Polskie Radio
Section05
historia Polski

"Mimo raportów nie podjęto żadnych działań". Historyk o braku reakcji świata na doniesienia z Auschwitz

- To, co zobaczyli żołnierze frontu ukraińskiego, wkraczając do Auschwitz, musiało być porażające, bo to, co tam zastali, to nie tylko kilka tysięcy wygłodniałych więźniów, ale też próba zniszczenia tego, co tam było. Mówię o krematoriach, miejscach mordu i całej dokumentacji z tym związanej. Na szczęście to się nie udało - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Auschwitz Auschwitz rocznica POLSKA Europa II wojna światowa

Najmłodsze ofiary KL Auschwitz. Andrzej Kacorzyk: większość od razu trafiała do komór gazowych

- Mamy różne perspektywy. Jest perspektywa Armii Czerwonej i decyzji jej władz, a druga - zupełnie inna - to ta ofiar. Musimy zdać sobie sprawę, że ci, którzy wyzwalali, sami nie byli wolni. Byli żołnierzami systemu totalitarnego i jest wyjątkową sprawą, że przynieśli wolność tym 7 tysiącom ofiar, w tym 700 dzieciom, których życie zostało naznaczone przez Auschwitz. Niemniej mogli - i wielu z nich może w dalszym ciągu - świadczyć o tamtych dniach, tamtych chwilach - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo historia Polski Auschwitz rocznica POLSKA II wojna światowa Antoni Trzmiel

76. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Dr Jacek Lachendro: to nie było głównym zadaniem Armii Czerwonej

- Cztery armie pierwszego frontu ukraińskiego miały za zadanie zdobycie Górnego Śląska. Tutaj na wysokości Oświęcimia i kompleksu obozowego w Auschwitz operowały jednostki 60 Armii. Jeśli popatrzymy na dokumenty wojskowe, na raporty bojowe Armii Czerwonej, to nie znajdziemy tam informacji, że ich zadaniem było zajęcie czy zdobycie obozu w Auchwitz. Mieli zadanie zajęcia Brzezinki - powiedział dr Jacek Lachendro, historyk, wicedyrektor Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo historia Polski Auschwitz rocznica POLSKA Ryszard Gromadzki II wojna światowa

Premier złożył życzenia Łotyszom w 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych

Premier Mateusz Morawiecki złożył najlepsze życzenia Łotyszom z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Łotwą. - Najlepsze życzenia dla Łotyszy - naszych dobrych przyjaciół i bliskich sojuszników - napisał premier Morawiecki, dodając słowa "Wszystkiego najlepszego" po łotewsku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łotwa historia Polski premier Mateusz Morawiecki dyplomacja

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: ta wojna wciąż dzieli

- W kategoriach osobistych, ofiar i państw, które są dziedzicem tego strasznego doświadczenia, jakie zgotowało nam państwo niemieckie, III Rzesza, w porozumieniu ze Związkiem Sowieckim, cierpienie powinno łączyć, cierpienia nie porównuje się między państwami - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej Westerplatte historia Polski Holokaust Auschwitz Niemcy Rosja polityka POLSKA

"Poważny i niebezpieczny błąd". Ambasada w Rzymie reaguje na "polski obóz koncentracyjny Auschwitz"

W przeddzień obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasada Rzeczypospolitej w Rzymie rozesłała apel do włoskich mediów, by nie używały w swoich publikacjach błędnej nazwy "polski obóz koncentracyjny Auschwitz". "Określenia te stanowią poważny i niebezpieczny błąd, który wypacza prawdę historyczną" - przypomina ambasada. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Włochy II wojna światowa Auschwitz historia Polski Niemcy Holokaust

Premier: w polskich sercach nigdy nie zgasła nadzieja na odbudowę Zamku Królewskiego

Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował obchody 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Jak podkreślił w czasie uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, jubileusz 50-lecia będzie trwał do 2024 roku, kiedy będziemy obchodzili 40-lecie otwarcia dla zwiedzających.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA POLSKA Mateusz Morawiecki Piotr Gliński Andrzej Duda Zamek Królewski

"O powstaniu styczniowym uczono nas w bardzo różny i dziwny sposób". Raszkowska w rocznicę zrywu

- Powstanie styczniowe jest wyjątkowym zdarzeniem w historii. Ważnym dla wielu poprzednich pokoleń. Dla żołnierzy Armii Krajowej, dla ludzi z II RP, ale przede wszystkim dla bohaterów Powstania Warszawskiego, powstańcy styczniowi to były wyjątkowe postacie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dziennikarka Grażyna Raszkowska, opowiadając o powstawaniu filmu pt. "Sprawa Traugutta".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Powstanie Styczniowe Romuald Traugutt Armia Krajowa

Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Historyk: walczyła nie tylko szlachta

- Powstanie wybuchło nieco wcześniej niż planowano, przed wprowadzeniem do kraju zakupywanych w Belgii nowoczesnych karabinów, rewolwerów. Z tą nowoczesnością wcale nie było tak, że Rosjanie mieli broń nowocześniejszą. Mieli jej po prostu dużo, dużo więcej - o zapleczu militarnym powstańców styczniowych mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Panfil, historyk, z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo historia Polski Powstanie Styczniowe HISTORIA Mateusz Drozda 160. rocznica powstania styczniowego

Proces ws. książki "Dalej jest noc". Maciej Świrski: liczymy na pomyślny wyrok

- Spodziewam się wyroku po myśli powódki, po naszej myśli. Jednak jaki będzie ostatecznie wynik to się okaże. W polskich sądach nic nie wiadomo. (...) Wykazaliśmy, że Barbara Engelking pominęła wartościowe źródła - powiedział w Polskim Radiu 24 założyciel i prezes Reduty Dobrego Imienia, Maciej Świrski.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Tadeusz Płużański Reduta Dobrego Imienia historia Polski Żydzi II wojna światowa

Prof. Jerzy Miziołek o powstaniu styczniowym w malarstwie

Taka była atmosfera w latach 60. XIX wieku - jakakolwiek rocznica śmierci Słowackiego czy Mickiewicza, nawet pogrzeb generałowej Sowińskiej - są za każdym razem rozpamiętywane, wywołują manifestacje na ulicach Warszawa, padają zabici, są aresztowani. Najlepszym wymiarem tego wszystkiego jest to, co potem stało się w malarstwie i ze strony uczestników powstania, i ze strony tych, którzy z nim bardzo się solidaryzowali - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SZTUKA KULTURA malarstwo HISTORIA historia Polski Powstanie Styczniowe 160. rocznica powstania styczniowego

Czy dziadkowie mogą pomóc wnukom w nauce.. historii?

Dzisiejsza "Strefa Rodzica" przypada na wyjątkowy dzień - Dzień Babci! Ale to jest też nasze tradycyjnej spotkanie poświęcone szkole, spróbujemy więc połączyć te dwa wątki. Ale bez obaw - nie będziemy babć wysyłać na jakieś obowiązkowe zajęcia, za to porozmawiamy jak właśnie babcie i dziadkowie mogą być w nauce pomocni, a w szczególności w nauce historii.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci wychowanie edukacja Katarzyna Hagmajer-Kwiatek szkoła historia Polski