Polskie Radio
Section05

granica

"Nie będzie już występować w TVP". Decyzja Jacka Kurskiego po obraźliwych wpisach Barbary Kurdej-Szatan

"Barbara Kurdej-Szatan nie będzie już więcej premierowo występować w TVP" - napisał na Twitterze prezes TVP Jacek Kurski. To reakcja na wulgarne komentarze aktorki dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, krytykujące m.in. funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo straż graniczna prokuratura Barbara Kurdej-Szatan TVP Jacek Kurski Białoruś kryzys migracyjny

Kryzys na granicy UE. Kłysiński: Łukaszenka będzie to kontynuował, dopóki będzie miał poparcie Kremla

- Pytani brzmi, jak długo Rosji będzie na rękę tworzenie punktu zapalnego na pograniczu unijnym i pomiędzy Rosją a Europą będzie Kremlowi na rękę - skomentował w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Gościem audycji "Kontrapunkt" była dr Agnieszka Bryc z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Rosja Unia Europejska imigranci w Europie

Sytuacja na wschodniej granicy [AKTUALIZACJA]

W wtorek na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Kuźnicy Białostockiej panował względny, choć kruchy, spokój. W "Klubie Trójki" Michalina Szymborska i jej goście podjęli próbę analizy sytuacji w tym rejonie. Jaka jest geneza wydarzeń na granicy? Jaki jest ich cel? Czy stoi za nimi Kreml?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Strzałkowski migracja Unia Europejska Białoruś Rosja Roman Polko Stanisław Żaryn Beata Płomecka Piotr Wawrzyk Tomasz Grzywaczewski Michalina Szymborska polityka społeczeństwo

Premier: chcemy zaostrzyć sankcje wobec Białorusi, rozmawiamy z partnerami w UE

Na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej Polska wystąpi o zaostrzenie unijnych sankcji wobec Białorusi - poinformował w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odpowiadał na pytania posłów po dyskusji nad informacją rządu w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i działań podejmowanych przez polski rząd.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś premier Sejm Mateusz Morawiecki migracja kryzys migracyjny imigranci w Europie Unia Europejska sankcje

Polska przedstawiła UE dowody na wrogie działania Białorusi. "Został pokazany mechanizm operacji"

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE zaprezentowało materiały dowodowe dotyczące działań białoruskiego reżimu na granicy. W spotkaniu wzięli udział ambasadorowie z państw członkowskich oraz wysocy rangą urzędnicy z Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, a także unijnego korpusu dyplomatycznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Białoruś Beata Płomecka migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny

"Łukaszenka założył sobie pętlę na szyję". Gierej o kryzysie migracyjnym na Białorusi

- Aleksander Łukaszenka z kacyka, który rządził w miarę samodzielnie Białorusią, staje się absolutnie marionetką Władimira Putina - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Gierej, publicysta portalu mpolska24.pl. Gościem "Debaty dnia" był również Mateusz Kosiński, dziennikarz "Tygodnika Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Aleksander Łukaszenka imigranci w Europie Mirosław Skowron Polskie Radio 24

"Europa musi w tej sprawie mówić jednym głosem". Paweł Szrot o narastającym kryzysie migracyjnym

– Straż Graniczna i wojsko zdały egzamin – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot. Podkreślił, że działania mogły się odbyć "dzięki wielkiej ofiarności, zaangażowaniu i przygotowaniu" służb. Dodał także, że dzięki zaangażowaniu prezydenta kraje z naszego regionu mówią jednym głosem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Bartłomiej Graczak kryzys migracyjny relacje polsko-białoruskie imigranci w Europie Sejm Paweł Szrot Andrzej Duda

"Należy spodziewać się zwiększonej presji migracyjnej". Dr Eberhardt o działaniach Mińska

W poniedziałek około 1,5 tysiąca migrantów próbowało sforsować granicę Polski z Białorusią. Co Aleksander Łukaszenka zamierza osiągnąć poprzez wywołanie konfliktu migracyjnego? - Jest to chęć wzmocnienia swojej karty przetargowej i wymuszenia pewnego rodzaju negocjacji, które spowodują uznanie przez państwa zachodnie Łukaszenki jako partnera do rozmów, a zarazem złagodzenie sankcji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka kryzys migracyjny Więcej świata Magdalena Skajewska

Prezydent: Polska chce nałożenia sankcji na linie lotnicze przewożące migrantów na Białoruś

- Potrzebne są działania, które będą przecinały kolejne linie komunikacji i tym samym uniemożliwią transportowanie migrantów na Białoruś. Musimy jakoś temu zaradzić i w tym zakresie liczymy na pomoc Unii Europejskiej - mówił w Bratysławie prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Słowacja Bratysława prezydent Andrzej Duda kryzys migracyjny migracja Aleksander Łukaszenka samolot sankcje Unia Europejska