Polskie Radio
Section05
infografika

ANALIZA Opozycja chce zrujnować Polaków? Zobacz, co grozi naszym portfelom w 2024 roku

W najbliższym roku Polacy staną przed szeregiem zmian, które mogą zdecydowanie wpłynąć na zasobność ich portfeli. Dynamiczne kierunki polityki gospodarczej oraz nowe decyzje rządu zapowiadają kilka istotnych transformacji. Likwidacja zerowej stawki VAT na żywność, ograniczenie działań osłonowych w kwestii cen energii, modyfikacja programu wakacji kredytowych, likwidacja Wód Polskich oraz modyfikacja programu 800+ to kluczowe kwestie dla finansów polskich rodzin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA tarcza antykryzysowa tarcza antyinflacyjna 500+ energia elektryczna prąd kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy 800+ społeczeństwo infografika

Rosja omija sankcje unijne via Białoruś. Europoseł PiS apeluje o ukaranie Mińska

Polska chce objąć sankcjami UE także Białoruś - oświadczył w czwartek, na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim, europoseł PiS Ryszard Czarnecki. To dlatego, że rosyjskie firmy rejestrują się jako białoruskie, a więc nieobjęte embargiem UE - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Rosja Białoruś sankcje Unii Europejskiej Ryszard Czarnecki infografika Unia Europejska

Afera wiatrakowa. Żona eksperta Polski 2050 ds. klimatu i energii pracuje dla branżowego giganta

Posłowie Polski 2050 przygotowali projekt ustawy znacznie liberalizujący zasady budowania elektrowni wiatrowych. Posłowie PiS twierdzą, że pomysł jest "skandaliczny" i "lobbystyczny". Tymczasem, jak ustalili dziennikarze, żona eksperta Polski 2050 ds. klimatu i energii pracuje dla polskiej filii duńskiego przedsiębiorstwa działającego w branży energetyki wiatrowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska 2050 OZE elektrownie wiatrowe energetyka energia elektryczna infografika

KO chce trzech komisji śledczych w Sejmie, Wassermann apeluje o powagę. "Trzeba być zaopatrzonym w wiedzę"

- Zadanie, które podejmują posłowie - obojętnie, czy to jest komisja stała, czy śledcza - to jest bardzo poważne zadanie i należy do niego podchodzić z dużą powagą, trzeba być zaopatrzonym w wiedzę, a na to jest potrzebny czas - powiedziała Małgorzata Wassermann, była przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold, oceniając pomysł powołania trzech komisji śledczych przez KO. Jak dodała, praca w komisji śledczej to były dla niej "trzy lata, w pełnym tego słowa znaczeniu, wyłączone z normalnego życia i funkcjonowania".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS Małgorzata Wassermann komisja śledcza KO Sejm infografika

ISW: w ataku na Kijów Rosja użyła czarnych dronów, trudnych do wykrycia. "Potrzebne wsparcie walki elektronicznej"

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował w najnowszej analizie, że według ocen ukraińskich Rosjanie użyli w sobotę w masowym ataku na Kijów nowego typu dronów. Są one koloru czarnego i zawierają materiał pochłaniający sygnał radarów, co sprawia, że są trudne do wykrycia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Kijów infografika Rosja drony Iran

Ekspert: napięcie na Zachodnim Brzegu narasta, choć to terytorium różni się od Strefy Gazy

 - Choć Zachodni Brzeg bardzo różni się od Strefy Gazy, to sytuacja tam również nabrzmiewa i wiele wskazuje, że tam również może dojść do eksplozji podobnej do tego, co się dzieje w Strefie Gazy - mówi dr Ahron Bregman z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.
Zobacz więcej na temat:  atak Hamasu na Izrael Izrael Hamas konflikt w Strefie Gazy ŚWIAT Bliski Wschód Palestyna Strefa Gazy infografika

NASZ WYWIAD "Unikalna szansa, by pokonać Rosję". Ekspert: Kreml chce pauzy, ale to byłby błąd, formuje już kolejne oddziały

Myślenie, że Rosja jest wszechpotężna i musi wygrać, jest groźne. To groźny mit. Jeśli by tak było, Rosja nie prosiłaby o broń Korei Północnej, Iranu, Chin. Obecnie Zachód ma szansę, która może nie powtórzyć się w przyszłości: może zatrzymać imperializm Rosji. Trzeba to rozumieć. Rosja traci wiele zasobów na Ukrainie. I dlatego bardzo cieszyłaby się z pauzy, potrzebuje jej na przegrupowanie, nie można jej tego umożliwić - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych.  
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc dyplomacja Unia Europejska ŚWIAT Europa NASZ WYWIAD Rosja Ukraina Węgry USA POLSKA Stany Zjednoczone infografika

PR24 Zmiana traktatów UE? Prof. Żurawski vel Grajewski: centralizacja grozi rozpadem

- W propozycji zmian w traktatach unijnych chodzi o to, żeby Europę Środkową - obawiającą się ekspansjonizmu rosyjskiego - pozbawić skutecznego prawa głosu i możliwości współdecydowania, wypchnąć Amerykanów z Europy i otworzyć się na współpracę z Rosją. To w perspektywie oznacza wojnę i jednocześnie oznacza rozpad Unii - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska polityka infografika

Coraz więcej migrantów szturmuje fińską granicę. Helsinki wskazują na zaangażowanie Moskwy

Władze Finlandii są przekonane, że rosyjskie służby graniczne pomagają migrantom w przedostaniu się pod rosyjsko-fińską granicę. W ostatnich dniach coraz więcej migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, próbuje przedostać się do Finlandii - przekazała fińska straż graniczna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia Rosja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 infografika

Poseł PiS: o szansach patriotycznego rządu Mateusza Morawieckiego zadecydują parlamentarzyści

- Decyzja o tym, komu powierzyć misję tworzenia rządu, to konstytucyjna kompetencja prezydenta - przypomniał w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Radosław Fogiel. Jego zdaniem, wskazywanie polityka zwycięskiej partii jako premiera to "zupełnie naturalna, standardowa procedura", a "jeśli ktoś próbuje robić z tego wydarzenia nadzwyczajne, to ani nie zna się na polityce, ani nie zna konstytucji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radosław Fogiel polityka PiS Mateusz Morawiecki rząd wybory w Polsce infografika

Rzecznik PiS: prezydent postąpił zgodnie z obowiązującym zwyczajem konstytucyjnym

- Jeśli opozycja przez osiem lat krzyczała: "konstytucja", to powinna do niej sięgnąć, zwrócić uwagę na jej zapisy i na to, jakie są zwyczaje konstytucyjne - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik PiS Rafał Bochenek, oceniając atakowanie przez polityków opozycji prezydenta Andrzeja Dudy. Jak mówił, prezydent "postąpił zgodnie z obowiązującym zwyczajem konstytucyjnym i dokładnie tak samo, jak postępowali jego poprzednicy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS Rafał Bochenek Trójka Beata Michniewicz Andrzej Duda wybory w Polsce rząd Mateusz Morawiecki infografika