Polskie Radio
Section05
historia Polski

Marek Formela: Gedania powinna być dla władz Gdańska wyrzutem sumienia

- Troska władz Gdańska o historię ma charakter krótkoterminowy i komercyjny. Mam wrażenie, że nie dostrzegają one skomplikowanej historii, a słowo "wolność", kojarzy im się wyłącznie z Wolnym Miastem Gdańsk, które było opresyjne wobec Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Formela z "Gazety Gdańskiej". Gościem Polskiego Radia 24 był także Piotr Kubiak z Radia Gdańsk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Gdańsk historia Polski

Organizacja "Betar". Nieznana historia żydowskich patriotów

- Największym kłopotem naszych spotkań z historią jest to, że jesteśmy reaktywni. Najwyższa pora, by kanały informacji o Polsce były uruchomione na stałe, nie tylko przy okazji wypowiedzi Władimira Putina, nie tylko dla Polaków, ale też dla świata. Mamy środki i cały obszar historii nieopowiedzianej - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kaczmarek, reżyser filmu "Betar". 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Izrael II RP historia Polski Palestyna

Władze PRL zaczynają walkę z Kościołem

3 lutego 1959 roku do Polski wróciły ważne dla historii kraju dobra kultury narodowej wywiezione w 1939 roku i zdeponowane w Kanadzie. To były  m.in. Szczerbiec - koronacyjny miecz królów polskich oraz "Kazania Świętokrzyskie", "Psałterz floriański", "Biblia" Gutenberga. Marcowy III Zjazd PZPR poświęcono socjalistycznej przebudowie wsi, zaatakowano Kościół.  
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Nowa Huta prof. Andrzej Nowak 1960 1959 historia Polski PRL

Rozpoczęło działalność Centrum Nauki - Radiostacja Transatlantycka

W podwarszawskich Starych Babicach odbyła się inauguracja Centrum Nauki - Radiostacja Transatlantycka. Nowa instytucja  kultywuje tradycję międzywojennej największej polskiej stacji nadawczej, która 17 listopada 1923 roku połączyła Polskę z wieloma miejscami na świecie. Podczas inauguracji Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej prezydent Stanisław Wojciechowski przesłał depeszę do prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Calvina Coolidge'a.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio historia Polski

Powstanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Prof. Jan Żaryn: to praca u podstaw

- W naszych zamysłach jest praca organiczna, pozytywistyczna w pewnym sensie, wychowawcza. Tylko na 2020 rok mamy zaplanowanych ponad dwadzieścia projektów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski Piotr Gliński Jan Żaryn Roman Dmowski Ignacy Jan Paderewski POLSKA

Likwidacja Franza Kutschery. M. Zarychta o okolicznościach udanej akcji Kedywu

- Franz Kutschera był człowiekiem, który wcześniej sławił się mordowaniem na dużą skalę na Białorusi. Był także znany z tego, że nie przebierał w środkach i lubił siać postrach przez publiczne egzekucje. Batalion "Parasol" miał za zadanie likwidację ludzi tego pokroju - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Zarychta z IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa Franz Kutschera Armia Krajowa Kedyw Warszawa

"Triumf polskiego ducha walki". 76. rocznica Akcji Bojowej "Kutschera"

"Precyzyjne przygotowanie i śmiałe przeprowadzenie akcji "Kutschera" było triumfem polskiego ducha walki i doskonałej organizacji działania. To była walka Dawida z Goliatem" - napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników obchodów 76. rocznicy Akcji Bojowej "Kutschera", które odbyły się w sobotę w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Franz Kutschera historia Polski Warszawa Mateusz Morawiecki Kedyw Armia Krajowa

"Niepokonani. opozycja PRL". Rola wolnej prasy w Karnawale Solidarności

- Niezależna prasa odegrała długofalową rolę w działalności opozycji demokratycznej, która ujawniła się latem 1980 roku. Jej sukcesem było to, że w zakładach pracy przyjęto bezpieczną formę strajku - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jan Olaszek, historyk z IPN. Gośćmi Polskiego Radia byli także Jan Strękowski i Tomasz Truskawa - opozycjoniści i wydawcy prasy w PRL.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski opozycja demokratyczna PRL Jan Olaszek Solidarność NSZZ porozumienia sierpniowe PR24 porozumienia sierpniowe