Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Sensacyjne odkrycie w Pompejach

Doskonale zachowane szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza odkryto na terenie rezydencji Civita Giuliana znajdującej się ok. kilometr od miasta. Były w tak dobrym stanie, że można było określić wiek ofiar oraz ich prawdopodobną tożsamość. Naukowcy sądzą, że odkryte szczątki należą do 40-letniego właściciela willi, sędziego lub dowódcy wojskowego. Towarzyszył mu o połowę młodszy niewolnik.
Zobacz więcej na temat:  Pompeje odkrycia i ciekawostki starożytność Włochy archeologia Piotr Łodej Trójka

Operacja Singe: polski wywiad, Rafael, Bliski Wschód i generał Anders

Sensacyjna powieść "Operacja Singe", która niedawno trafiła do księgarni, była pretekstem do rozmowy o działaniach polskich tajnych służb na Bliskim Wschodzie, teraz i w przeszłości. Owa przeszłość to rok 2003 i następne, ale także okres tuż przed II wojną światową oraz czas, kiedy przebywała tam armia generała Władysława Andersa. A w tle pojawia się również temat nielegalnego handlu dziełami sztuki skradzionymi przez Niemców podczas wojny – operacje wyśledzone w XXI w. przez polski wywiad cywilny w Iraku.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki literatura szpieg Rafael Santi społeczeństwo Kuwejt Bliski Wschód II wojna światowa Władysław Anders Michał Żakowski Trójka

Prof. Andrzej Nowak: tylko słowo niesie rozumowanie

Prof. Andrzej Nowak został laureatem  tegorocznej  Nagrody  Mediów  Publicznych w kategorii Słowo, przede wszystkim za serię "Dzieje Polski" należącą do "najważniejszych polskich książek ostatnich dziesięcioleci" - uzasadniła kapituła nagrody.  Prof. Andrzej Nowak - historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog od 5 lat współtworzy  w Programie 1 Polskiego Radia cykl  audycji "Historia  Żywa".
Zobacz więcej na temat:  prof. Andrzej Nowak Nagroda Mediów Publicznych 2020 Dorota Truszczak

Zamach w Gąsawie, czyli walka Piastów o władzę

W kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa" opowiedzieliśmy o trzech z licznej gromady wnuków Bolesława Krzywoustego, którego ustawa sukcesyjna, zwana testamentem, zapoczątkowała w 1138 roku okres rozbicia dzielnicowego państwa piastowskiego. Bohaterami audycji byli: książę wielkopolski Władysław Laskonogi - syn Mieszka III Starego i dwaj synowie Kazimierza II Sprawiedliwego: książę zwierzchni Polski Leszek Biały i młodszy od niego Konrad Mazowiecki.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak

HISTORIA Włamanie po królewsku. Pogawędka intruza z Elżbietą II w "The Crown"

Widzowie czwartego sezonu serialu "The Crown" mogą zobaczyć jak bezrobotny Michael Fagan włamuje się do królewskiego pałacu Buckingham, aby uciąć z królową Elżbietą II pogawędkę na temat sytuacji w kraju. Sam Fagan twierdzi, że jego spotkanie z królową trwało znacznie krócej i nigdy nie zachowałby się w tak niemiły sposób jak jego serialowy odpowiednik.
Zobacz więcej na temat:  The Crown Elżbieta II Wielka Brytania netflix serial

Pawilon X więzienia przy ul. Rakowieckiej. "Miejsce szczególne dla historii Polski"

- To miejsce, do którego nie można się przyzwyczaić, oswoić i traktować jak każde inne. Staram się dorastać do tego, że dane jest mi bycie kapelanem w miejscu, w którym działo się tak wiele rzeczy, w którym zginęło tak wielu wspaniałych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci historia Polski Kościół IPN

Jak innym narodom opowiadać o polskiej literaturze?

Kolejny z cyklu programów poświęconych kondycji współczesnej humanistyki i literatury. Tym razem pretekstem do dyskusji jest "Historia literatury polskiej" autorstwa prof. Anny Nasiłowskiej. Jednotomowe opracowanie ukazało się rok temu i w dużej mierze skierowane jest do czytelnika anglosaskiego, a więc mało zorientowanego w naszej literaturze, kulturze i historii. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA dyskusja Europa Zachodnia Trójka Magdalena Piejko