Polskie Radio
Section05

historia hp

Michał Issajewicz. Posłuchaj wspomnień uczestnika Akcji Kutschera

- Całość trwała bardzo krótko. "Lot" (Bronisław Pietraszewicz) został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji "Kruszynka" (Zdzisław Poradzki). Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - tak na antenie Polskiego Radia Michał Issajewicz wspominał przebieg zamachu na Franza Kutscherę.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Franz Kutschera Armia Krajowa III Rzesza nazizm Niemcy

Stanisław Taczak. Pierwszy dowódca powstania wielkopolskiego

Na tym kapitanie rezerwy armii niemieckiej, świeżo mianowanym majorze w Wojsku Polskim, spoczęło tytaniczne zadanie organizacji zrywu w Wielkopolsce w jego pierwszych dniach. Stanisław Taczak, jak na osobę, której dowództwo przypadło właściwie przypadkowo, wyszedł z tego wyzwania obronną ręką. Dziś mija 65. rocznica śmierci pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Dowbor-Muśnicki powstanie wielkopolskie wielkopolskie Wojciech Korfanty

Procesy pokazowe podziemia antykomunistycznego. Na czym polegały?

- Procesy te mają podbudować koncepcję polityczną, jaką sobie partia ułoży w danej chwili, w zależności od potrzeb. Nie mają one nic wspólnego z wymiarem sprawiedliwości i prawdziwą procedurą sądową. Wyrok jest z góry wiadomy - mówił w 1955 roku w audycji Radia Wolna Europa Józef Światło, były wicedyrektor X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który rok wcześniej uciekł na Zachód.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL Żołnierze Wyklęci Witold Pilecki