Polskie Radio
Section05

historia Polski

PR24 Mularczyk o reparacjach: Niemcy postawili w Polsce na opozycję, chcą, by temat zniknął

- Niemcy dziś w sposób bardzo wybiórczy rozliczają się ze swoich zbrodni, tylko z krajami, w których mają do ugrania jakiś interes. W Polsce uznali, że postawią na opozycję, zmienią władzę i temat sam zniknie - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, wiceszef MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa HISTORIA Niemcy społeczeństwo Stanisław Janecki Arkadiusz Mularczyk

Dziady: tradycyjny obrzęd starosłowiański. Co o nim wiemy, ile z niego pozostało?

Obecnie czas wokół Zaduszek i Święta Zmarłych kojarzy się także z zabawowym, pełnym przebierańców Halloween. Jednak coraz częściej przypominamy sobie również o prastarym zwyczaju obchodzenia dziadów. To do niego właśnie nawiązywał w swoim dramacie narodowym Adam Mickiewicz. Co wiemy o tym dawnym obrzędzie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA literatura zwyczaje Dziady Michał Kowarski Radosław Nałęcz Trójka Słowianie

Czarzasty chce zlikwidować IPN. "Misji poszukiwań ofiar totalitaryzmów nie powinny określać żadne decyzje polityczne"

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że misji poszukiwań ofiar totalitaryzmów nie powinny określać żadne decyzje polityczne. W ten sposób dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odniósł się do pomysłu lidera Lewicy Włodzimierza Czarzastego, który powiedział, że Instytut powinien zostać zlikwidowany.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej IPN Łączka komunizm Krzysztof Szwagrzyk

Dyrektor polskiego muzeum odznaczony przez króla Karola. Piotr Cywiński otrzymał Order Imperium Brytyjskiego

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Cywiński został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Imperium Brytyjskiego. To jedno z wysokich odznaczeń przyznawanych przez Zjednoczone Królestwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA muzeum Auschwitz II wojna światowa okupacja niemiecka Wielka Brytania dyplomacja polityka historyczna pamięć król Karol III

"Była ostatnim świadkiem eksperymentów pseudomedycznych w Ravensbrück". Elżbieta Kuta wspomina Wandę Półtawską

"Wszyscy, którzy mieliśmy szczęście spotykać się z Panią Doktor, odbywać niekiedy długie rozmowy, wysłuchać Jej rad i przemyśleń, jesteśmy teraz świadkami Jej życia, co zobowiązuje nas do kontynuowania Jej posłannictwa i przekazywania tej wiedzy następnym pokoleniom" - napisała prezes Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück Elżbieta Kuta wspominając zmarłą Wandę Półtawską. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Wanda Półtawska

Premier Morawiecki pożegnał dr Wandę Półtawską. "Była naszym łącznikiem z dziedzictwem Papieża Polaka"

Przyjaciółka Jana Pawła II, która była naszym łącznikiem z dziedzictwem Papieża Polaka. Wzór wszelkiej szlachetności. Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd i pożegnał zmarłą w nocy doktor Wandę Półtawską.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Wanda Półtawska Jan Paweł II papież Karol Wojtyła II wojna światowa psychiatria okupacja niemiecka medycyna społeczeństwo

"Wrócę do tego księdza". Historia przyjaźni Wandy Półtawskiej i Jana Pawła II

On listy do niej podpisywał: "Brat". Ona mówiła o nim: "czuliśmy to samo". Współpracowali przez 60 lat. Gdy umierał, była przy nim. W wywiadach jednak skromnie umniejszała swoją rolę w życiu papieża Polaka. – Dziennikarze mówią: "przyjaciółka". Żadna przyjaciółka! Po prostu pracowaliśmy razem – mówiła Wanda Półtawska w Polskim Radiu w 2019 roku.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II HISTORIA Watykan Kraków Karol Wojtyła

Zamek w Rydzynie: magnacka i królewska siedziba Leszczyńskich

Rydzyna to niewielka miejscowość położona na południe od Poznania. O jej niezwykłym uroku decyduje doskonale zachowane założenie urbanistyczne z przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy przeżywała szczyt swojego rozwoju. Wtedy przyjeżdżały tu najważniejsze i najwybitniejsze postacie tamtych czasów, a Rydzyna stanowiła niejako wyjazdowe centrum życia kulturalnego, ale i politycznego Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zamek architektura Stanisław Leszczyński Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka