Gaz-System przewiduje duży wzrost popytu na gaz w polskiej gospodarce Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System w najnowszej wersji Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju systemu przesyłowego zakłada 60-proc. wzrost popytu na gaz w Polsce. Zużycie najbardziej ma wzrosnąć w elektroenergetyce. Zobacz więcej na temat: gaz GOSPODARKA energia paliwa
Orzeczenie ws. gazociągu OPAL. Rzecznik TSUE przyznaje Polsce rację Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości opowiedział się za utrzymaniem w mocy, korzystnego dla Polski orzeczenia unijnego sądu w sprawie gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream. Chodzi o unieważnienie decyzji Komisji Europejskiej, która zezwoliła na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europejski Trybunał Sprawiedliwości Nord Stream OPAL Unia Europejska Europa
ENERGETYKA Budowa Baltic Pipe. Gaz-System: pomimo pandemii prace przebiegają zgodnie z planem Realizacja projektu Baltic Pipe pomimo pandemii przebiega zgodnie z harmonogramem. Obydwie części – podmorska i lądowa - tego złożonego programu inwestycyjnego obecnie są w fazie budowlanej - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA POLSKA Baltic Pipe
Soboń o transformacji energetycznej Śląska: dziś lub jutro zostanie wypracowana umowa ze związkami górniczymi - Pozostało niewiele punktów rozbieżnych. W przyszłym tygodniu będzie prawdopodobnie szansa na podpisanie umowy społecznej ze związkami górniczymi, która ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla samego sektora górnictwa węgla kamiennego czy energetyki, ale dla całej polskiej gospodarki - powiedział Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 POLSKA polityka Artur Soboń Ministerstwo Aktywów Państwowych górnictwo węgiel
Dziś poznamy stanowisko rzecznika TSUE ws. OPAL. Polska: większa przepustowość gazociągu niebezpieczna dla UE Dziś poznamy opinię rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream. Orzeczenie Wielkiej Izby Trybunału zostanie ogłoszone za kilka miesięcy. Zobacz więcej na temat: Trybunał Sprawiedliwości UE Nord Stream 2 Unia Europejska ŚWIAT Europa
Fake news o zagrożeniu radiologicznym w Polsce. Prof. Reginia-Zacharski: to element wojny hybrydowej - Wojna informacyjna (...) toczy się bez ustanku. W związku z tym tego typu wydarzenia oczywiście w jakiś tam sposób się kumulują w sytuacjach, w których pojawiają się wątki istotne. A bez wątpienia temat energetyki w ogóle i energetyki nuklearnej, jest wątkiem szalenie istotnym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, odnosząc się do fałszywych informacji o zagrożeniu radiologicznym w kontekście planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 POLSKA polityka GOSPODARKA energia atomowa premier Francja Mateusz Morawiecki
Atak hakerski na Państwową Agencję Atomistyki? "Nie odnotowano zagrożeń radiologicznych" "Informacje o rzekomym komunikacie PAA, jakoby zaistniało zagrożenie radiologiczne, są nieprawdziwe" - przekazała Państwowa Agencja Atomistyki, ostrzegając przed rozpowszechnianym w sieci fake newsem. Zobacz więcej na temat: energia atomowa elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne bezpieczeństwo fake news POLSKA
ENERGETYKA Zmiany w sektorze energetyki. Transformacja przyspiesza, ale nie brakuje problemów Produkcja energii elektrycznej z węgla spada, zmiany w sektorze energii zaczynają przyspieszać, ale Polska pozostaje najdroższym rynkiem energii w regionie - wskazał think-tank Forum Energii w kolejnej edycji raportu "Transformacja energetyczna w Polsce". Zobacz więcej na temat: węgiel POLSKA GOSPODARKA OZE
Nowy kontrakt PKN Orlen z Rosneftem. Mniejsze dostawy ropy z Rosji Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że spółka zawarła nowy, dwuletni kontrakt z rosyjską spółką Rosneft, który przewiduje dostawy 3,6 miliona ton ropy rocznie. Dotychczas było to od 5,4 do 6,6 milionów ton. Zobacz więcej na temat: POLSKA paliwa PKN Orlen Rosja ropa naftowa
