Polskie Radio
Section05
historia Polski

"Gdy po Europie jeździły pociągi, na terenie Polski ścinano głowy". Onet znów szokuje

Portal Onet.pl opublikował artykuł, w którym podkreślono, że gdy w drugiej połowie XIX w. "świat stał u progu nowoczesności", na terenach dzisiejszej Polski dalej odbywały się publiczne egzekucje oraz że we Wrocławiu jeszcze w XX w. gilotynowano ludzi. Pominięto jednak fakty, że publiczne egzekucje były zasądzane przez sądy pruskie, a gilotyny we Wrocławiu używali Niemcy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA onet historia Polski media HISTORIA

"Kwota nieadekwatna do krzywdy". Zbigniew Ziobro złożył skargę na odszkodowanie dla opozycjonisty z PRL

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną na postanowienie jednego z sądów, w którym zasądzono nieadekwatne jego zdaniem roszczenia odszkodowawcze działaczowi niepodległościowemu, który przebywał w komunistycznym więzieniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL historia Polski Zbigniew Ziobro komunizm opozycja demokratyczna sądownictwo Prokuratura Generalna Sąd Najwyższy

YouTube przywrócił spektakl o ratowaniu Żydów przez grupę Ładosia. Skuteczna interwencja MSZ

YouTube usunął w środę premierowe nagranie spektaklu "Paszporty życia". Sztuka przedstawia współczesne spojrzenie na historię ratowania Żydów przez grupę ambasadora Aleksandra Ładosia. Dopiero po interwencji Pawła Jabłońskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, spektakl został ponownie udostępniony w serwisie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żydzi historia Polski II wojna światowa HISTORIA youtube cenzura cenzura internetu

Wojciech Borowik: rozmawiał z ludźmi wszystkich orientacji politycznych

22 grudnia zmarł Wojciech Borowik. Ten niezwykły człowiek w okresie PRL był bardzo aktywnym działaczem antykomunistycznym. W wolnej Polsce został posłem na Sejm II kadencji, a potem – wiceszefem GUS. Był też współtwórcą i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Wolnego Słowa oraz członkiem Rady Programowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski opozycja demokratyczna PRL Ewa Michałowska Trójka

"Więzień stanu". Nieugięta postawa prymasa Stefana Wyszyńskiego

- Kardynał Stefan Wyszyński był prymasem niezłomnym. Pokazuje to całe jego życie oraz posługa prymasowa i arcybiskupia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Michał Białkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak wyglądały losy najbardziej odosobnionego więźnia politycznego PRL? 
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Małgorzata Raducha Władysław Gomułka historia Polski Kościół PRL

"Solidarność zrodziła się z bólu Polaków". Stanisław Fudakowski o wydarzeniach sierpnia 1980 r.

- Solidarność, za sprawą Jana Pawła II pozwoliła się zjednoczyć Polakom. Tego właśnie przerazili się ci, którzy mieli Polską za nic, którzy chcieli utrzymać władzę i uderzyli tchórzliwie 13 grudnia 1981 r. by miękko wylądować w nowej rzeczywistości - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Fudakowski, działacz opozycji antykomunistycznej czasów PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski PRL okrągły stół Solidarność