Polskie Radio
Section05
Islandia

"Nie wesprzemy bronią, ale możemy pomóc w obronie". Islandia przekazuje cysterny ukraińskiej armii

Jak poinformowało MSZ Islandii, rząd w Reykjavíku kupił dziesięć ciężarowych cystern do przewozu paliwa dla ukraińskiej armii. Dwie maszyny są już na Ukrainie. - Nie wspieramy Ukrainy bronią, ale możemy pomóc w jej obronie, przekazując tak potrzebne cysterny - powiedziała szefowa islandzkiej dyplomacji Thordis Gylfadottir.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Islandia Europa Ukraina wojna na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda w Reykjaviku: jesteśmy gotowi systematycznie przekazywać Ukrainie samoloty MiG-29

- Jesteśmy w awangardzie państw, po USA i Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o przekazywanie Ukrainie uzbrojenia. Jesteśmy gotowi przekazywać systematycznie samoloty MiG-29. Zapoczątkowaliśmy koalicję wspierania militarnie Ukrainy, ale w takich elementach, w jakich możemy sobie na to pozwolić - powiedział prezydent Andrzej Duda w Reykjaviku, gdzie odbywa się szczyt Rady Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Islandia Reykjavik Andrzej Duda Rada Europy wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2023 Rosja

Ewelina Gąciarska: przychodzi taki moment, że człowiek nie chce być dłużej emigrantem

Polska zawsze była i będzie moją ojczyzną, ale kiedy lecę na Islandię nie mam poczucia, że wyjeżdżam za granicę. Jednak w życiu emigracyjnym przychodzi taki moment, kiedy mówisz sobie, że to już, że dłużej nie chcesz być emigrantem. I wracasz do Polski – mówi Ewelina Gąciarska po powrocie z Islandii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina Islandia rynek pracy Polonia konie Małgorzata Frydrych