URE: mikroinstalacje OZE dostarczają do sieci coraz więcej energii Ilość energii elektrycznej, wprowadzonej w 2020 r. do sieci dystrybucyjnej przez mikroinstalacje OZE wzrosła trzykrotnie w porównaniu z rokiem 2019 r. - wynika z raportu Urzędu Regulacji Energetyki. Zobacz więcej na temat: fotowoltanika GOSPODARKA energia elektryczna rynek
"Uderzyliśmy w miliardowe interesy". Daniel Obajtek o przyczynach ataków medialnych Budujemy koncern, który będzie dywersyfikował dostawy, dywersyfikuje dostawy ropy, który będzie rezygnował z pewnego kanału pośredników. To jest uderzenie w bardzo duże interesy, to są interesy miliardowe. (...) Zyski ten koncern ma w ciągu pięciu lat wynoszące ok. 26 mld zł. Przypomnę, że w ciągu pięciu lat Platformy zysk wynosił 1,7 mld zł. Przerywa się pewne interesy, pewne grupy wpływów - mówił w Polskim Radiu 24 prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Dorota Kania Daniel Obajtek POLSKA GOSPODARKA PKN Orlen Orlen
Litewski minister ostrzega: białoruska elektrownia może stanowić zagrożenie dla Polski Białoruska elektrownia jądrowa w Ostrowcu od Wilna oddalona jest tylko o 50 km, ale w razie awarii może być też zagrożeniem dla Polski – mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister energetyki Litwy Dainius Kreivys. Zgodnie z litewskim prawem białoruska energia nie może być importowana na Litwę. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Rosja Białoruś GOSPODARKA Litwa elektrownia atomowa
Niemcy będą walczyć z atomem w Europie? "Nie leży w interesie RFN" Niemiecka minister środowiska Svenja Schulze zaprezentowała dokument programowy zakładający m. in. wywieranie presji na inne europejskie kraje, by przyłączyły się do wygaszania atomu. "Finansowane przez państwo nowe elektrownie jądrowe nie leżą w interesie Niemiec" - podkreśla opracowanie. Zobacz więcej na temat: energia atomowa atom
Tauron może wyemitować obligacje o wartości do 450 mln zł. Środki trafią między innymi na tzw. zielony zwrot Tauron ma możliwość emisji obligacji podporządkowanych o wartości do 450 milionów złotych. Środki pozyskane w ten sposób mogą być przeznaczone na bieżącą działalność grupy i inwestycje, między innymi w odnawialne źródła energii. Zobacz więcej na temat: POLSKA GOSPODARKA gospodarka polska obligacje
Zielony Zwrot Taurona. Spółka planuje emisję długoterminowych obligacji Tauron może wyemitować tzw. obligacje podporządkowane o wartości do 450 mln zł. Spółka porozumiała się w tej sprawie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Środki z emisji mogą trafić zarówno na bieżące potrzeby spółki, jak i na inwestycje - także te związane z tzw. Zielonym Zwrotem Taurona. Zobacz więcej na temat: Tauron Polska Energia GOSPODARKA energia elektryczna prąd
Coraz więcej energii z wiatru. Do zagospodarowania jeszcze ogromne możliwości na Bałtyku Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator polskiej sieci najwyższych napięć, poinformowały, że moc zainstalowana w energetyce wiatrowej osiągnęła 6,7 GW. Tylko w styczniu tego roku zwiększyła się ona o 300 MW. Widać wyraźnie, że energetyka wiatrowa nabiera w Polsce tempa, a przełomem będą zapewne pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA OZE
NASZ WYWIAD 10 lat po katastrofie w Fukushimie. Jakub Wiech: bilans atomu jest jednoznacznie korzystny - Nie pozwólmy, aby wydarzenia z Fukushimy przyćmiły fakt, że na świecie obecnie pracuje bezawaryjnie 460 reaktorów jądrowych. Pewne jest, że będziemy potrzebowali energii, zatem powinniśmy dążyć do jej pozyskiwania z najbezpieczniejszych źródeł, a takim źródłem jest energetyka jądrowa - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Japonia GOSPODARKA elektrownia atomowa Fukushima atom energia atomowa bezpieczeństwo Azja
Wiceminister klimatu: wodór zostanie wykorzystany w zasadniczych sektorach gospodarki - Oprócz transportu będą to również energetyka i ciepłownictwo, a także przemysł chemiczny czy metalurgiczny, w zastosowaniu różnych technologii - powiedział Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 POLSKA ministerstwo klimatu wodór gospodarka polska społeczeństwo