Polskie Radio
Section05

historia Polski

Reforma walutowa w 1950 r. Prof. Panfil: komuniści nie ufali nawet swoim posłom

Reforma walutowa w 1950 r. była niebywałym rozwiązaniem państwa, służącym de facto do grabieży jego własnych obywateli. Jak mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, władze nie ufały nawet swoim własnym posłom, zatem na wszelki wypadek przed przedstawieniem rządowego projektu o reformie drzwi Sejmu zostały zamknięte.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA finanse PRL historia PRL fakty opinie ciekawostki

Ekshumacja w grobie Edwarda Śmigłego-Rydza. Historyk: najpewniej odkryto szczątki Marszałka Polski

- Musimy się powstrzymać z oceną do czasu potwierdzenia badań porównawczych. Dopiero wtedy uzyskamy pewność - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził ekshumację grobu Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza.
Zobacz więcej na temat:  Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa II RP

"Jedyne takie miejsce" na Zamku Królewskim w Warszawie

Niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a dzisiaj muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. To tutaj rezydował król Zygmunt III Waza i jego następcy, a król Stanisław August Poniatowski organizował słynne obiady czwartkowe. Radiowa Jedynka gościła na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Warszawa wystawa Sława Bieńczycka

"Zawdzięczamy mu narodową tożsamość". Premier Mateusz Morawiecki o Maurycym Mochnackim

 - W swoim dziele pt. "O literaturze polskiej w wieku XIX", choć nie tylko w tym jednym, stworzył nową formułę polskiej tożsamości - tożsamość zapisaną w kulturze - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki w 10. odcinku podcastu, opublikowanym w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Maurycy Mochnacki romantyzm literatura HISTORIA powstanie listopadowe społeczeństwo

Pamiętne role Kaliny Jędrusik. Femme fatale, trzpiotka, kobieta dojrzała

– Miałam wielką przyjemność ze współpracowania z kamerą. Czułam się niezwykle, coś w tym było tajemniczego. Samo wejście do studia wprawiało mnie w stan małego upojenia – mówiła Kalina Jędrusik w Polskim Radiu w 1991 roku. Gdyby kamera mogła mówić, zapewne to samo powiedziałaby o aktorce. Ich współpraca trwała kilka dekad.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik aktorzy aktorstwo HISTORIA FILM film polski kino Andrzej Wajda Krzysztof Kieślowski Jerzy Gruza Janusz Morgenstern Kazimierz Kutz Gustaw Holoubek Tadeusz Chmielewski Daniel Olbrychski

Obchody Roku kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczysta gala na UKSW

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego uroczystą galą zakończyły się oficjalne obchody roku patrona uczelni. Nagrodzono laureatów konkursów o prymasie - plastycznego, skierowanego do uczniów szkół podstawowych na Mazowszu, które noszą imię kard. Wyszyńskiego, oraz konkursu wiedzy o patronie uczelni dla studentów UKSW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Stefan Wyszyński Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego szkolnictwo wyższe Kościół katolicki chrześcijaństwo

Na Ukrainie przywrócono pamięć dawnego polskiego cmentarza. "Chcielibyśmy, żeby przyjeżdżali tu Polacy"

Polski cmentarz we wsi Majdan, nieopodal Drohobycza, to jedna z wielu zapomnianych nekropolii na Ukrainie. Dzięki wolontariuszom Fundacji św. Antoniego udało się uporządkować zapomniane nagrobki i oddać szacunek pochowanym tam rodakom. Wspólnie z konsul generalną RP we Lwowie Elizą Dzwonkiewicz i księdzem proboszczem Mirosławem Lechem modlono się i zapalono znicze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina pamięć Europa

Niepodległa jest kobietą. Bohaterskie bojowniczki o wolność

Listopad to czas, kiedy chyba najczęściej rozmawiamy o Polsce i o jej drodze do niezależnego bytu państwowego po 123 latach niewoli. Wspomina się „Ojców niepodległości”, spiera o ich rolę, wkład w dzieło stworzenia II Rzeczpospolitej. Jednocześnie jednak wciąż rola kobiet w tych działaniach jest co najmniej niedoceniana.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo niepodległość kobieta Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki Trójka

"Chcieliśmy zostawić po sobie znak". W Warszawie zasadzono drzewo upamiętniające walki żołnierzy AK

W Warszawie zasadzone zostało drzewo upamiętniające walki żołnierzy Armii Krajowej Korpusu "Jodła". Zasadzona roślina to jodła pochodząca z Gór Świętokrzyskich, w których w czasie II wojny działali żołnierze Korpusu, a którzy w sierpniu 1944 roku, w ramach akcji "Burza", ruszyli z pomocą dla Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Armia Krajowa Powstanie Warszawskie HISTORIA społeczeństwo