Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Obrócone w popiół. Straty bibliotek Warszawy w wyniku niemieckiej okupacji

Szacunkowe dane są zatrważające: około 70 procent polskich zasobów bibliotecznych, które po wrześniu 1939 roku zostały przejęte przez Niemców, uległo bezpowrotnemu zniszczeniu. Największe skarby przechowywane były w bibliotekach Warszawy – podczas wojny dotknęła je hekatomba.    
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Warszawa Biblioteka Narodowa biblioteka Uniwersytet Warszawski książki Powstanie Warszawskie Bez Przedawnienia HISTORIA

NASZ WYWIAD Czy Polska zrzekła się reparacji? Prof. Gontarski: zarzut nieważności możemy podnieść w każdej chwili

- Nie jest potrzebne jakieś oświadczenie obecnego polskiego rządu wycofujące zrzeczenie się reparacji od Niemiec w 1953 roku. Bo jeżeli coś było robione pod przymusem - przymusem fizycznym, psychicznym albo ekonomicznym - z mocy prawa międzynarodowego publicznego staje się od początku nieważne - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Waldemar Gontarski, prawnik, specjalista od prawa międzynarodowego publicznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bez Przedawnienia Niemcy prawo

TYLKO U NAS "Mordowałeś i kradłeś - masz odpokutować i zadośćuczynić". Prof. Krysiak o reparacjach od Niemiec

- Niemcy często powtarzają, że nie mamy prawa żądać reparacji. Ja mówię w ten sposób: złodzieju, jeśli ukradłeś, masz oddać. W prawie karnym każdego kraju kradzież jest penalizowana. Nie tylko jest kara, ale i zwrócenie zagrabionego mienia. Tutaj nie ma żadnej dyskusji. Prawo jest proste: złodziej musi oddać. Jest też drugie prawo - moralne. Skrzywdziłeś, zamordowałeś - musisz odpokutować - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista z Instytutu Myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy historia Polski odszkodowanie społeczeństwo zbrodnie wojenne TYLKO U NAS NASZ WYWIAD POLSKA Bez Przedawnienia

Kresy Wschodnie. Przez II wojnę światową Polską straciła niemal pół terytorium

- W ujęciu propagandowym Polska wyszła zwycięsko z II wojny światowej. Ale jakiż to za zwycięzca, którego terytorium było o 20 procent mniejsze niż przed ową zwycięską wojną? Jakiż to zwycięzca, który stracił kilka milionów swoich obywateli? – pytał historyk prof. Jerzy Eisler w radiowej audycji "Kronika polska". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II Rzeczpospolita ZSRR Józef Stalin Kresy konferencja teherańska Bez Przedawnienia HISTORIA

"Puste miejsca w powietrzu". Opowieści o zniszczonych w czasie okupacji księgozbiorach

Od pierwszych dniach września 1939 roku niemieckie pociski burzyły nie tylko wielkie biblioteki i czytelnie, przyczyniając się do niepowetowanych, liczonych w milionach woluminów strat. Obok tych wymiernych – opisanych po wojnie przez badaczy – zniszczeń toczyła się podobnie destrukcyjna, dotykająca jednak osoby prywatne historia.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa książki wspomnienie Powstanie Warszawskie literatura Niemcy Bez Przedawnienia HISTORIA

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości z udziałem prezydenta, premiera i szefa MON

W całej Polsce zaplanowano dziś (1.09) obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niemal równolegle, przed godziną 5:00 uroczystości rozpoczną się na Westerplatte i w Wieluniu, na który 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby. Oficjalne obchody odbędą się również między innymi przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, a także we Frampolu na Lubelszczyźnie, niemal całkowicie zniszczonym w wyniku niemieckiego nalotu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo prezydent premier MON

Szanse Polski na reparacje. Bielan: nikt nie może zakwestionować, że Niemcy nie spłaciły tego długu

- Niezależnie od tego, jakie są od strony prawnej szanse uzyskania reparacji, nikt nie może zakwestionować tego, że Niemcy nigdy nie spłaciły tego wielkiego długu wobec Polski, wobec naszego narodu, państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Bielan, europoseł i lider Partii Republikańskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reparacje wojenne Niemcy Adam Bielan historia Polski

Wielkopolska 1939. Przygotowania do wojny

Mieszkańcy Wielkopolski z racji sąsiedztwa z Niemcami zdawali sobie sprawę z ogromnego zagrożenia rosnącej w siłę III Rzeszy. Pod koniec lat 30. XX wieku zaangażowali się w działania obronne: zbierali fundusze na obronę morską i przeciwlotniczą, organizowali strefę przygraniczną. Po ataku na Polskę 1 września 1939 roku nazistowskie Niemcy rozpoczęły okupację Wielkopolski i eksterminację jej mieszkańców. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Poznań Poznańskie wielkopolskie Wielkopolska Wielkopolska Południowa III Rzesza Dwudziestolecie międzywojenne 1939 Solidarność NSZZ

PR24 Prof. Gontarski: każdy prawnik powie, że sprawa reperacji wojennych jest otwarta

- Nie ulega wątpliwości, że każdy uczciwy prawnik, który kieruje się prawem, a nie interesami pozaprawnymi, powie, że kwestia reparacji wojennych dla Polski od Niemiec z prawnego puntu widzenia jest otwarta - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji prof. Waldemar Gontarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Opaliński reparacje wojenne Niemcy HISTORIA historia Polski PRL historia PRL społeczeństwo odszkodowanie