Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Historia toalet i Stary Sobieski. "Lato z Radiem" odwiedza Gdański Szlak Wodociągowy

Podziemny labirynt, długie echo, wystawa o toaletach na przestrzeni wieków i o wodzie w Gdańsku. Reporter Jedynki poznał historię miasta z perspektywy dostaw wody – od czasów krzyżackich i pierwszych rurociągów drewnianych po znane dziś nowoczesne wodociągi. W ramach tegorocznego "Lata z radiem" odwiedzamy przede wszystkim miejsca, w których kluczową rolę odgrywała woda. W tę środę wyruszymy na Gdański Szlak Wodociągowy.
Zobacz więcej na temat:  wodociągi Gdańsk Patryk Michalski Lato z Radiem Lato z Radiem 2024

Startują XVII igrzyska paralimpijskie. Łukasz Szeliga: chcę promować rehabilitację przez sport

Już dziś startują XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu. Polskę reprezentować będzie 84 sportowców, a w roli chorążych wystąpią kulomiotka Lucyna Kornobys i skoczek wzwyż Maciej Lepiato. Gościem "Sygnałów dnia" był prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, Łukasz Szeliga, który opowiedział nie tylko o tym wyjątkowym wydarzeniu, ale również o rehabilitacji przez sport na każdym poziomie. 
Zobacz więcej na temat:  igrzyska paralimpijskie Paryż 2024 Daniel Wydrych Łukasz Szeliga inne dyscypliny

Festiwal Warszawa Singera po raz 21. "Staramy się, by ten świat powrócił chociaż na chwilę"

- Główny cel Fundacji Shalom i jej założycielki Gołdy Tencer to ocalić od zapomnienia wspaniały fragment polskiej historii, czyli historię i kulturę Żydów polskich - zaznacza Izabela Teodorkiewicz, wicedyrektor do spraw programowych Fundacji Shalom. Jednym ze sposobów na utrwalenie przedwojennego świata jest festiwal Warszawa Singera. W tym roku odbywa się jego 21. edycja.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Warszawa Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera kultura żydowska

Odeszła Rena Rolska - aktorka, piosenkarka, gwiazda estrady i kabaretu

"Nie oczekuję dziś nikogo", "Piosenka prawdę ci powie", "Złoty pierścionek", "Na Francuskiej", "Jeszcze poczekajmy" - to tylko niektóre z tytułów wylansowanych przez piosenkarkę i aktorkę Renę Rolską. Artystka związana z polską sceną kabaretową, polskimi festiwalami muzycznymi oraz Polskim Radiem odeszła w wieku 92 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Rena Rolska odeszli 2024 muzyka polska Agencja Muzyczna Polskiego Radia artysta

Odkrycia w Delcie Nilu. Jakie tajemnice odsłoniło stanowisko Tell el Farcha?

Dwa złote posążki liczące sobie ponad 5 tys. lat otwierają najsłynniejszą na świecie kolekcję sztuki starożytności w Muzeum Egipskim w Kairze. Te unikatowe dzieła sztuki pochodzą z polskich wykopalisk w Tell el Farcha, w Dolinie Nilu. Współkierownikiem misji jest prof. Krzysztof Ciałowicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Krzysztof Ciałowicz starożytny Egipt NAUKA archeologia

Odkrycia w Delcie Nilu i tajemnice świata archeologii. Prof. Krzysztof Ciałowicz był gościem Jedynki

Dwa złote posążki liczące sobie ponad 5 tysięcy lat otwierają najsłynniejszą na świecie kolekcję sztuki starożytności w Muzeum Egipskim w Kairze. Te unikatowe dzieła sztuki pochodzą z polskich wykopalisk w Tell el Farcha, w Dolinie Nilu. Współkierownikiem misji jest prof. Krzysztof Ciałowicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który był gościem audycji.
Zobacz więcej na temat: 

Nikodem Rozbicki: fajnie czasem być znowu pionkiem na szachownicy

Niebawem Nikodema Rozbickiego zobaczymy na wielkim ekranie w roli młodego Adama Mickiewicza. W międzyczasie aktor szlifuje warsztat w Stanach Zjednoczonych oraz pojawia się w serialu "Odwilż". To jednak nie koniec jego planów. - W ramach tych debiutów fajnie czasem być znowu pionkiem na szachownicy; nawet jeżeli było się wieżą. (...) To bardzo trudne, ale to stymuluje mnie do rozwoju - mówi aktor.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Nikodem Rozbicki kino film polski