika "Der Spiegel". Rury prowadzące z lądu do morza można by następnie podłączyć do terminalu LNG. Zobacz więcej na temat: Nord Stream 2 gaz ziemny gaz Niemcy GOSPODARKA
Niemcy mówią "tak" dla atomu i węgla. "Strach i popłoch" w resorcie gospodarki i ochrony klimatu W związku z malejącymi dostawami gazu z Rosji niemiecki rząd poszukuje alternatywnych rozwiązań. Według badania telewizji ARD DeutschlandTrend większość Niemców opowiada się za dłuższym działaniem elektrowni jądrowych i za zwiększeniem wykorzystania elektrowni węglowych. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Niemcy węgiel elektrownia atomowa gaz ziemny
Piotr Naimski: koszt wojny w sferze energetycznej jest wysoki ale musimy go ponieść Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej przebywa w Waszyngtonie, gdzie uczestniczył w zorganizowanej przez The Atlantic Council dyskusji na temat współpracy UE i USA w dziedzinie energetyki. Zobacz więcej na temat: Rosja wojna na Ukrainie Stany Zjednoczone Piotr Naimski
TYLKO U NAS Rosja na energetycznej wojnie z Zachodem. Naimski: koszt jest wysoki, ale musimy go ponieść Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział Polskiemu Radiu, że koszt odejścia przez Zachód od rosyjskich surowców energetycznych jest wysoki, ale - jak podkreślił - należy go ponieść. Naimski przebywa w Waszyngtonie, gdzie uczestniczył w zorganizowanej przez The Atlantic Council dyskusji na temat współpracy UE i USA w dziedzinie energetyki. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT USA Ameryka Piotr Naimski Marek Wałkuski wojna 2022 Rosja
Tauron ogłasza "zielony zwrot" i symbol nowej strategii. "Troską o jeże chcemy pokazać naszą wrażliwość" W trakcie Kongresu 590 Grupa Tauron ogłosiła nową strategię "Zielony zwrot - energia na okrągło". Symbolem ekologicznej transformacji spółki stał się jeż. - Na przykładzie troski o jeże chcemy pokazać naszą wrażliwość, którą będziemy kierować się w procesie transformacji energetycznej w kraju, dbając o najsłabszych i walcząc z ubóstwem energetycznym - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron. Zobacz więcej na temat: POLSKA ekologia GOSPODARKA