Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Powojenne losy "Panoramy Racławickiej" i innych polskich zbiorów ze Lwowa

Po II wojnie światowej podjęto trud odzyskania pozostałych we Lwowie zabytków polskiej kultury, w tym "Bitwy pod Racławicami". Starania zakończyły się sukcesem i 18 lipca 1946 roku słynny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wraz z częścią zbiorów lwowskiego Ossolineum został przekazany polskiej stronie. 
Zobacz więcej na temat:  Lwów zabytki Adam Mickiewicz Jan Matejko ZSRR III Rzesza okupacja niemiecka

Apel Nowackiej do Ukraińców. Chodzi o rzeź wołyńską

Polska apeluje do władz w Kijowie o zmianę podręcznika do historii w kontekście rzezi wołyńskiej. Ministra edukacji Barbara Nowacka, w specjalnym liście, adresowanym do swego ukraińskiego odpowiednika, podkreśla, że "ze smutkiem" przyjęła stwierdzenia obecnie przekazywane Ukraińcom. Zaapelowała też o "podjęcie natychmiastowych działań, w tym dokonanie przeglądu innych podręczników i przygotowanie nowych, które będą odpowiadały obecnemu stanowi polsko-ukraińskich relacji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina relacje polsko-ukraińskie Rzeź Wołyńska Wołyń Barbara Nowacka Ministerstwo Edukacji Narodowej infografika

Aleksander Gieysztor. Polski historyk klasy światowej

– Jak zetknąłem się po raz pierwszy z historią? W domu był ocalały przypadkiem, z wędrówek ojcowskich w czasie I wojny, spory stos papierów. Wertowanie ich dostarczało mi szczególnych przeżyć – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia prof. Aleksander Gieysztor, wybitny polski naukowiec, znawca średniowiecza.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gieysztor średniowiecze Powstanie Warszawskie Zamek Królewski edukacja Warszawa wspomnienie

"Spadnie bańka z gazem". Pilecki o komorach w Auschwitz

Zdaniem Grzegorza Brauna w raportach Witolda Pileckiego spisanych w czasie II wojny światowej nie ma mowy o komorach gazowych w Auschwitz, a temat ten pojawia się dopiero w raporcie powojennym. W rzeczywistości rotmistrz, który przebywał w obozie prawie trzy lata, już w swoich pierwszych przekazach wiele miejsca poświęcił opisom mordowania ludzi za pomocą gazu. 
Zobacz więcej na temat:  niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz Grzegorz Braun Holokaust

Henryk Sławik. Bohater trzech narodów, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Po przybyciu na Węgry jesienią 1939 roku zaczął organizować pomoc dla uciekinierów z Polski. Dzięki jego staraniom udało się uratować wielu Żydów, w tym znaczną liczbę dzieci. Za niesienie pomocy Żydom został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Mauthausen. 16 lipca mija 131. rocznica urodzin Henryka Sławika. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski sprawiedliwi wśród narodów świata Dzień Węgierski w Polskim Radiu Węgry Holokaust Niemcy nazizm Żydzi zbrodnie wojenne