Polskie Radio
Section05

historia Polski

Brutalne mordy, tortury i publiczne egzekucje. Rosyjskie zbrodnie na Polakach

Na przełomie marca i kwietnia 2022 roku światem wstrząsnęły informacje o ludobójstwach ludności ukraińskiej, dokonanych przez rosyjskich żołnierzy m.in. w Buczy, Irpieniu i Hostomlu. Nie jest to pierwszy przypadek, gdy Rosjanie posuwają się do tak strasznych czynów. W ciągu ostatnich niespełna 230 lat z ich rąk zginęło kilkaset tysięcy Polaków, w tym kobiet, dzieci i osób starszych. Oto przykłady najtragiczniejszych rzezi w historii Polski, jakich dopuściła się Rosja. 
Zobacz więcej na temat:  historia PRL Rosja ZSRR komunizm II wojna światowa Powstanie Styczniowe śmierć ludobójstwo PRL zbrodnie wojenne Katyń represje

Jak wyglądały początki publicznego zwiedzania kopalni soli w Wieliczce?

Zorganizowany ruch turystyczny w Kopalni Soli "Wieliczka" trwa od końca XVIII wieku. Początkowo zwiedzanie odbywało się bezpłatnie i po znajomości, z czasem określono godziny i dni, natomiast płatny wstęp zaczął obowiązywać od 1868 roku. Wprowadzono anonsowane w prasie tzw. wielkie tury - dwa razy w roku - które liczyły jednorazowo nawet 500 osób.
Zobacz więcej na temat:  Wieliczka turystyka Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Orientacje polityczne przed I wojną światową. Ich droga ku Niepodległej

Prorosyjska i proaustriacka to dwie główne orientacje polityczne i niepodległościowe, które na początku XX wieku ujawniły się na zniewolonych przez zaborców ziemiach polskich. Przedstawiciele tych orientacji widzieli odrodzenie Rzeczypospolitej w przyszłej ogólnoeuropejskiej wojnie, w której będą musiały walczyć ze sobą Rosja, Prusy i Austria, a powstała w wyniku działań wojennych sytuacja będzie szansą na powrót Polski na mapę Europy. Dlaczego każda z opcji stawiała na innego zwycięzcę?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Roman Dmowski Józef Piłsudski Andrzej Nowak

Jadwiga Jędrzejowska – wielka poprzedniczka Igi Świątek

Po Robercie Lewandowskim Iga Świątek stała się kolejnym polskim sportowcem najwyższej światowej klasy. 4 kwietnia tenisistka po triumfach w prestiżowych turniejach w Dosze, Indian Wells oraz w Miami została liderką rankingu WTA. Pierwszy raz w historii tenisistka z naszego kraju objęła prowadzenie w światowym zestawieniu. Kilkadziesiąt lat wcześniej, jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej podobne, choć nie aż tak wielkie sukcesy na korcie odnosiła inna nasza rodaczka – Jadwiga Jędrzejowska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert Iga Świątek Tenis kobieta Adam Romer II wojna światowa

"Retro Warszawa". Wystawa jak portal do dawnego świata

Podróż w czasie, spacer po pełnej gwaru, muzyki i kolorów Warszawie z czasów 20-lecia międzywojennego to możliwość, jaką daje pierwsza wystawa stałej galerii poświęconej immersyjnej sztuce cyfrowej, czyli pozwalającej zanurzyć zmysły w cyfrowo tworzonej rzeczywistości. Wystawa zatytułowana "Retro Warszawa" prezentowana jest w dawnej Fabryce Norblina.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Warszawa Dwudziestolecie międzywojenne Joanna Sławińska

NASZ WYWIAD 17. rocznica śmierci Jana Pawła II. Dmitrowicz: wezwania papieża trzeba realizować, a nie tylko powtarzać cytaty

- Gdy patrzymy na potworne rzeczy, które dzieją się na Ukrainie, na ten brutalny atak Rosji i Putina na Ukraińców, to widzimy, jak bardzo mocno brakuje nam tego, o czym mówił Jan Paweł II - ocenia historyk Piotr Dmitowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Ukraina Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo Europa papież Jan Paweł II HISTORIA