Eksperci: droga środka jest najbardziej słuszna, ale w kolejnych miesiącach pandemia da się jeszcze we znaki naszej gospodarce Polska droga określana jako "droga środka" to najlepszy z modeli na czas walki z epidemią - mówił gość audycji "Rządy Pieniądza", redaktor naczelny "Gazety Bankowej" Maciej Wośko. Z kolei ekonomista Marek Zuber zauważył, że najbliższe miesiące mogą być jednak trudniejsze, niż oczekiwaliśmy, a większe obostrzenia sanitarne negatywnie odbijają się na przychodach firm i budżetu. Zobacz więcej na temat: Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa budżet Polski deficyt budżetowy inflacja
Tak źle nie było od 25 lat. Hiszpania podliczyła straty w turystyce Jak wynika z wyliczeń organizacji Exceltur, organizacji zrzeszającej 33 najważniejsze podmioty turystyczne w Hiszpanii, letnie obroty sektora spadły o ponad 40 mld euro, a w całym roku sektor straci co najmniej 106 mld euro. Zobacz więcej na temat: Hiszpania turystyka
Polski program jądrowy. Pierwsza elektrownia ma działać w 2033 roku Podpisanie polsko-amerykańskiego porozumienie współpracy w rozwoju programu energetyki jądrowej w naszym kraju zbiegło się w czasie z aktualizacją programu jądrowego. Dokument został już opublikowany w Monitorze Polskim, a zgodnie z nim pierwsza polska elektrownia jądrowa rozpocznie pracę w 2033 roku. Zobacz więcej na temat: energia atomowa energia odnawialna elektrownia atomowa energetyka
Korzystniejsze zasady przeliczania zasiłków. Można już składać wnioski do ZUS lub pracodawcy Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje już wnioski o przeliczenie obniżonych zasiłków macierzyńskich, opiekuńczych i chorobowych, wynikających ze zmniejszonego czasu pracy. Na takie rozwiązanie pozwalała tarcza antykryzysowa, ale konsekwencją tego było obniżenie wynagrodzenia pracowników. Zobacz więcej na temat: ZUS zasiłek POLSKA
KE wyemitowała obligacje za 17 mld euro. Środki trafią m.in. na ochronę miejsc pracy Komisja Europejska przeprowadziła pierwszą emisję obligacji społecznych o wartości 17 mld euro, by sfinansować instrument SURE, który ma pomóc chronić miejsca pracy i utrzymać zatrudnienie. Zainteresowanie 13-krotnie przebiło podaż. Zobacz więcej na temat: Komisja Europejska koronawirus praca ŚWIAT Unia Europejska
ENERGETYKA Gaz-System wybrał kolejnych wykonawców Baltic Pipe Gaz-System wybrał wykonawców budowy wszystkich elementów lądowych Baltic Pipe w Polsce. Wykonawcą pierwszego etapu w gazociągu Goleniów-Lwówek, czyli fragmentu Goleniów-Ciecierzyce został Budimex, a drugiego etapu: Ciecierzyce-Lwówek została spółka JT SA. Zobacz więcej na temat: energetyka gaz Baltic Pipe POLSKA
20 mld zł na wsparcie małego i średniego biznesu. Gowin: zdecyduje kolejność zgłoszeń Co najmniej 20 mld zł trafi do polskich firm z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego - poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że nowy fundusz nie zawiera tzw. kopert narodowych, a zdecyduje kolejność zgłoszeń. Zobacz więcej na temat: fundusze unijne fundusze europejskie fundusze ue fundusze eu Jarosław Gowin pieniądze
Wiceminister rozwoju: przygotowujemy trzyelementowy pakiet pomocy dla gospodarki - Dopiero po przeliczeniu ile będzie kosztowała pomoc państwa dla branży handlu, fitness, beauty i weselnej, zaprezentujemy model pomocy dla tych branż Rządowemu Sztabowi Kryzysowemu. Do oszacowania kosztów zaprosiliśmy resort finansów, ZUS i PFR - powiedziała Olega Semeniuk wiceminister rozwoju, pracy i technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. Zobacz więcej na temat: Koronawirus w Polsce Ministerstwo Rozwoju fitness
Rezygnacja prezesa PGNiG. Ekspert: ma na koncie projekty, które zostaną pozytywnie zapamiętane - Choćby umowa z Duńczykami, wcześniej umowa z Norwegami, kontynuacja dywersyfikacji energetycznej, no i wzrost PGNiG-u choćby w produkcji wodoru czy biometanu. To są bardzo ważne projekty, na pewno pozostaną zapamiętane w pozytywny sposób - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski z portalu Biznes Alert, komentując osiągnięcia Jerzego Kwiecińskiego w roli prezesa PGNiG. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Jerzy Kwieciński PGNiG gaz energetyka POLSKA
Pandemia zmienia zwyczaje płatnicze Polaków. Unikamy płacenia gotówką Pandemia zmienia nasze zwyczaje płatnicze. Z badania "Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2020", zrealizowanego na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości wynika, że 38 procent z nas znacznie ograniczyło płacenie gotówką w ostatnich miesiącach. Zobacz więcej na temat: karty płatnicze finanse osobiste płatności bezgotówkowe płatności zbliżeniowe płatność online
Resort finansów: normalizuje się sytuacja gospodarcza. Znamy dane o deficycie budżetowym Po wrześniu br. deficyt budżetu państwa wyniósł 13,8 mld zł - poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski, powołując się na szacunkowe dane MF. Według niego wrzesień był kolejnym miesiącem normalizacji sytuacji gospodarczej po pierwszej fali pandemii. Zobacz więcej na temat: budżet Ministerstwo Finansów pieniądze Koronawirus w Polsce podatki vat pit
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński złożył rezygnację. Powodem - sprawy osobiste Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński złożył w środę rezygnację z końcem dnia 22 października - poinformowała spółka. Kwieciński był prezesem od stycznia 2020 r. Zobacz więcej na temat: PGNiG gaz ziemny energetyka
We wrześniu wzrosła sprzedaż detaliczna w sklepach oraz w internecie. Znamy nowe dane GUS We wrześniu Polacy chętnie robili zakupy - tak w sklepach jak i w internecie. W placówkach handlowych wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 2,5 procent w ujęciu rok do roku, online - o 9,5 proc. w stosunku do sierpnia. Zobacz więcej na temat: handel internet gus sprzedaż
"Najwyższy wynik w historii". Wrzesień bardzo udany dla deweloperów Deweloperzy rozpoczęli we wrześniu budowę 17 tysięcy mieszkań, co jest najwyższym miesięcznym wynikiem w historii - poinformowali w analizie eksperci HRE Investments. Zobacz więcej na temat: budownictwo deweloper gus rynek mieszkania lokal dla firmy społeczeństwo
E-handel, porady lekarskie, pomoc pracownikom. Kluczowa rola internetu w dobie pandemii Pandemia koronawirusa udowodniła przydatność internetu - jak informuje Główny Urząd statystyczny, rośnie liczba osób robiących zakupy online, sieć pomaga też pracownikom - jedna czwarta z nich świadczy pracę zdalnie. Przez internet można skorzystać z porady lekarskiej oraz otrzymać receptę, a także odbyć wideokonferencję z konsultantem ZUS. Zobacz więcej na temat: internet lekarz pracownik praca zadalna społeczeństwo
ENERGETYKA PGNiG kupi gaz od Danii. Umowa podpisana Jest umowa na import gazu z Danii do Polski. Umowę podpisało PGNiG z duńską firmą Ørsted. Kontrakt będzie obowiązywał od początku 2023 roku do października 2028 roku. W tym czasie PGNiG zakupi prawie 6,5 miliarda metrów sześciennych duńskiego gazu ziemnego. Zobacz więcej na temat: energetyka PGNiG gaz Dania Jerzy Kwieciński POLSKA
Licznik elektromobilności przyspieszył. Blisko dwukrotnie wzrosła liczba rejestracji "elektryków" Prawie 15 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym jeździło po polskich drogach w końcu września - wynika z najnowszego "licznika elektromobilności". Przez pierwsze dziewięć miesięcy br. przybyło ich 5 792, tj. o 99 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. Zobacz więcej na temat: elektromobilność samochód autobus ekologia
Japoński koncern włącza się do prac nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku Koncern Hitachi ABB Power Grids dołączył do prac nad umową sektorową dla morskiej energetyki wiatrowej - poinformowała firma. Zobacz więcej na temat: energetyka energia odnawialna energia elektryczna